چشم انداز ایران ویژه نامه 18 تیر تابستان 1384

 

 

 

حاشيه يا متن؟

 

اشاره: بحران 18 تير سال 1378 (فاجعه كوي دانشگاه تهران) و پيامدهاي خشونت‌بار آن كه درگيري‌هاي خياباني در تهران و نيز وقوع تشنج‌هايي در تجمعات دانشجويي دانشگاه تبريز را در بر داشت، با بر جا گذاردن چندين قرباني، صدها مجروح و واردآمدن خسارات هنگفت مادي و معنوي، جايگاه ويژه‌اي براي خود در سطح اخبار دست‌اول رسانه‌هاي داخلي و خارجي ثبت كرد.

 

 در فاصله روزهاي هجدهم تير تا پايان يافتن رسمي هياهو در روز چهارشنبه 23 تير، بويژه مطبوعات داخلي در عين ارائه گزارش‌هاي متنوع و متعدد از چگونگي رويداد مذكور، با اختصاص ستون‌هايي ويژه به انعكاس برخي نكات قابل توجه و خواندني از حواشي مسائل آن روزها مي‌پرداختند.

  صرفنظر از اين نكته كه قاعدتا نشريات متعلق به طيف‌هاي مختلف فكري بر اساس برآوردهاي حاكم بر تفكر گردانندگان خود، اقدام به درج اخبار ويژه مي‌كردند، پاره‌اي از «اخبار ويژه» بهمنظور آشنايي خوانندگان با فضاي مطبوعاتي دوره مذكور بهچاپ مي‌رسد. مطالب منتشره فارغ از تقدم و تأخر زماني رويدادها در پي مي‌آيد.

 

روزنامه كيهان (21 و 22 تير، دوشنبه و سه‌شنبه)

باز هم اعمال فشار!

  روزنامه نشاط به خاطر درج مطلبي كه روز شنبه در مورد نقش مديرمسئول روزنامه صبح امروز در انتشار نامه منسوب به سعيد امامي در روزنامه سلام منتشر كرده بود از مديران اين دو روزنامه عذرخواهي كرد!

  روزنامه نشاط در شماره امروز خود با اشاره به نقل قول كيهان از اين روزنامه، مدعي شده دو پاراگرافي كه در كيهان انتخاب شده، ربط منطقي ندارند! جالب است كه به‌رغم ادعاي غيرمنطقي بودن ربط دوپاراگراف مورد ادعا، روزنامه نشاط اقدام به عذرخواهي از مديران مسئول سلام و صبح امروز كرده است.

 

 يادآور مي‌شود نشاط در شماره روز شنبه صراحتاً اعلام كرد كه مديرمسئول صبح امروز به سردبيرانش توصيه كرده كه اگر خبر يا نامه‌اي افشاگرانه در دست دارند، آن را به همكاران ديگري كه احتمالاً حاشيه امنيتي قوي‌تري دارند بسپارند. در بخش ديگري از نوشته نشاط آمده است: خطر اين ريسك (انتشار سند طبقه‌بندي شده وزارت اطلاعات) به اندازه‌اي بود كه سعيد حجاريان نيز صلاح دانست چنين بازي خطرناكي را به موسوي خوئيني‌ها بسپارد.

  به نظر مي‌رسد پيگيري عوامل افشاي سند خيلي محرمانه و بررسي اظهارات كساني‌كه نامه سعيد امامي را از خط وي شناخته‌اند، صاحبان برخي مطبوعات را دستپاچه كرده است. با اين حال روزنامه نشاط بدون آن‌كه اصل خبر يعني ارائه سند توسط روزنامه صبح امروز به روزنامه سلام را تكذيب يا انكار كند، به‌خاطر برداشت صميمانه‌اي(؟!) كه در مقاله خود درج كرده عذرخواهي كرده است.

 

 ياد‌‌آور مي‌شود روزنامه نشاط، به‌رغم دستپاچگي كه معلوم است بر اثر اعمال فشار دچار آن شده، تهديد كرده به خاطر درج مقاله خود در كيهان، شكايت خواهد كرد!

اطعام رايگان

  افرادي كه در كوي دانشگاه و خيابان مقابل آن تجمع كرده‌اند، از طرف مسئولان كوي دانشگاه اطعام مي‌شوند.

  به گزارش رسيده، به‌رغم ادعاي برخي از افراد كه در گفت‌وگو با روزنامه‌ها اعلام كرده‌اند كه چند روز است گرسنه مانده‌اند، آشپزخانه كوي دانشگاه، در هر وعده 5 تا 6هزار پرس غذا طبخ و توزيع مي‌كند.

فوتبال چيه؟ انقلاب كنيد!

  ديروز هنگامي‌كه عده‌اي از دانشجويان ساكن كوي مشغول تماشاي مسابقه فوتبال پيروزي و استقلال بودند، مورد انتقاد چند زن و مرد مسن سلطنت‌طلب قرار گرفتند! آنها پس از آن‌كه فرصت يافتند آزادانه و بدون هيچ مانعي در كوي دانشگاه به گشت‌وگذار بپردازند از پشت پنجره يكي از خوابگاه‌ها خطاب به اين دانشجويان گفتند: "اينها را ببينيد! چه‌قدر بي‌خيال نشسته‌اند و دارند فوتبال تماشا مي‌كنند، انگار نه انگار كه دارد انقلاب مي‌شود!" دانشجويان كه از خيال‌بافي طرفداران رژيم سلطنتي خنده‌شان گرفته بود با لحني تمسخرآميز گفتند: "شما همين‌طور قدم‌زنان به مبارزه خود در كوي ادامه بدهيد تا يك وقتي انقلابتان دچار وقفه نشود، ما هم فوتبال نگاه مي‌كنيم!" آنها هم غرولندكنان و با عصبانيت محل را به سمت در اصلي كوي ترك كردند.

اعتصاب نكنيد وگرنه دستمان رو مي‌شود!

  به‌دنبال افشاي جلسه محرمانه عوامل پشت‌ صحنه برخي از مطبوعات در كيهان ديروز و تصميم آنها براي تعطيلي يك روزه مطبوعات، بعضي مسئولان روزنامه‌ها با افشاي اين خبر، از بيم روشدن همراهي‌شان با عناصر ضدانقلاب و رسانه‌هاي بيگانه تصميم گرفته‌اند ديگر همكارانشان را از تصميم خود منصرف كنند.

  گفتني است قائم‌مقام وزير ارشاد نيز با اعلام اين‌كه به‌منظور كمك به ايجاد شرايط مساعد براي رفع توقيف از روزنامه سلام، در حال مذاكره با مقامات قضايي است، از روزنامه‌نگاران درخواست كرده كه كار خود را متوقف نكنند.

 

 حالا ديگر حمله...

  سردبير و خبرنگار يكي از روزنامه‌هاي صبح كه روز گذشته در محل كوي دانشگاه تهران حاضر شده بودند طي گفت‌وگويي كه جمعي از دانشجويان نيز در آن شركت داشتند نتايج حاصل از واقعه كوي دانشگاه را تشريح كردند.

  خبرنگار اين روزنامه در مطالب خود عنوان كرد: "فكر نكنيم كه واقعه كوي دانشگاه به نفع ما بوده است، بلكه برعكس، بسياري از مسائلي كه ما به‌طور مسالمت‌آميز و با فشار مطبوعاتي مي‌توانستيم آنها را به‌دست بياوريم، از دست داديم. مثلاً بحث اصلاح قانون مطبوعات و حمله عليه مجلس، بازگشايي روزنامه سلام، بحث قتل‌هاي زنجيره‌اي و خودكشي سعيد امامي الان به‌طور كلي فراموش شده‌اند."

  وي افزود: "تنها چيزي كه ممكن است ما به‌دست بياوريم عوض‌شدن فرمانده نيروي انتظامي است كه باز هم يكي ديگر مثل خودش را به جايش مي‌آورند."

  وي همچنين پيشنهاد كرد: براي اين‌كه مسئولان عالي‌رتبه كشور در جمع‌بندي‌هاي خود براي موضع‌گيري دچار شك و ترديد شوند لازم است كه حدود پانصد، ششصدنفر امشب به جايي حمله كنند!

 

جانمي شاپور بختيار!

يكي از روزنامه‌هاي مدعي دوم خرداد، در شماره ديروز خود نوشت كه «حضرات آيات عظام قم در اعتراض به حوادث كوي دانشگاه تهران، جلسات درس خود را تعطيل كرده‌اند»!

ادعاي اين روزنامه در حالي است كه درس‌هاي حوزه علميه قم و ساير حوزه‌هاي علميه از يك ماه قبل به مناسبت فصل تابستان تعطيل شده است و اين سنت همه‌ساله در حوزه‌هاي علميه اجرا مي‌شود.

