فهرست چشم انداز 112 صفحه اول |  بايگاني سال 1397 |    

 چشم انداز ایران - شماره 112 آبان و آذر 1397

 

چشم و گوش‌ها

اسنودن و کری، قهرمان یا خائن

همان‌طور که می‌دانیم ادوارد اسنودن تمام شیوه‌ها و روش‌های حاکمیت پنهان و جنگ‌افروز امریکا را افشا کرد و برای جوانان امریکا به قهرمان تبدیل شد که جز روسیه هیچ کشوری به او پناهندگی نداد. این امر موجب درگیری امریکا با روسیه شد.

هم‌اکنون ترامپ با یک‌جانبه‌گرایی و نظامی‌گری و تقویت نئوکان‌های جنگ‌افروز، سعی دارد جنگ جدیدی راه بیندازد. جان کری، وزیر خارجه اسبق امریکا برای مقابله با این جنگ‌افروزی و تقویت برجام، با ظریف وزیر خارجه ایران ملاقات داشته است. طبیعی است صلح‌طلبان جهان از این ملاقات‌ها حمایت می‌کنند. اسنودن و کری از سوی جنگ‌افروزان به خیانت متهم شده‌اند.

 

ستاد اقامه نماز کشور: فقط ۴۲ درصد جوانان نماز می‌خوانند

(سایت خبری قم فردا)

بر اساس آمار ۲۴ درصد افراد مناسبتی نماز می‌خوانند و ۱۷ درصد گاهی نماز می‌خوانند و مابقی کاملاً تارک

نماز هستند.

با حاشیه و بی‌حاشیه

در گذشته‌ها، قبل و بعد از انقلاب سعی می‌کردیم با تحلیل‌های عمیق و مفصل ثابت کنیم رفاه کارگران امریکا و انگلیس در گرو استثمار مردم و منابع طبیعی خاورمیانه است. این روزها ترامپ آشکارا این مسئله را بیان می‌کند.

 از یکسو می‌گوید: «اگر امریکا از پادشاهان سعودی حمایت نکند، آن‌ها دو هفته هم دوام نخواهند آورد». از سوی دیگر ترامپ در پی قتل خاشقچی در کنسولگری عربستان در ترکیه به این مضمون می‌گوید: اگر ما به عربستان اسلحه نفروشیم کارگران صنایع نظامی بیکار می‌شوند و رفاه آن‌ها کاهش می‌یابد.

بن‌سلمان هم که گفته بود من شیفته ترامپ هستم، زبان گشود و گفت امریکا بابت هرچه به ما داده پولش را هم گرفته.

بلاتکلیفی چرا؟

(جمهوری اسلامی، 26/8/97)

بخشی از سرمقاله: به کسانی که بر سر CFT دعوا می‌کنند توصیه می‌کنیم از خانه‌های بالای شهرشان خارج شوند و جدا از محافظانشان به میان مردم بروند. حرف دل مردم را شنیده و از وضعیت معیشتی مردم باخبر شوند. آنگاه بر کرسی اظهارنظر بنشینند و درباره سرنوشت این مردم تصمیم بگیرند.

 

مدیریت بورس و بازار ارز

(شرق، 13/8/97)

محسن رنانی اقتصاددان: اخیراً یکی از دانشجویان من که در بورس فعال است، تحقیقی برای بنده انجام داد که نشان می‌دهد مجموع سرمایه‌های شرکت‌ها و بنگاه‌های عمومی خارج از دولت که وابسته هستند، نزدیک به 50 درصد کل سرمایه‌ای است که در بورس فعال است. اگر این برآورد دقیق باشد، به این معناست که نصف سرمایه بورس ایران توسط این نهادها اداره می‌شود. این شاخص روشنی است که ما از قدرت پنهان نهادهای شبه‌دولتی در اقتصاد برآوردی داشته باشیم. طبیعی است که اگر چنین سهمی از اقتصاد در دست این‌ها باشد، به‌راحتی می‌توانند بورس و بازار ارز را مدیریت کنند. کما اینکه همین حالا نیز که بخشی از نوسانات ارز کنترل‌شده تا حدی به‌دلیل برخوردهای امنیتی بوده که خارج از دولت در بازار ارز صورت گرفته است. به‌نظر می‌رسد سهم این نهادها در اقتصاد ایران بسیار بالاست و می‌توانند در بازارهای مختلف اعمال‌نظر و تغییر کنند.

