گزیده

▪ ▪ ▪ ▪ ▪ ▪

 

    | فهرست يادنامه آيت... طاهري صفحه اول |  بايگاني سال 1393 |    

 چشم انداز ایران - يادنامه آيت... طاهري - بهار 1393

لا ملک الا بالرجال

حبیب‌الله امیری جرقویه

یک سال از رحلت محنت‌خیز و فقدان غم‌انگیز و فراق تلخ فقیه فریادگر و مجتهد حق‌باور و مجاهد دلاور یعنی زنده‌یاد حضرت آیت‌الله طاهری اصفهانی می‌گذرد. یادش بخیر فرزانه مرد برجسته دین و سیاست آزادمرد قدری که حرّ بود و درّ بود و از فضائل پر، حق‌کیش بود و عدل‌اندیش و از اصحاب بصیرت و ارباب حکمت محسوب می‌شد.

انقلابی فقاهت نشانی که عزت اسلام و عظمت مسلمین و سرمایه کشور و آبروی اصفهان و ستون انقلاب و پرچمدار آزادی و بیرق به دوش عدالت و پایه جهاد و  مایه افتخار ملک و ملت و جلال‌الدین و الدینا بود و نفسی پاک و روانی تابناک داشت و صداقت‌مند و شرافتمدار و مردم شعار زندگانی کرد، شهید داده‌ای نزیه و آزاده‌ای نبیه و آبرومندی وجیه که از مردم و با مردم و مثل مردم و همراه مردم بود . نوّر الله مضجعه و طیب‌الله مرقده آیت‌الله طاهری مجتهدی راستین و فقیهی تیزبین و سیاستمداری امین و پرهیزگاری بهشت آئین بود و فکر بلند و نظر ارجمند و منطق عقل‌پسند و اندیشه  فرهمندش، معظم له را به نخبه‌ای ممتاز و چهره‌ای کارساز و قامتی سرفراز بدل کرده بود

ضاعف الله حسناته و درجاته

استقلال عقیدتی و حریت روحی و ژرفايی بینش و  هویت دینی و ماهیت انسانی و شخصیت علمی و کرامت فقهی و شرافت اجتماعی و اصالت خانوادگی و شهامت ذاتی و سوابق مبارزاتی و جایگاه حوزوی و پایگاه سیاسی و بزرگ منشی و آزادگی و مردم‌نوازی و ظالم‌گدازی و ظلم‌ستیزی و  ظلمت‌گریزی و تحجرسوزی و طاغوت‌کشی و دیکتاتورشکنی و آگاهی‌بخشی و بیدارگری و انتقادپذیری و حق‌گرايی و خردورزی و زندگی مؤمنانه و اندیشه توحیدی و حیات اسلامی و مناعت طبع و سیادت و دیانت و طهارت آیت‌الله طاهری را شمع بزم مردم آگاه کرد.

عاش حمیدا و مات سعیدا

آیت‌الله طاهری بوی آزادی و طعم عدالت و مزه ایمان داشت و خدامحور و اخلاق‌مدار و معالی خصال و تقی‌القلب و نقی‌النفس و پارسا و بزرگ خوی و صریح‌اللهجه و پاکیزه دامن و مهذب و مؤدب و مجرب و شجاع و غیور و جسور و چالاک بود و استخوان گلوی عیب‌جویان و خار چشم غیب‌گویان. انقلابی روشن ضمیری که خون آتشگون غیرت و جوانمردی در شریان او می‌دوید و دردآشنايی که برای فقر و فاقه مردم می‌نالید و برای دنیامداران چرب‌زبانی و یقه‌درانی و رجزخوانی نکرد و نه از چنگ و دندان شاه ترسید و نه از یال و کوپال اربابان.

هر چند خرافیان گنده‌دهان و مرتجعان و متحجران  و نابخردان بر او لگدپرانی کردند و شهر آشوبان مست هو اپرست علیه او خرقه چاک زدند اما طاهری همچنان طاهر و مطهر در تاریخ خوشنام و مقتدر و استوار ایستاد و طهارت روح و نزاهت جان و بناهت روان و وجاهت خاندان خویش را محفوظ داشت و بازیگر و خودخواه  و جاه‌طلب و چاپلوس و مجیزگوی و ستایشگر کسی نشد.

طوبی له و حسن مآب

طاهری سلف صالح شهدای محراب بود و  بازمانده مجاهدان و مبارزان و آزادگان . هرگز خود را به حراج و مزایده نگذاشت و ناز ریاست نکشید و اسیر هیچ امیری نشد و دست تکدی به سفره ای دراز نکرد و رنگ ارباب زر و زور و تزویر نگرفت  و چین به جبین عدالت نینداخت و نان به نرخ روز نخورد و دل به اصحاب قدرت نسپرد و آبروی شریعت نبرد و خود را به زرق و برق دنیا نیالود و سبحان ربی الدنیا نگفت.

نه خدايی کرد و نه گدایی بلکه عبد صالح پروردگار بود و زاهدانه زنده بود و عابدانه  در گذشت و از زی طلبگی جدا نشد و جای بر صدر مصطبه خداپرستان داشت و نام نیک خود را در دفتر آزادگان و احرار و در طومار پارسایان و ابرار به ثبت رساند و هرگز از ملت نگسست و با غیر مردم ننشست و به دیگران نپیوست و دل به جمال زال مستحاضه ریاست نبست و عهد وفاداری را نشکست و حسابش از کسانی که پای بر سر  دین می‌گذارند تا به دنیا برسند جدا بود و حشره الله بأجداده الکرام العظام.

آیت‌الله طاهری خضری بود در ظلمات، دلیلی بود به شبهات و چراغی بود در شبستان و بارانی در کویر و فریادی در سکوت و آتشی بر دامن نا اهلان و شمشیری بر شاهرگ نامردمان و شور طالقانی داشت و شعور منتظری و عصای دست رهبر فقید انقلاب بود و اهداف عالیه و منویات متعالیه‌اش او را برای همیشه  مجاهدی کبیر و مبارزی ستم‌ناپذیر و دلاوری دلیر و قهرمانی کم نظیر کرد هزار دریغ که آن تیغ بلیغ  به نیام رفت و هزار افسوس که آن زبان فصیح به کام خشکید. إنا لله و إنا إلیه راجعون.

طاهری از بین ما رفت و در اعلی علیین به جرگه کروبیان خلد برین واصل شد و به اجداد منتجبین خود پیوست و در انجمن ملکوت عند ملیک مقتدر منزل و مأوی گرفت و از دست دردی‌کشان خمخمانه لاهوت شراب طهور سرکشید و تغمده‌الله برحمته و أسکنه الفسیح من جنته.

تجلیل از طاهری تکریم از همه فضائل بشری و خصائل انسانی است و امید که راهش همیشه پر رهرو باد نام نامی طاهری زمزمه نیمه شب مستان است و ما هرگز آن شخصیت  شخیص را از یاد نمی‌بریم «من‌المؤمنین رجال صدقوا ما عاهدوا الله علیه فمنهم من قضی نحبه و منهم من ینتظر  و ما بدّلوا تبدیلاً»

 

 

     | فهرست يادنامه آيت... طاهري صفحه اول |  بايگاني سال 1393 |