گفتني است كه اينگونه ترفندها براي دروغ‌پراكني به «كلك شاپور بختياري»! معروف است زيرا در ميان گروه‌هاي ضدانقلاب، گروه شاپور بختيار بيشتر از ديگران به اين ترفند متوسل مي‌شد. مثلاً شب عاشورا اطلاعيه مي‌داد و از مردم ايران درخواست مي‌كرد كه براي اعلام حمايت خود با شاپور بختيار، فردا لباس سياه بر تن كنند! و اين در حالي بود كه مردم مسلمان ايران در روز عاشورا مطابق سنت حسنه هميشگي، لباس سياه مي‌پوشيدند و يا اعلام مي‌كرد كه فلان شب، همه اتومبيل‌ها در خيابان‌هاي تهران با چراغ روشن حركت كنند و...!!

  گفتني است يكي از اعضاي گروهك شاپور بختيار كه سال‌ها فراري و در فرانسه ساكن بود، از مدتي قبل به ايران بازگشته و از جمله عوامل وابسته‌اي است كه در مديريت پشت صحنه برخي از مطبوعات جديدالتاسيس شركت دارد و البته طبيعي است كه از كوزه همان برون تراود كه در اوست!

 

«نشاط» مرا كشته است ‍!

  محمد فرجي دانشجوي كارشناسي ارشد حقوق بين‌الملل دانشكده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران كشته شدن خود را تكذيب كرد! روزنامه نشاط در شماره يكشنبه گذشته خود از كشته شدن اين دانشجو خبر داده بود.محمد فرجي روز گذشته با اين روزنامه تماس گرفته و خبر كشته شدن خود در ماجراي كوي دانشگاه را تكذيب كرد.وي ضمن اظهار بي‌اطلاعي از حوادث كوي دانشگاه خواستار توجه مطبوعات به جو ملتهب جامعه و رسالت خطير خود شد.

  گفتني است بعضي روزنامه‌ها طي روزهاي اخير با دامن زدن به شايعه كشته شدن چند دانشجو به بهانه‌سازي براي فرصت‌طلبان به منظور تداوم جو ناامني و ظهور يك گروه آنارشيست در جامعه كمك شاياني كردند.

 

حزب‌اللهي‌هاي هوشيار

  "با يك پرچم ياحسين كه نمي‌شود راهپيمايي ضدانقلابي را توجيه كرد." يكي از عناصر وابسته به نهضت آزادي در حاشيه تجمع مقابل كوي دانشگاه اين عبارت را در پاسخ كسي گفت كه معتقد بود مي‌توان با استفاده از حادثه روز جمعه كوي دانشگاه دانشجويان حزب‌اللهي را هم‌ نسبت به نظام بدبين كرد. او در پاسخ خود همچنين گفت: «مگر نديدي وقتي شعار ... داديم، عده‌اي گذاشتند و رفتند؟! آنها كه گول يك پرچم و شعار ديني را نمي‌خورند.»

  گفتني است در جريان ميدانداري عناصر ضدانقلاب در تحركات روزهاي شنبه و يكشنبه كه به بهانه حادثه روز جمعه كوي دانشگاه تهران انجام شد، عده‌اي ضمن در دست گرفتن پرچم ياحسين (ع) عليه مقدسات ديني و انقلابي فحاشي كردند.

 

 

روزنامه صبح امروز (22 تير، سه‌شنبه)

حمايت از دانشجويان تهران

  راديو فرانسه در گزارشي درباره ايران از حمايت دانشجويان دانشگاه‌هاي شهرهاي بزرگ ايران از جمله تبريز، رشت، اصفهان و مشهد از دانشجويان تهران خبر داد.

  اين راديو افزود: دانشجويان در وهله اول، خواستار استعفاي فرمانده نيروي انتظامي و به طور كلي خواهان اصلاحات دموكراتيك از جمله آزادي مطبوعات و آزادي‌هاي سياسي و اجتماعي هستند.

بر اساس اين گزارش، براي نخستين بار در پنج روز تظاهرات، محمد خاتمي موضع خويش را روشن كرد و دانشجويان را به هوشياري در برابر تحريكات و عناصر نفوذي و محترم شمردن نظم و مقررات قانوني و اجتناب از خشونت فراخواند.

 

بحران‌زايي سياست اصلي جناح انحصارطلب است

   عزت‌الله سحابي مديرمسئول ماهنامه «ايران فردا» به راديو فرانسه گفت: آنچه كه در ايران مطرح است اين است كه نيروهاي سركوبگر در ميان مقام‌هاي رسمي هستند و با آنكه نيروهاي فشار در مقام‌هاي رسمي نيستند، ولي مورد حمايت آنان قرار دارند.

  وي در بخش ديگري از اين مصاحبه خود گفت: تجربه دو سال گذشته نشان داده كه جناح انحصارطلب حوادث زيادي را به بار آورده است؛ يعني بحران‌زايي و حادثه‌آفريني، واقعاً سياست اصلي آن بوده است.

 

واي به روزي كه بگندد نمك ‍!

  مجيد فراهاني از دفتر تحكيم وحدت به راديو "بي.بي.سي" گفت: خواست ما استعفاي فرمانده نيروي انتظامي است كه واقعاً بي‌كفايتي و بي‌لياقتي او به‌دفعات ثابت شده است.

  وي افزود: در قانون اساسي برخي از كشورها هتك حرمت و حيثيت دانشگاه رد شده و آمده است كه نيروهاي نظامي حق ورود به دانشگاه را ندارند. عليرغم اينكه در كشور ما توافق شده بود كه نيروهاي انتظامي به هيچ‌عنوان حق ورود به دانشگاه با اسلحه را ندارند، ديديم كه نيروهاي انتظامي با اسلحه در خوابگاه‌ها را شكستند و به آتش كشيدند. فراهاني گفت: اين كار نيرويي بود كه مي‌خواهد آشوب به‌پا كند.

  اين عضو دفتر تحكيم وحدت اضافه كرد: در ضرب‌المثل مي‌گوييم هرچه بگندد، نمكش مي‌زنند. واي به روزي كه بگندد نمك! بر اين آقايان كه بايد حافظ امنيت باشند، اما به دانشجويي كه در خواب است، حمله و از او هتك حرمت مي‌كنند، بايد چه نامي نهاد؟

  وي با اشاره به فشارهايي كه به مطبوعات كشور وارد مي‌آيد، گفت: به نظر مي‌رسد كه جريان خودسر پس از افشاي جنايات همچنان به كار خود ادامه مي‌دهد.

 

درگيري در محوطه دانشگاه

  راديو آمريكا ديروز گفت: در پي درگيري‌هاي خونبار دانشجويان اصلاح‌طلب ايران با نيروهاي انتظامي، تظاهرات روز سه‌شنبه دانشجويان در تهران ممنوع اعلام شد. دوشنبه شب، پليس با پرتاب گاز اشك‌آور به خوابگاه دانشجويان حمله كرد تا محوطه دانشگاه را از دانشجويان باقي مانده پاك كند. با آنكه پليس ظاهرا به دانشجويان اجازه داده بود از محوطه دانشگاه خارج شوند، اما خبرگزاري‌هاي غربي گزارش دادند كه در اين حمله ده‌ها نفر مجروح شدند.

 

روزنامه جمهوري اسلامي (22 تير، سه‌شنبه)

  ٭حمله ديروز آشوبگران به روزنامه جمهوري اسلامي، نشان داد كه كليه تحركات روزهاي گذشته، بر اساس برنامه‌ريزي قبلي بوده و جزء به جزء آشوب‌ها طبق نقشه و طرح حساب‌شده انجام گرفته است. روز شنبه در ميان تلفن‌هاي تهديدي كه به روزنامه شده بود، يك زن كه خود را معرفي نكرد، با لحني تهديدآميز گفت روزنامه، روز سه‌شنبه ديگر وجود نخواهد داشت. طي دو روز گذشته، در نقاط مختلف شهر، زنان بدحجاب با اتومبيل‌هاي گران قيمت ديده شده‌اند كه به تحريك جوانان و شايعه‌پراكني مشغول هستند و به تشنج دامن مي‌زنند.

 ٭در حالي كه طي دو روز گذشته، آشوبگران با تجمعات غيرقانوني و حمله به اماكن عمومي و تهديد مردم، تلاش كردند امنيت تهران را مختل كنند، روزنامه‌هاي نوظهور مدعي قانونمندي، نه تنها عليه اين خشونت‌ها و آشوب‌ها موضعگيري نكرده‌اند، بلكه به نحوي سعي كرده‌اند اينگونه حركت‌ها را تشويق نمايند. يك روزنامه صبح، در شماره ديروز خود در صفحه اول عكسي را چاپ كرده است كه چند نيروي ضدشورش نيروي انتظامي را در حالي كه عده‌اي از اخلالگران را بازداشت و سوار بر خودرو كرده‌اند، نشان مي‌دهد. اين عكس مشخصا طوري انتخاب شده است كه با نشان دادن چهره يك زن در داخل خودرو نيروي انتظامي، نوعي مظلوميت را براي زن بازداشت شده تداعي نمايد! معلوم نيست عليرغم دستور موكد شورايعالي امنيت ملي مبني بر خودداري از تجمع و تظاهرات، چرا اين روزنامه از كساني كه ضدقانون عمل كرده‌اند، حمايت مي‌كند!