 

خدایا به کی شکایت کنیم

(شرق، 5/8/97)

متأسفانه اتهام‌زنی به‌جایی رسیده که حجت‌الاسلام ذوالنور نماینده مجلس با استناد به اسنادی که در اطلاعات سپاه است و باید بررسی شود تیم مذاکره‌کننده برجام را متهم می‌کند که 2500 گرین کارت از امریکا دریافت داشته، گرچه دکتر ظریف در جلسه‌ای با حضور آقای ذوالنور این اظهارات را به‌طور قطع تکذیب می‌کند، ولی او اصرار دارد که اسنادی وجود دارد آقای ظریف می‌گوید بروید بررسی کنید، ولی متأسفانه چهار ماه بعد از این اتهام، اطلاعات سپاه از طریق نامه‌ای با مُهر محرمانه به کمیسیون امنیت ملی کذب بودن ماجرا را ارائه می‌دهد.

آدم تعجب می‌کند از کسانی که لباس روحانیت بر تن دارند و باید مظهر اخلاق نبوی باشند عملکردشان به دین‌گریزی جوانان می‌انجامد. عجیب این‌که ترامپ این اظهارات را تأیید می‌کند. اگر یک جوانی یک اعلامیه‌ای بخواند بلافاصله دستگاه قضائی فعال می‌شود و... و... و... خدایا به کی شکایت کنیم.

 

از میان ما اصولگراها

محمد مهاجری: فرستنده پیامک‌های تهدیدآمیز به نمایندگان مجلس، وقتی دیده نظر رهبر معظم با او یکی نیست، گفته از ولایت ایشان صرف‌نظر می‌کند.

این یکی حرف دلش را زده، وگرنه آدم‌هایی که از مواضع رهبر ناراحت‌اند و از ولایت صرف‌نظر کرده‌اند، اما برای مصلحت خود، سکوت می‌کنند، کم‌شمار نیستند در میان ما اصولگراها.


توصیه هاشمی‌طبا به روحانی

(شرق، 23/7/97)

سید مصطفی هاشمی‌طبا: روحانی نیز توان گفت‌وگو با مردم و ذکر مشکلات خود را ندارد و تکلیف اجباری و قانونی خود را برای مردم و تلاش برای تحقق وظایف خود را تشریح نمی‌کند. فقط به ارائه تصاویر زیبا (و البته عمدتاً ناشدنی) می‌پردازد. به نظر می‌رسد این راه را به‌عنوان حفظ آبروی نظام و ایجاد نکردن تنش در جامعه برگزیده است که البته از این نظر پسندیده و پذیرفتنی است، اما به‌هیچ‌وجه جبران مافات نکرده و مردم را به شرایط اداره کشور آگاه نکرده و بدتر از همه پاسخ درستی به مخالفان نمی‌دهد. دولت باید صادقانه عیب‌های خود را بپذیرد و علت سیاست‌های خود را برای مردم تشریح کند.

شاخص‌های حکمرانی خوب

(شرق، 13/8/97)

حسین علایی تحلیلگر مسائل استراتژیک: باید رعایت شاخص‌های حکمرانی خوب در دستور کار حاکمیت ایران قرار گیرد. این شاخص‌ها عبارت‌اند از «پاسخگویی حاکمیت»، «ثبات سیاسی»، «اثربخشی دولت»، «کیفیت قوانین و مقررات»، «حاکمیت قانون» و «کاهش فساد».