 

 ٭خبرگزاري جمهوري اسلامي با مخابره خبر كوتاهي اعلام كرد آقاي عبدالله نوري حركت‌هاي چند روز گذشته در سطح شهر تهران را "پرابهام" خواند و خواستار پايان يافتن ناآرامي‌ها شد. آقاي نوري، روز يكشنبه با حضور در كوي دانشگاه، خواستار ادامه حركت‌هاي اعتراضي شده بود. به نظر مي‌رسد اكنون با آشكار شدن چهره واقعي طراحان آشوب‌هاي اخير، افرادي مانند آقاي عبدالله نوري مسئوليت سنگيني در زمينه جبران اشتباهات خود بر عهده دارند. روزنامه خرداد كه تحت مسئوليت آقاي عبدالله نوري منتشر مي‌شود روز دوشنبه بيانيه تحريك‌آميزي را از آقاي منتظري چاپ كرد كه به شدت مورد استقبال راديوهاي بيگانه و گروه‌هاي آشوب‌طلب داخلي قرار گرفت.

 

 ٭راديوهاي بيگانه، طي 48 ساعت گذشته، بر تحركات خود عليه نظام جمهوري اسلامي افزوده و تلاش مي‌كنند به تشنج در داخل ايران دامن بزنند. اين راديوها از طريق انجام مصاحبه‌هايي با عناصر ضدانقلاب و معاند، سعي مي‌نمايند به مقامات بالاي نظام جمهوري اسلامي بي‌حرمتي نمايند و واقعيت‌ها را وارونه جلوه دهند. ابوالحسن بني‌صدر در مصاحبه با راديو فرانسه، مقامات اصلي نظام را سركوبگر معرفي كرده و خطاب به دانشجويان گفته است در تهران و تبريز، قيام مردم سركوب شده و «اينك ايران از زبان شما فرياد آزادي سر مي‌دهد.» اين در حالي است كه آشوبگران در تبريز يك طلبه بسيجي را به شهادت رسانده‌اند و در تهران بانك‌ها و اتومبيل‌هاي نيروي انتظامي را به آتش كشيده‌اند. عزت‌الله سحابي نيز در مصاحبه با همين راديو اظهارات كينه‌توزانه‌اي مشابه مطالب بني‌صدر اظهار نموده و در عين حال ارتباط گروه غيرقانوني نهضت آزادي و جبهه منحله و مرتد ملي را با گروه‌هاي دانشجويي تكذيب كرده است.

 

 ٭بعضي از عناصر آشوبگر كه ديروز در تهران دستگير شدند، مست بوده‌اند. گفته مي‌شود تعدادي از اين افراد اعتراف كرده‌اند كه براي شركت در شورش‌هاي خياباني و ايجاد آشوب، پول دريافت كرده‌اند. احتمالا منابع تامين اين پول‌ها، سازمان‌هاي جاسوسي خارجي هستند.

 

 30٭ نفر از هواداران گروهك منافقين، ديروز براي دومين روز متوالي در حمايت از آنچه قيام دانشجويي در ايران مي‌خواندند در مقابل سفارت جمهوري اسلامي ايران در رم دست به تظاهرات زدند. گروهك تروريستي منافقين با انتشار بيانيه‌اي در آمريكا به دانشجويان توصيه كرد بر اعتراضات خود بيفزايند. مريم عضدانلو، همسر سوم سركرده منافقين در اين بيانيه اعلام كرد: «مقاومت دانشجويان ستودني است.» شورش‌هاي دوسه روز گذشته نشان داد كه اين وقايع به دانشجويان ربطي ندارد و دست‌هاي پنهاني در حال سوءاستفاده از عنوان دانشجو هستند. ابراهيم يزدي دبير كل گروه غيرقانوني نهضت آزادي نيز درمصاحبه با راديو دولتي انگليس گفته است از حركت جنبش دانشجويي در شرايط كنوني به طور قاطع حمايت مي‌كند.

 

روزنامه آريا (20 و 22 تير، يكشنبه و سه‌شنبه)

درگيري ميان نيروهاي انتظامي و دانشجويان خوابگاه شهيد بهشتي

  دانشجويان خوابگاه دانشگاه شهيد بهشتي در تهران، در اعتراض به تهاجم به دانشجويان كوي دانشگاه تهران و ضرب و شتم شديد آنان از جمعه شب در محوطه خوابگاه اجتماع كرده، شروع به دادن شعارهايي مانند "الله‌اكبر"، "دانشجوي باغيرت حمايتت مي‌كنيم"، "مرگ بر استبداد"، "نيروي استبدادي اصلاح بايد گردد"، كردند.

 

  نيروهاي انتظامي براي متفرق كردن تجمع دانشجويان معترض به منطقه آمده و شروع به پرتاب گاز اشك‌آور كردند كه تعدادي افراد با لباس شخصي نيز اين نيروها را همراهي مي‌كردند. دانشجويان نيز با آتش زدن لاستيك و پرتاب سنگ به مقابله با نيروهاي انتظامي و افراد شخصي همراه آنان پرداختند.

 

اين درگيري با گذشت چندين ساعت، بر دامنه‌اش افزوده شد و بنابراين تعداد بيشتري نيروي انتظامي در منطقه مستقر شدند.

 

شعار عليه غفوري‌فرد

 غفوري‌فرد نماينده مردم تهران در مجلس شوراي اسلامي كه بامداد روز شنبه در اجتماع دانشجويان معترض در كوي دانشگاه تهران حضور يافته بود، به شدت با اعتراض دانشجويان مواجه شد.

غفوري‌فرد در حالي كه عليه وي شعارهايي داده مي‌شد، مجبور به ترك محل شد.

حجت‌الاسلام مجيد انصاري نيز كه در محوطه حضور داشت، با مشاهده اوضاع آشفته روحي دانشجويان محل را ترك نمود.

 

اعتراض به سخنان شمس‌الواعظين

  ماشاءالله شمس‌الواعظين سردبير روزنامه «نشاط» بامداد روز شنبه با حضور در جمع دانشجويان در محوطه كوي دانشگاه تهران، آنان را به جلوگيري از گسترش تشنج دعوت كرد و گفت: «نيروهاي مقابل عقب‌نشيني كرده‌اند، اگر شما به جلو برويد، خطرساز خواهد شد. وظيفه ما جلوگيري از تشنج است، چون ممكن است اين درگيري‌ها به نفع رقيب رقم بخورد و گفته شود تشنج‌آفرينان طرفداران جبهه دوم خرداد هستند.»

اين اظهارات شمس‌الواعظين مورد قبول قرار نگرفت و با اعتراض دانشجويان روبه‌رو شد كه گفتند پس چه كسي بايد جواب خون‌ها را بدهد؟

 

حضور تاج‌زاده و معين تا صبح در كوي دانشگاه

 مصطفي تاج‌زاده معاون سياسي اجتماعي وزارت كشور، معين وزير فرهنگ و آموزش عالي از جمعه شب تا صبح شنبه در محوطه كوي دانشگاه و مسجد كوي حضور داشتند ودر صحبت با دانشجويان سعي مي‌كردند آنان را به آرامش دعوت كنند.

 

ترس از بستن روزنامه‌هاي ديگر

 روزنامه انگليسي «تايمز» چاپ لندن، با اشاره به بسته شدن روزنامه «سلام» نوشته است: روزنامه‌نگاران بيم دارند كه در هفته‌هاي آينده، روزنامه‌هاي ديگري با اين بهانه كه آنها نظام اسلامي را تضعيف مي‌كنند، بسته خواهند شد.

تعطيلي سلام، ضربه به برنامه‌هاي اصلاحي خاتمي

 روزنامه انگليسي «گاردين» نوشته است: محافظه‌كاران ايراني، با تعطيلي روزنامه سلام، ضربه‌اي به برنامه‌هاي اصلاحي رييس‌جمهوري خاتمي وارد كردند.

 گاردين افزوده است: آيت‌الله عبايي خراساني اظهار داشته است كه بستن اين روزنامه پرطرفدار براي نظام خوب نيست، زيرا مردم ضدمحدود ساختن فعاليت مطبوعات هستند و اينگونه حركات مردم را عصباني مي‌كند.

به نوشته اين روزنامه انگليسي، اكنون اين بيم گسترده وجود دارد كه دو روزنامه پيشرو ديگر «صبح امروز» و «خرداد» به سرنوشت روزنامه «سلام» دچار شوند.

دانشگاه‌هاي قم آرام است

 وضعيت در دانشگاه‌ها، خوابگاه‌ها و محافل دانشجويي قم آرام است و برنامه‌هاي عادي تحصيلي جريان دارد.

 با اين وجود، در ميان دانشجويان مراكز مختلف آموزش عالي اين شهر مانند دانشگاه قم، مجتمع آموزش عالي، دانشگاه علوم پزشكي فاطميه و دانشگاه آزاد اسلامي واحد قم، بحث درباره وقايع كوي دانشگاه در جريان است.

اوضاع دانشگاه‌هاي اصفهان آرام بود

 بعد از راهپيمايي روز يكشنبه دانشجويان دانشگاه‌هاي اصفهان و علوم پزشكي اصفهان، روز دوشنبه اوضاع در اين دانشگاه‌ها عادي و آرام بود.

  قرار است امروز (سه‌شنبه) دانشجويان اين دو دانشگاه، در اعتراض به وقايع كوي دانشگاه تهران، از ساعت 10 صبح دست به تحصن بزنند.

عدم برخورد قاطع با گروه‌هاي فشار، عواقب وخيمي در پي دارد

  اتحاديه انجمن‌هاي اسلامي دانشجويان در اروپا، در اطلاعيه‌اي كه در محكوميت ضرب و شتم دانشجويان منتشر كرده، گفته است: عوامل خشونت‌طلب كه تاكنون همواره در بر هم زدن اجتماعات مختلف، با شكستن حريم قانون و اقدامات خودسرانه، موجب بروز تنش در جامعه شده‌اند و ظاهرا هيچ قدرتي در كشور قادر به جلوگيري از عملكرد آنان نمي‌باشد، افرادي شناخته شده نزد مسئولان امنيتي و قضايي كشور مي‌باشند.

  ...اتحاديه مذكور هشدار داده است: چنانچه اين مسئله، همين‌جا و با برخورد قاطع شوراي امنيت ملي و وزارت كشور، به طور ريشه‌اي حل نشود، عواقب بسيار وخيم و خطرناكي براي امنيت كشور به بار خواهد آورد كه جبران آن به آساني ميسر نمي‌باشد.

دانشگاه تبريز، يك كشته، 70 مجروح

 گفته مي‌شود در جريان ناآرامي‌هاي روز يكشنبه در مقابل دانشگاه تبريز، يكنفر كشته و 70 تن مجروح شدند كه جراحت هفت تن ناشي از اصابت گلوله بوده است. اكثر مجروحان حادثه پس از مداواي سرپايي از بيمارستان مرخص شده‌اند و در اين ميان تنها شش نفر بستري شدهاند كه يكي از آنها در بخش مراقبت‌هاي ويژه مي‌باشد.

پخش يك شبنامه در محافل دانشجويي مشهد

در يك شبنامه يك صفحه‌اي كه در اعتراض به وقايع كوي دانشگاه تهران، در محافل دانشجويي شهر مشهد توزيع شده،‌ گفته شده: اين‌گونه كارهاي ننگين از ناحيه مدعيان اسلام، انقلاب و حكومت اسلامي، به بهانه حمايت از اسلام، انقلاب، ارزش‌هاي اسلامي و انديشه‌هاي مرحوم امام اتفاق مي‌افتد كه در نتيجه چهره نوراني اسلام را كريه و خشن نشان داده و با آبروي اسلام، روحانيت و كشور بازي مي كنند.

در اين شبنامه افزوده شده: بسياري از برادران و خواهران به ياد دارند كه در رژيم گذشته، در مقاطع گوناگون براي حمله به مردم، امثال شعبان بي‌مخ‌ها و چماقداران حرفه‌اي را به صحنه مي‌فرستادند و اينك همان شيوه غلط به نام انصار حزب‌الله انجام مي‌شود.

در اين بيانيه تاكيد شده است: سازمان‌دهندگان و محركين اين گروه‌هاي فشار و چماقدار بايد توجه كنند، اگر رژيم گذشته از شيوه‌هاي زور و چماق نتيجه گرفت،‌ آقايان نيز نتيجه خواهند گرفت.

راهپيمايي ايرانيان مقيم آمريكا در حمايت از دانشجويان

گزارش شده كه ده‌ها تن از ايرانيان مقيم شهرهاي لوس‌آنجلس، دالاس و هوستون آمريكا، در اين سه شهر دست به راهپيمايي زده و حمايت خود را از دانشجويان ايراني اعلام كرده‌اند.

دستگيري بيش از 50 تن از دانشجويان دانشگاه تبريز

گفته شده در پي برقراري آرامش نسبي در محوطه دانشگاه تبريز و خيابان‌هاي اطراف در يكشنبه شب، گروهي با لباس شخصيكه مسلح نيز بودند به حريم دانشگاه تجاوز كرده بيش از 50 نفر از دانشجويان را دستگير كرده و با خود بردند.

شنيده‌ها حاكي است در اين تهاجم مسلحانه كه با ضرب و شتم نيز همراه بود، رييس و معاونين دانشگاه تبريز نيز توسط اين عده دستگير شدند، ولي پس از مدت كوتاهي آزاد شدند.

يكي از شاهدان عيني گفته است: دستگيري دانشجويان به طرز بسيار نامطلوبي صورت گرفت، به گونه‌اي كه غيرقابل باور و اسفناك بود.

در پي اين تهاجم، دانشگاه تبريز تعطيل شده و ورود و خروج افراد به شدت كنترل مي‌شود. همچنين دانشجويان از ترس تهاجم، خوابگاه دانشجويي شهرك امام را تخليه كرده و در خيابان‌هاي اطراف به‌سر مي‌بردند.

دستگيري تعدادي غيردانشجو، در ميدان ولي‌عصر

گفته مي‌شود در جريان درگيري بعدازظهر روز دوشنبه در ميدان ولي‌عصر تهران كه به دستگيري عده‌اي از تظاهركنندگان منجر شد، تعدادي غيردانشجو در ميان دستگير‌شدگان وجود دارند.

 

روزنامه خرداد (19 و 22 تير، شنبه و سه‌شنبه)

گفته مي‌شود حدود 40 نفر از دانشجويان خوابگاه كه توسط مهاجمان به شدت زخمي و مجروح شده بودند، با ميني‌بوس به يكي از بيمارستان‌هاي نيروي انتظامي منتقل شده‌اند. به گفته يك منبع آگاه در بيمارستان، اكثر ضربه‌هاي وارده با باتوم، ميلگرد، كابل و زنجير به دست و سر دانشجويان به طرز عميق بوده و در حالي كه حال دانشجويان مجروح شده، وخيم بوده، پس از انجام پانسمان به طوري كه هريك از افراد حداقل به 10 بخيه نياز داشتند، به اداره مركزي نيروي انتظامي منتقل شدند.

γγγ

 شعارهاي دانشجويان به صورت پراكنده عبارت بودند از: «مرگ بر استبداد»، «نيروي انتظامي خجالت، خجالت»، «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، دانشجوي مبارز صاحب عزاست امروز»، «18 تيرماه، 16 آذر ماست». همچنين دانشجويان زماني كه مصطفي معين ووزير كشور براي بازديد به آنجا آمدند آنها را به داخل اتاق‌هاي مخروبه هدايت كردند و با دادن شعار «اين سند جنايت انصار است» آنها را همراهي كردند.

γγγ

 به گفته دانشجويان حاضر در محل تعدادي از دختران دانشجوي ساكن كوي كه از وضعيت ديگر دانشجويان باخبر شده بودند، تلاش كردند تا به تجمع آنان ملحق شوند. در اين حال پليس ضدشورش حاضر در محل مانع آنان شد و تعدادي از اين دانشجويان دختر نيز مورد ضرب و شتم قرار گرفتند، اما آنان نرفتند و با ادامه حضور در محل شعارهايي را  سر دادند.

γγγ

خبر ساعت 21 تلويزيون، به گونه‌اي تنظيم شده بود كه خشونت كوي دانشگاه تهران را به دانشجويان منتسب مي‌كرد. در اين گزارش هيچ اشاره‌اي به دخالت گروه‌هاي فشار در سركوب دانشجويان نشده بود و اين گونه وانمود شد كه دانشجويان عاملان خشونت بودند. گفتني است سيماي جمهوري اسلامي ايران از انعكاس حادثه ديروز كوي دانشگاه در بخش خبري ده و نيم ديشب خودداري كرد.

به دنبال اعتراض دانشجويان خارجي ساكن خوابگاه كوي دانشگاه تهران، سفراي كشورهاي خارجي مربوطه از محل حادثه بازديد و مراتب تاسف و تاثر خود را از اين واقعه اعلام كرده‌اند.

γγγ

اولين درگيري از ساعت حدود 12:30 پنجشنبه شب آغاز و تا ساعت 4 صبح ادامه داشت. در اين درگيري‌ها سنگ و آجر پرتاب مي‌شد و شيشه‌هاي بيرون از محوطه كوي و در خيابان از جمله شيشه‌هاي يك مهدكودك شكسته شد.كوهي و عظيمي از مسئولان دانشگاه تهران در ساعت 4 صبح در محل حاضر شده و با مراجعه به پليس و دانشجويان تلاش كردند تا به درگيري پايان دهند.

آنان همچنين با اين قول كه دانشجويان دستگير شده آزاد خواهند شد، از تجمع‌كنندگان خواستند محل را ترك كنند.

ماشين‌هاي زرهي پليس ضدشورش كه با فواصل 10 الي 20 متر و با سرعت زياد حركت مي‌كردند به طرف كوي آمدند و تعداد افراد پليس و افراد گروه‌هاي فشار زياد شد.

به گفته دانشجويان حاضر در محل بسياري از افراد مهاجم لباس شخصي بر تن داشتند و تمام دستورها را آنان صادر مي‌كردند.