 

ببر کاغذی درست نکنید

(جمهوری اسلامی 28/8/97)

ظریف: دعوت می‌شود افرادی که نسبت به اظهارات بنده اعلام نظر کردند در مورد محتوا صحبت کنند نه محتوایی که خودشان ساخته‌اند درواقع گاهی افراد ببر کاغذی می‌سازند تا آن را به‌خوبی شکار کنند.

 

راهی جز باز کردن فضا نداریم

(اعتماد، 26/6/97)

عباس عبدی: ... به‌طور خلاصه هرگونه کوششی برای اصلاح جامعه و حل مشکلات رو به تزاید موجود بدون کوشش برای افزایش اعتماد عمومی از طریق گسترش دایره سیاست و حضور نیروها در مدیریت اجتماعی، آب در هاون کوبیدن و از دست دادن فرصت است. هرچند از رفتارهای موجود در سطوح رسمی چنین نشانه‌هایی دیده نمی‌شود، پس غیرمنتظره نیست که حل نشدن و حتی عمیق‌تر شدن مشکلات را انتظار بکشیم.

 

چرا باید این‌گونه رفتار کرد؟

(شرق، 28/7/97)

آیت‌الله سید هاشم بطحایی، عضو مجلس خبرگان: فکر می‌کنید چه کسی را می‌توان جایگزین ظریف کرد؟ نماینده مجلسی که امروز دست به تخریب شخصیت‌های مؤثر نظام می‌زند و هیچ اطلاعات سیاسی، حقوقی اعم از حقوق جزا، حقوق مدنی و حقوق سیاسی ندارد و فقط با زدوبندهای انتخاباتی به مجلس راه پیدا کرده و کرسی را به‌دست آورده است چرا باید این‌گونه رفتار کرد.

دور باطل یک زندگی بی‌حاصل

جواد کاشی: همان‌طور که در عرصه خصوصی، دزد یا جانی دستگیر و مجازات می‌شود در میان مردان سیاست هم اگر کسی مرتکب دزدی یا جنایت شد، مصونیت ندارد، باید دستگیر و مجازات شود.

اما در زندگی سیاسی اگر افراد متکثری دست به دزدی و جنایت زدند، احتمالاً یک باند فاسد بر مردم حاکم‌اند. باید قدرت را از دست باند فاسد درآورد. با توجه به این‌که نمی‌توان اطمینان حاصل کرد با رفتن یک باند فساد، عده‌ای صالح قدرت را به دست بگیرند باید به‌جای ساقط کردن یکی و به قدرت رسانیدن دیگری، روال امور را چنان ساماندهی کنیم که کسی امکان سرقت و جنایت پیدا نکند. اگر ماجرا پیچیده‌تر باشد و اغلب مردم به هم تعرض کنند، چند سناریو وجود دارد:

اول: حاکمان فاسدند و مردم هم فاسد شده‌اند. پیشنهاد اهل سیاست این است که حاکمان جابه‌جا شوند اما تضمینی در کار نیست.

دوم: فساد همه‌جاگیر شده است، پس مسئله منحصر به حاکمان نیست، باید مردم را یکی‌یکی اصلاح کرد و در درازمدت در انتظار اصلاح امور ماند. این راهی است که اصحاب فرهنگ پیشنهاد می‌کنند؛ اما ممکن است شتاب چندان باشد که پیش از نتیجه دادن، کار همه یکسره شود.

سوم: فساد همه‌گیر شده است و این مسئله را نباید به مسئله حاکمان تقلیل داد. بلکه روال غلط امور، همه‌چیز را و همه‌کس را به فساد کشانیده است. در این تفسیر سوم، چشم شما نه به حاکمان است نه به تک‌تک مردم. چشم شما به الگویی است که به امور فرم بخشیده است.

 

چهار بحران در برابر تمدن ایران!