در اين حال دانشجويان كه نظاره‌گر نزديك شدن ماشين‌‌هاي زرهي بودند به داخل محوطه خوابگاه برگشتند و با شليك گاز اشك‌آور متفرق شدند.

نيروي انتظامي با حمله به خوابگاه‌هاي 14 و 15 دانشجويان را مورد ضرب و شتم قرار دادند. آنها درها و پنجره‌ها را مي‌شكستند و دانشجويان را خواب يا بيدار از اتاق‌ها بيرون  و دستگير مي‌كردند.

افراد نيروي انتظامي در حمله خود به خوابگاه‌ها از گاز اشك‌آور استفاده مي‌كردند كه دانشجويان براي مقابله با آن يا بر صورت خود پارچه بسته و يا چراغ خوراك‌پزي و آتش روشن مي‌كردند.

مهاجمان همچنين به مسجد كوي حمله كرده و برخي شيشه‌هاي آن را شكستند. حمله دوم مهاجمان حدود ساعت 6:30 صبح بود كه در اين تهاجم اتاق‌هاي خوابگاه‌هاي 8،7،6،5،4،3 و 9 كاملا تخريب شد.

  در اين هنگام دانشجويان معترض شده و با تجمع در مقابل درِ كوي و روشنكردن آتش در سطل‌هاي خالي زباله اعتراض خود را ابراز كرده و شعار «دانشجوي زنداني،‌آزاد بايد گردد» را سر دادند. همچنين خوابگاه‌هاي 21،20،19،18،17،16و22 مورد تهاجم قرار گرفت و دانشجويان مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

  به گفته يكي از دانشجويان در طول راهروها به هنگام خروج دانشجويان، هريك از نيروهاي حاضر ضربه‌اي با باتوم، زنجير يا كابل به دانشجويان در حال عبور وارد مي‌كردند.

  مهاجمان تمام وسايل موجود در اتاق‌ها را تخريب كرده و برخي وسايل قابل حمل دانشجويان از جمله ساعت و پول را به همراه خود بردند.

تلويزيون‌ها، كامپيوترها و دوربين‌هاي عكاسي و ميزهاي نقشه‌كشي از جمله وسايل دانشجويان بود كه تخريب شد.

γγγ

 همچنين شنيده شد منيره نوبخت و فائزه هاشمي نمايندگان مردم تهران ديروز در جمع دانشجويان تحصنكننده حاضر شدند و به سخنان دانشجويان گوش دادند. گفتني است دانشجويان معترض از فائزه هاشمي استقبال نكردند و حاضر نشدند براي آنها سخنراني كند و وي فقط توانست از مجروحان حادثه ديدن كند.

γγγ

بسياري از دانشجويان و اعضاي تشكل‌هاي دانشجويي عنوان مي‌كردند كه شعارهاي تند ميان جمعيت از آنان نيست. آنان همچنين مي‌گفتند كه گروهي در ميان دانشجويان پراكنده شده و دائما آنان را تشويق به خروج از صحن دانشگاه و تظاهرات در خيابان‌ها مي‌كنند.

 در اين خصوص دانشجويي كه خود را «عضو ستاد بحران» معرفي كرد از احتمال سوءاستفاده از تجمع دانشجويان ابراز نگراني كرد و گفت: «توسعه سياسي با حفظ آرامش تحقق خواهد يافت و دانشجويان بايد براي تحصن وارد محوطه دانشگاه شوند زيرا كه بر طبق بيانيه شوراي عالي امنيت ملي هرگونه تحصن بدون مجوز غيرقانوني است و احتمال برخورد وجود دارد».

γγγ

پلاكاردي در تحصن مسجد دانشگاه وجود داشت كه بر آن نوشته شده بود «خاتمي: امروز آرامش و پرهيز از خشونت و تشنج اساسي‌ترين نياز كشور است. ستاد فرهنگي تحصن».

γγγ

حوالي ظهر ديروز حدود هزار نفر از افرادي كه بعضي دانشجويان مي‌گفتند آنان دانشجو نيستند از دانشگاه خارج شده و به سمت ميدان وليعصر حركت كردند. گفته مي‌شود در ميان اين جمعيت برخي چهره‌هاي منتسب به گروه طبرزدي ديده مي‌شدند.

       همچنين به گفته شاهدان عيني حدود ساعت 2 بعدازظهر حركت و تظاهرات اين گروه منجر به درگيري در ميدان وليعصر تهران شد.

 

روزنامه انتخاب (22 و 24 تير، سه‌شنبه و پنجشنبه)

 هنگام سخنراني دكترخليلي عراقي رييس دانشگاه تهران، صداي شعار دادن دانشجويان آنچنان بلند بود كه مانع از شنيده شدن سخنان رييس دانشگاه مي‌شد. در حين اين شعار دادن‌ها، برخي دانشجويان به تحريك عده‌اي كه به عنوان دانشجو در بين جمعيت حاضر شده بودند، به ناگهان برخاستند و فريادزنان و با سر دادن شعارهاي تند به سوي در اصلي دانشگاه تهران حركت كردند تا از دانشگاه خارج شوند و در خيابان انقلاب به انجام تظاهرات بپردازند. در بين راه يكي از اعضاي دفتر تحكيم با هوشياري كامل هدايت جمعيت را بر عهده گرفت و آنها را به محل تحصن بازگرداند.

γγγ

 دانشجوياني كه در جايگاه تحصن حاضر شده بودند، روزنامه‌هاي انتخاب، خرداد، صبح امروز، نشاط و همشهري در دست داشتند و تصويرهاي چاپ شده در روزنامه‌ها را روي دست، در برابر ديدگان جمعيت گرفته بودند. برخي از گروه‌هاي دانشجويي نيز به پخش اعلاميه‌ها و بيانيه‌هاي خود در بين حاضران مي‌پرداختند.

γγγ

 در اين مراسم خواسته‌هاي دانشجويان دانشگاه تهران از جمله بركناري تيمسار لطفيان فرمانده نيروي انتظامي، رسيدگي به وضعيت صدا و سيما، محاكمه علني عاملين و آمرين فاجعه خونبار كوي دانشگاه و تامين خسارات مادي و معنوي كوي دانشگاه قرائت شد.

γγγ

دكترسليماني معاون دانشجويي و فرهنگي دانشگاه تهران با تقبيح حركت نسنجيده در كوي دانشگاه تهران، مشاهدات خود از اين فاجعه را توصيف كرد.

وي گفت: درحدود ساعت 11:30 دقيقه شب حادثه به من تلفن كردند كه جو ملتهب است و من با حضور در محل از دقايق اول شاهد كليه برخوردها بودم.  دكترسليماني گفت: به دانشجويان حق بدهيد كه قلبشان جريحه‌دار شود. دانشگاهي كه در اختصاص بودجه، آخرين اعتبارها به آن اختصاص مي‌يابد.

وي با اشاره به حمله گروه‌هاي فشار به محيط‌هاي دانشجويي گفت: "روز اول كه كسي حرفي در دانشگاه مي‌زد و با چماق به سرش مي‌زدند ما گفتيم اين كاري كه مي‌كنيد فردا سر خودتان درمي‌آيد و گوش نكردند. ما تاوان بي‌منطق بودن كساني را كه منطقشان زور و زير پا گذاشتن حيثيت انساني است، مي‌دهيم. چقدر دانشجو فرياد زد فكر را با فكر و انديشه را با انديشه پاسخ دهيد. اما گوش نكردند و بارها و بارها اين حادثه اتفاق افتاد و كسي آنها را محكوم نكرد."

وي در عين حال به سوءاستفاده عناصر فرصت طلب از احساسات پاك دانشجويان هشدار داد و گفت: "كسانيكه در جمع شما نفوذ كردهاند و خواستار گسترش خشونت هستند مي‌خواهند حركت مقدس دانشجويي شما را لوث كنند."

γγγ

مراسم تحصن استادان در ساعت 13 پايان گرفت و پس از اقامه نماز ظهر و عصر و يك ساعت استراحت، هزاران نفر از دانشجويان در ساعت 15 در جلوي ساختمان دانشكده‌هاي فني و حقوق و علوم سياسي گرد آمدند و با دادن شعارهايي حمايت خود را از دولت خاتمي و مخالفت با انحصار ابراز داشتند.

γγγ

جمعي از دانشجويان پزشكي دانشگاههاي تهران، شهيد بهشتي و آزاد در حالي كه پوشش‌هاي سفيد بر تن و بازوبندهاي سياه بر دست داشتند، در پي اعتراض به كشتار دانشجويان در كوي دانشگاه تهران، دست به تحصن زدند و حمله به كوي دانشگاه تهران را محكوم كردند.

γγγ

جهاد دانشگاهي واحد تهران نيز با فاجعه خواندن هجوم به خوابگاه دانشجويان، تعرض به حريم مقدس دانشگاه، بي‌حرمتي به مسجد خوابگاه، شكستن درها و شيشه‌ها و ضرب و شتم صدها نفر دانشجو را توسط گروهي از نيروهاي انتظامي و عناصر بي‌هويت، غيرقابل توجيه دانست.


 

روزنامه همشهري (20 تير، يكشنبه)

  روز گذشته معاون پارلماني وزير بهداشت كه در جمع دانشجويان حضور يافته بود در گفت‌وگو با خبرنگار همشهري اعلام كرد دكترفرهادي در اعتراض به وقايع اخير استعفاي خود را تقديم رييس‌جمهوري خواهد كرد.

γγγ

نيروي انتظامي به تجمع ديروز دانشجويان نزديك نشد. اين تجمع تقريبا آرام برگزار شد و تهاجم‌هاي گاه‌به‌گاه برخي از عوامل خشونت‌طلب بر اثر واكنش فوري و سنجيده دانشجويان بدون تلفات دفع شد.

γγγ

خبرنگار يكي از روزنامه‌هاي جناح راست در گفتگو با خبرنگار همشهري ضمن اعلام اين خبر كه از 500 دانشجوي دستگير شده هشتاد نفر از آنها كه از خانواده شهدا بودند آزاد شده‌اند، گفت: دستگيرشدگان ظاهرا به يكي از قرارگاه‌هاي نيروي انتظامي در شمال تهران منتقل شدهاند.

γγγ

دانشگاه خواجه عبدالله انصاري از نخستين ساعات پخش خبر تهاجم به دانشجويان و به خون كشيده شدن آنان با نصب پارچه هاي سياه بر نرده هاي دانشگاه و نوشتن پلاكاردهايي حاوي مضامين اعتراض‌آميز و پخش قرآن در محوطه دانشگاه اعلام عزاي عمومي كردند.

γγγ

يكي از دانشجويان پزشكي حاضر در مراسم تعداد زخمي‌ها را بالغ بر دويست تن برآورد كرد و گفت پنجاه نفر از آنها ضربه مغزي شدهاند. وي افزود: به همين لحاظ شوراي تامين استان دستور انتقال آنان از بيمارستان نيروي انتظامي به بيمارستان شريعتي را داده است.

γγγ

حضور ماموران امنيتي ـ اطلاعاتي به موازات حضور برخي از چهره‌هاي مسئول وزارتخانه‌ها دولتي در حاشيه و داخل اجتماع دانشجويان كاملا مشهود بود.

γγγ

مادر يك دانشجو كه سال‌ها پيش دستگير شده بود با حضور در پشت تريبون مراسم دانشجويان طي سخنان تاثر‌آوري ضمن اظهار همدردي با دانشجويان از آنان خواست تا در يافتن اثر يا خبري از پسر يا عروسش به وي ياري رسانند.

 

روزنامه رسالت (22 و 23 تير، سه‌شنبه و چهارشنبه)

وزير امور خارجه رژيم جنايتكار اسرائيل اعلام كرد كه از گسترش اعتراضات مخالفان در ايران استقبال مي‌كند. سركرده سازمان منافقين هم با صدور اطلاعيه‌اي خواستار گسترش اعتراضات شد! اين سازمان همچنين از دانشجويان  تقاضا كرد در مورد آزادي كليه دانشجويان بازداشت شده اصرار نمايند!

 گفتني است در ميان دستگير شدگان روز گذشته تعداد قابل توجهي از عناصر سابقه‌دار گروهك منافقين ديده مي‌شوند.

γγγ

 منابع موثق گزارش مي‌دهند كه اكثريت قاطع كساني كه در اعمال وحشيانه ديروز دستگير شده‌اند از عناصر بدسابقه و وابستگان به جريان‌هاي ملي‌گرا هستند و گفته مي‌شود بيش از 95 درصد بازداشت‌شدگان ديروز غيردانشجو بوده‌اند.

γγγ

ديشب يكي از اعضاي شوراي شهر تهران كه از عناصر وابسته به تحكيم مي‌باشد به هنگام شدت يافتن درگيري‌ها به طور لحظه به لحظه به وسيله تلفن همراه با تاجزاده، بهزاد نبوي و خسرو تهراني تماس مي‌گرفت و ضمن منتقل كردن آخرين وضعيت تظاهركنندگان و شعارهاي آنان، در مورد ادامه وضعيت كسب تكليف مي‌كرد.

γγγ

عصر ديروز يك زن سالمند و يك جانباز نابينا كه خواستار خودداري تظاهركنندگان از برخي شعارها و اعمال وحشيانه آنها شدند مورد ضرب وشتم معترضين قرار گرفتند.

γγγ

ديروز خبر برگزاري تجمع اعتراض‌آميز 15 تشكل سياسي از طرف خبرگزاري به مطبوعات ارسال شد اما در آخرين ساعات شب گذشته دبير مجمع روحانيون مبارز موافقت اعضاي اين مجمع را تكذيب كرد. شنيده شده آقاي هاشمي رفسنجاني نيز از حضور كارگزاران سازندگي در اين اجتماع اعتراض‌آميز به شدت گله كرده است. گفته مي‌شود يكي از سازمان‌هاي سياسي كه تبحر خاصي در دسته‌بندي گروه‌هاي سياسي به چپ و راست مدرن و كهنه دارد متبكر طراحي اين پيام و گنجاندن اسامي تشكل‌ها بوده و بدون اجازه آنان اقدام به اين كار كرده كه بازتاب منفي به همراه داشته است.

γγγ

شنيده شده هفت متخلف بازداشت شده كه از سوي وزارت كشور اعلام شد، از عناصر وابسته به گروهك طبرزدي بودهاند.

γγγ

در تهاجم وحشيانه تظاهركنندگان كه به حمايت از دانشجويان صورت گرفت يك بانك، چند كيوسك تلفن، باجه‌هاي فروش بليت شركت واحد و چند دستگاه خودرو و موتورسيكلت به آتش كشيده شد. پس از اين همه وحشي‌گري‌ها بود كه دفتر تحكيم وحدت دريافت نهضت آزادي‌ها اين تشكل را دور زده و آلت دست قرار داده‌اند و به همين جهت دفتر تحكيم عصر ديروز ناچار شد كه براي جلوگيري از آبروريزي‌هاي بعدي صفوف خود را از اين افراد جدا كنند.

γγγ

سازمان قضايي نيروهاي مسلح، خبر غيرواقعي روزنامه خرداد را تكذيب كرد. روزنامه خرداد به جاي كمك به فضاي آرامش در روزهاي گذشته بيشترين سهم را در تحريك افراد براي حضور در خيابانها داشت. اين روزنامه روز گذشته مدعي شده بود كه سازمان قضايي از پذيرفتن رسيدگي به شكايت حادثه كوي دانشگاه خودداري كرده است.

γγγ

گروهكي موسوم به «جمعيت مدافعين حاكميت قانون» با پخش شب‌نامه‌هايي در كرج، ضمن توهين به مقدسات اسلامي، مردم اين شهر را به گسترش اعتراضات دعوت كرده و با اعلام عزاي عمومي روز چهارشنبه از مردم خواسته كه در اماكن عمومي پرچم مشكي نصب كرده و خود نيز لباس سياه بر تن كنند. گفتني است اين عوام‌فريبي‌ها با نام اعتراض به كشته شدن دانشجويان صورت مي‌گيرد، در حالي كه شوراي عالي امنيت ملي به صراحت اعلام كرده كه هيچ  دانشجويي در تهران كشته نشده است.

γγγ

ديشب يك كاميون حامل سنگ وارد دانشگاه تهران شد و مي‌خواست محموله خود را در نقطه خلوتي تخليه كند كه با هوشياري دانشجويان مذهبي موضوع كشف و راننده آن دستگير شد.

γγγ

وزارت كشور از دادن مجوز براي تجمع مستقل به بسيج دانشجويي خودداري كرد و اعلام داشت بايد با دفتر تحكيم و تشكل‌هاي ديگر دانشگاه تجمعي مشترك برگزار شود. لذا بسيج دانشجويي با لغو برنامه تجمع امروز خود اعلام داشت روز چهارشنبه در راهپيمايي همبستگي ملي و دفاع از اركان نظام شركت خواهد كرد.

γγγ

 در شرايطي كه مردم از وحشي‌گري‌هاي آشوب‌طلبان و تخريب‌كنندگان اموال عمومي به خشم آمده‌‌اند متأسفانه چند روزنامه مدعي قانونمداري مانند خرداد، نشاط و صبح امروز هيچ‌گونه موضع‌گيري عليه اين خشونت‌طلبي‌ها نداشته‌اند. گويا احساسات اين چند روزنامه تنها به هنگامي كه نيروهاي حزب‌اللهي به انجام وظيفه مي‌پردازند جريحه‌دار مي‌شوند!

γγγ

در حالي كه عبدالله نوري روز يكشنبه در جمع عناصر افراطي حاضرين كوي دانشگاه سخنان تحريك‌آميزي بيان كرد و بدون دعوت به خويشتن‌داري، آنان را به استقامت براي رسيدن به خواسته‌هاي خود دعوت كرد روز گذشته حوادث اخير را "داراي ابهام" خواند و خواستار پايان يافتن ناآرامي‌ها شد. روزنامه خرداد كه با مديريت عبدالله نوري منتشر مي‌شود در حادثه اخير كوي دانشگاه بيشترين نقش را در تحريك و التهاب‌آفريني ايفا كرد.

 

روزنامه ابرار (23 و 24 تير، چهارشنبه و پنجشنبه)

نارضايتي مردم از عدم برخورد با آشوبگران

شنيده‌ها حاكي است موج نارضايتي در ميان مردم نسبت به كم‌كاري و عدم به خرج دادن قاطعيت از سوي نيروي انتظامي براي برخورد با آشوبگران گسترش يافته است. ديروز آشوبگران شيشه‌هاي تعداد بسياري از مغازه‌ها را در طول خيابان‌هاي جمهوري، وليعصر و بلوار كشاورز شكستند و كساني را كه با آنان همكاري نمي‌كردند مورد ضرب و شتم قرار مي‌دادند و دكه‌هاي بليت‌فروشي را به آتش كشيدند. مردم مي‌پرسيدند پس چه كسي در اين مملكت حافظ قانون و امنيت است؟

  علاوه بر اين، اين سئوال را مردم مطرح كردند كه چرا نيروي انتظامي شدت عمل در قبال مشتي آشوبگر به خرج نمي‌دهد؟

 اين سئوال‌ها در حالي مطرح مي‌شود كه وزارت كشور و به ويژه معاون سياسي اين وزارتخانه كه ناظران سياسي معتقدند بخش بسياري از آشوب فعلي در نتيجه تحريكات وي در سخنراني‌اش در جمع دانشجويان به وجود آمده، هنوز در قبال اين آشوب و ناآرامي موضع نگرفته است.

يادآوري مي‌شود تعدادي از نمايندگان به هنگام طرح راي اعتماد به موسوي لاري وي را فردي فاقد كفايت براي تصدي وزارت كشور دانسته و معتقد بودند، اين وزارتخانه تحت نفوذ و سلطه هواداران تاج‌زاده قرار دارد.

  تني چند از قلم به دستان يكي از روزنامه‌هاي صبح در بخش سياسي اين وزارتخانه به عنوان رييس اداره و... مشغول كار مي‌باشند.

 

چرخش سريع روزنامه‌هاي دگرانديش

روزنامه‌هاي دگرانديش به ويژه سردبير يكي از همين روزنامه‌ها كه براي كدخدامنشي در كوي دانشجويان حضور يافته و آنها را به ادامه مبارزه فراخوانده بودند، ديروز خواستار پايان دادن به خشونتي شدند كه خود سرآغاز آنان بودند. ضمناً تني چند از چهره‌هاي شاخص جناح موسوم به چپ در جلسات دفتر تحكيم وحدت ديده شدند.

 

چاپ پيام اميرانتظام

يك روزنامه دگرانديش كه داراي پيوندهاي فرامرزي مي‌باشد، پيامي را از اميرانتظام جاسوس آمريكايي خطاب به دانشجويان كه آنها را قهرمان خوانده، به صورت آگهي چاپ كرد. اميرانتظام به حكم دادگاه انقلاب اسلامي و به دليل جاسوسي به نفع سازمان جاسوسي آمريكا زنداني گرديد و پس از آزادي به دليل اهانت به شهيد لاجوردي مجدداً  محاكمه و زنداني گرديد.

گفتني است طيفي از تشكل‌هاي دانشجويي وابسته به نهضت آزادي، حزب ملت ايران و پان‌ايرانيست هنوز به تعرضات خياباني خود ادامه مي‌دهند و همين عده مورد تشويق اميرانتظام قرار گرفتند.

 

اظهارات مداخله‌جويانه نخست‌وزير تركيه

"بولنت اجويت" نخست‌وزير تركيه طي گفت‌وگويي با خبرنگاران، تظاهرات و اعتراضات كنوني دانشجويان را "يك عكس‌العمل طبيعي در قبال يك رژيم سركوبگر" خواند. وي گفت: مردم ايران نمي‌توانند بار يك رژيم عقب‌مانده و سركوبگر را براي مدت زمان زيادي بر دوش بكشند. اجويت اضافه كرد: البته ما هرگز در مسايل داخلي كشورهاي ديگر دخالت نمي‌كنيم!

اجويت در پايان گفت: ما اين رويدادها را به اين اميد كه به سود مردم ايران تمام شوند، پيگيري مي‌كنيم. گفتني است بولنت اجويت يكي از دشمنان سرسخت اسلام‌گرايان ترك بوده و خواستار قلع و قمع و سركوب مسلمانان تركيه مي‌باشد. جا دارد وزارت خارجه از خواب خرگوشي خود بيدار شده و به اين اظهارات وقيحانه و غيرمسئولانه زمامدار تحت‌الحمايه ناتو و آمريكا پاسخ مناسبي بدهد.

 

اظهارنظر سئوال‌برانگيز نخست‌وزير رژيم صهيونيستي

روزنامه «معاريو» چاپ تل‌آويو نوشت كه "باراك" نخست وزير رژيم صهيونيستي طي مباحثات داخلي كه با اعضاي حزبش برگزار كرد، گفت: تحولات داخلي ايران مي‌تواند چهره صلح را در منطقه خاورميانه دگرگون نمايد. روزنامه معاريو توضيح ديگري درباره زمينه اين اظهارنظر و اينكه باراك اين موضوع را با چه كساني مطرح كرده است، نداد. گفتني است تعدادي از تشكل‌هاي دانشجويي با استفاده از آزادي‌هاي برقرار شده پس از دوم خرداد به ايجاد ارتباط و پيوند با سازمان جاسوسي موساد پرداختند. هنوز مقامات اطلاعاتي مصلحت نمي‌دانند كه در اين‌باره، توضيحات بيشتري به مردم بدهند.

 

ادعاي منافقين درباره تعداد كشته‌ها

منافقين با صدور اطلاعيه اعلام كردند تعداد بسياري از تظاهركنندگان در درگيري‌هاي اخير كشته شدند. اين خبر در حالي منتشر مي‌شود كه تاكنون منابع رسمي تنها خبر فوت يك افسروظيفه انتظامي را منتشر كردند. در بيانيه منافقين گفته شده در تظاهرات دانشجويان صدهزار نفر شركت كردند.

 

حمايت مشكوك فرانسه از سياست‌هاي آقاي خاتمي!

سخنگوي وزارت خارجه فرانسه حمايت دولت متبوع خود را از سياست‌هاي آقاي خاتمي ابراز كرد.

فرانس‌پرس با مخابره اين خبر گزارش داد، اين سخنگو در پاسخ به پرسشي گفت: ما معتقديم تمايل براي سياست درهاي باز و اصلاح‌طلبي كه به وسيله آقاي خاتمي ابراز شد شايسته حمايت است. وي گفت: ما به دقت تحولات را زير نظر داريم. گفتني است كشور سوئد نيز آنچه را كه آن را "سركوب دانشجويان" خواند، محكوم كرد.

 

طرح مطالبات جناحي

 دومين اطلاعيه شوراي منتخب متحصنين شگفتي ناظران سياسي را برانگيخت. در اين اطلاعيه علاوه بر گنجاندن پاره‌اي از درخواست هاي به حق دانشجويان در زمينه اعاده حيثيت از دانشگاه و دانشجو، مطالباتي عنوان شده است كه بخشي از دستور كار يك جناح خاص و متوليان عمليات جنگ رواني آن محسوب مي‌شود.

از ديدگاه ناظران سياسي، اين خواسته‌ها، در واقع بيانگر ميزان نفوذ وزارت كشور و معاون سياسي اين وزارتخانه در ميان شوراي مذكور مي‌باشد.

علاوه بر اين، در اين اطلاعيه، درخواست تحويل اجساد شهدا شده و اين در حالي است كه در اطلاعيه دبيرخانه شوراي عالي امنيت ملي تاكيد شده كه به هيچ دانشجويي آسيبي نرسيده است. البته گروه فشار و شبه‌نظاميان وابسته به يك جناح خاص، يك طلبه بسيجي را در شهر تبريز به شهادت رسانده‌اند كه متاسفانه شوراي عالي امنيت ملي هيچ اشاره‌اي به اين موضوع نكرده است.

اين گروه فشار در تهران شعار "بسيجي، مرگت فرا رسيده" سر دادند.

 

گزارش روزنامه دگرانديش از اغتشاشات يك گروه ناشناس

يك روزنامه دگرانديش براي اولين بار از درگيري ميان گروه ناشناس با انصار حزب‌الله و نيروهاي انتظامي خبر داد. سابق بر اين، روزنامه‌هاي دگرانديش از درگيري دانشجويان دفتر تحكيم وحدت با انصار حزب‌الله و نيروي انتظامي خبر مي‌دادند و اكنون كه دانشجويان طرفدار دفتر تحكيم اعلام كردند كه به تحصن و تظاهرات خود پايان دادند، اين موضوع مسلم شده است كه اين گروه ناشناس ابتكار عمل را از دست دانشجويان طرفدار دفتر تحكيم وحدت گرفته و خود مستقيما درگيري‌هاي سطح شهر را به عهده گرفتند. اين در حالي است كه يك روزنامه دگرانديش ديگر سعي كرد ادامه اغتشاشات پريروز را به انصار حزب‌الله نسبت دهد.

 

سران نهضت ‌آزادي و حمايت از اصلاحات

يك روزنامه دگرانديش كه به عنوان سخنگوي شيخ ساده‌لوح معروفيت دارد گفت‌وگويي را با سران نهضت آزادي درباره برنامه‌هاي اصلاحي دولت خاتمي ترتيب داده است. اين عده قوياً از ادامه اين اصلاحات حمايت كرده و اعلام كردند نبايد هيچ بهانه‌اي به نيروهاي سركوبگر داد.

 

روزنامه قدس (23 تير، چهارشنبه)

برخي شنيده‌ها حاكي از آن است كه در صورت تداوم اغتشاش و ناآرامي عناصر فرصت‌طلب، نيروي انتظامي در برابر آشوبگران شدت عمل بيشتري به خرج دهد.

γγγ

روزنامه «نشاط» كه در روزهاي گذشته حمايت و هدايت فكري آشوبگران را عهده‌دار بوده و نوشته بود دانشجويان از حادثه كوي دانشگاه بايد به عنوان سكوي پرش استفاده كنند! در شماره ديروز خود در گزارشي به بهانه ركود سالن‌هاي نمايش، هنرمندان را به موضع‌گيري و داخل شدن در حوادث جاري تحريك كرد.

γγγ

روزنامه «صبح امروز» كه تئوري‌پرداز گروه‌هاي فشار و خشونت‌طلب است در ستون «سخن امروز» شماره ديروز خود، آشوب‌گري‌هاي روزهاي اخير عناصر فرصت‌طلب را به عنوان استراتژي بحران‌آفريني عليه دولت تفسير كرد!

γγγ

رشادت و حضور قهرمانانه هزاران پير و جوان بسيجي و حزب‌اللهي در صحنه‌هاي ديروز و مقابله آنها با اشرار خشونت‌طلب، اثباتي بر ايثار و فداكاري اين مخلصان از جان گذشته بود.

γγγ

ياران حزب‌الله با سر دادن شعارهايي چون «الله‌اكبر»، «حزب‌ فقط حزب علي، رهبر فقط سيدعلي» و «مرگ بر منافق» با مشت‌هاي گره كرده و عزمي آهنين به مقابل با توطئه‌گران پرداختند.

γγγ

ده‌ها نفر از نيروهاي مردمي كه در كنار عوامل امنيتي، انتظامي و اطلاعاتي مشغول فعاليت بودند بر اثر حملات اراذل و اوباش مجروح شدند.

γγγ

يك فروند چرخبال نيروي انتظامي در برخي ساعات به پرواز بر سطح شهر و هدايت عمليات نيروها مشغول بود.

γγγ

بسيجيان و حزب‌اللهي‌ها در هنگام ظهر به اقامه نماز جماعت در ميدان انقلاب پرداخته و در صف‌هايي منسجم و منظم با يكديگر دعاي وحدت خواندند.

γγγ

خبرنگار و عكاس «قدس» در حوادث روز گذشته مورد آسيب هرج و مرج‌طلبان قرار گرفتند. عكاس «قدس» در يكي از خيابان‌ها مورد اصابت سنگ قرار گرفته و دچار شكستگي سر شد.

γγγ

كنترل فعاليت خبرنگاران و عكاسان در صحنه‌هاي درگيري شديد است. آنها ديروز ده‌ها بار مجبور به ارائه حكم، كارت و حتي تماس و تأييد برخي ادارات شدند.

γγγ

دسته‌هاي موتورسوار حزب‌الله در گردهمايي چندصدنفره، در خيابانهاي مختلف تردد كرده و شعار مي‌دادند.

γγγ

بسياري از رهگذران بر اثر هجوم اراذل و اوباش دچار مجروحيت شدند. وسايل و اموال برخي از آنها نيز غارت و يا مفقود شد. شماري از آنها فرزندان كوچك و يا همراهان خود را گم مي‌كردند.

γγγ

در بيشتر مناطق درگيري، خبري از سر دادن شعار نبود. تنها هدف اغتشاشگران دزدي، غارت و گسترش جو ناامني است.

γγγ

براساس اعتراف برخي از دستگيرشدگان، شماري از افراد با چهره‌هاي موسوم به «رپ» از سوي اغتشاشگران در قبال همكاري به دريافت پول وعده داده شده‌اند.

 

روزنامه نشاط (22،21 و 23 تير، دوشنبه، سه‌شنبه و چهارشنبه)

 γ خبرگزاري فرانسه در گزارشي از حوادث چند روز گذشته اعلام كرد: هزاران دانشجوي خشمگين كه براي چهارمين روز پياپي دست به شورش زده بودند، پس از آن كه از طرف مقامات مسئول جمهوري اسلامي به خواسته‌هاي آنها پاسخ مشخص و مناسب داده نشد، به خيابان‌هاي اطراف كوي دانشگاه تهران آمدند. حدود 20 هزار دانشجوي معترض در اين شورش خشمگينانه شركت داشتند كه اين ناآرامي دانشجويي بعد از انقلاب اسلامي 1979 بي‌سابقه است.

 دانشجويان صبح ديروز (يكشنبه) تهديد كرده بودند چنانچه به خواسته‌هاي آنان پاسخ جدي داده نشود، به خيابان‌هاي تهران خواهند آمد. دانشجويان معتقدند كه چنانچه فرماندهي نيروهاي امنيتي و انتظامي به وزير كشور واگذار نشود، اين گونه حملات وحشيانه، تكرار خواهد شد و هيچ تضميني براي تكرار نشدن آن وجود ندارد. در اين چهار روز ناآرامي، هر روز به تعداد تظاهركنندگان اضافه مي‌شود، به طوري كه تعداد شركت‌كنندگان در اين ناآرامي‌ها كه روز اول چندصدنفر بيشتر نبود، روز يكشنبه به چندين هزار نفر رسيد. رهبران دانشجويان همچنين خواستار رفع توقيف فوري از روزنامه سلام و انتشار اين روزنامه اصلاح‌طلب شده‌اند.

 با اين كه شوراي امنيت ملي وعده داده است كه رييس پليس را بركنار كند و حمله نيروهاي انتظامي به خوابگاه دانشگاه را محكوم كرده است، ولي تظاهرات اعتراض‌آميز كماكان ادامه دارد.

 

گزارش رويترز

 خبرگزاري "رويترز" نيز ديروز اعلام كرد: "هزاران دانشجوي طرفدار دموكراسي كه در كوي دانشگاه تهران تجمع كرده‌اند تهديد كردند چنانچه به خواسته‌هاي آنان بي‌اعتنايي شود در ساعات آينده به خيابان‌هاي تهران خواهند ريخت. خاتمي و متحدان اصلاح‌طلب وي سعي دارند با اين جنبش اصلاح‌طلبانه دانشجويان همراهي كنند."

اين خبرگزاري اعلام كرد: "روزنامه‌نگاران ايراني در نظر دارند روز سه شنبه در اعتراض به توقيف روزنامه مردمي سلام به يك اعتصاب يك‌روزه دست بزنند. اين روزنامه‌نگاران طي بيانيه‌اي كه توسط 583 نفر از روزنامه‌نگاران روزنامه‌هاي ملي و پرتيراژ كشور امضا شده است، اعلام كردند، روز سه‌شنبه قلم‌ها را زمين خواهيم گذاشت... و از همكاران خود در سراسر كشور دعوت مي‌كنيم همين اقدام را انجام دهند."

 

آخرين خبر از خشونت‌هاي تبريز

  به گزارش خبرنگار ما از تبريز خشونت‌هاي پراكنده عليه دانشجويان كه از صبح ديروز آغاز شده بود در نقاط مختلف شهر ادامه يافته است. گزارش دريافتي حاكي از آن است كه افرادي با لباس سبز و خاكستري در حالي كه سلاح گرم به دست داشتند به تيراندازي بي‌هدف پرداختند.

 

ضرب و شتم يكي از كاركنان فني نشاط

  يكي از كاركنان بخش فني روزنامه نشاط سه‌شنبه شب به هنگام بازگشت به منزل در مبادي آمد و شد عمومي خيابان انقلاب توسط يك گروه مسلح مورد ضرب و شتم قرار گرفت.

  وي مي‌گويد: به دليل قرار گرفتن منزل خود در يكي از خيابان‌هاي فرعي انقلاب، راهي جز عبور از مقابل دانشگاه تهران نداشت كه توسط نيروهاي مسلح كه منطقه را قرق كرده بودند مورد بازجويي قرار گرفت.

 


ديدار استادان دانشگاه تهران با مراجع

  گفته مي‌شود گروهي از اعضاي هيئت علمي دانشگاه تهران و استادان اين دانشگاه براي توضيح ابعاد حادثه حمله به كوي دانشگاه به ديدار برخي مراجع در قم و شخصيت‌هاي سياسي كشور رفته‌اند.