دکتر سعید لیلاز

 فساد، مهم‌ترین بحران تمدن ایران است. اقتصاد ظرف ده سال از سالم‌ترین اقتصاد به فاسدترین اقتصاد تبدیل شده است! با فسادی از این کمتر به لحاظ ساختار و عمق، رژیم شاه سرنگون شد. شدت درجات این فساد به‌جایی رسیده که تقریباً قبح آن از بین رفته است. از نظر اجتماعی هم قبحی ندارد، درحالی‌که در دوره پهلوی این قبح هرگز شکسته نشد! این بحران، بحران‌های دیگر را هم می‌آفریند.

2. بحران دوم کشور بحران ناکارآمدی است که بخشی از آن از دل همین فساد و بخشی از ساختار اجتماعی آن بیرون می‌آید! ساختار از نظر من یعنی تسلط حاکمیت و دولت بر اقتصاد.

3. چالش سوم، چالش فقدان سرمایه‌گذاری است. ما در چهار سال گذشته با وجود دستاوردهای خیره‌کننده‌ای که در اقتصاد داشتیم نتوانستیم نرخ رشد سرمایه‌گذاری اقتصادی را احیا کنیم.

4. اصلی‌ترین عامل بروز انقلاب ایران شکاف طبقاتی بود. ما الآن به بدترین شرایط در داخل اقتصاد رسیدیم و این در حالی است که مجموعه درآمد نفتی جمهوری اسلامی ایران بیش از ٢ برابر کل درآمد نفتی ایران در ٥٠ و ٧٠ سال پیش از خود بوده است.

مالک شهروند یا حق شهروندی

کنسول عربستان در برابر تلاش‌های جهانی برای دستیابی به سرنوشت جمال خاشچقی گفت: «او شهروند ماست؛ به کسی اجازه دخالت نمی‌دهیم؛ نمی‌پذیریم کسی بیش از ما نگرانش باشد»! ترجمه‌اش این بود که: شهروند خودمان است و هر کاری دلمان خواست با او می‌کنیم؛ کسی هم حق دخالت ندارد! منظورش این است که ما مالک شهروندان خود هستیم. هر کاری می‌خواهیم با آن‌ها می‌کنیم و آن‌ها حق شهروندی ندارند. استدلال شاخ و دم ندارد.

تهدید نئوکانی در کنار موفقیت‌های خارجی ایرانی

(کانال فردای بهتر، نویسنده کارول گیاکومو)

 روز سخنرانی ترامپ در نشست سران جهان در سازمان ملل، پمپئو و بولتون در نیویورک برای گروه «اتحاد علیه ایران هسته‌ای» در مذمت توافق هسته‌ای سخنرانی کردند. گروهی که از حمایت مالی خوبی برخوردار است. آن‌ها خطاب به ایران گفتند: «اگر از ما و متحدان ما عبور کنید، به دروغ‌گویی ادامه دهید، تقلب و فریبکاری کرده و به شهروندان ما آسیب بزنید، درهای جهنم را به روی شما می‌گشاییم.» سؤال این است که آیا راهبرد ترامپ می‌تواند به تغییر حکومت ایران بینجامد؟

 

ترامپ، دشمن مفید

(شرق، 7/7/97)

احمد غلامی: دولت حسن روحانی با درک صحیح از وضعیت کنونی جهان، منافع خود را در گردش به سمت روسیه و چین با عنوان «نگاه به شرق» و مدارا و همکاری با غرب (اروپا) دنبال می‌کند. پیگیری این استراتژی کار چندان ساده‌ای نیست... سخنرانی رئیس‌جمهور در مجمع عمومی سازمان ملل بسیار آگاهانه بود. روحانی توانست مشروعیت دستگاه دیپلماسی ایران را احیا کند. البته حسن روحانی بیش از هر چیز مرهون تناقض‌گویی‌های ترامپ است. دشمنی که نمی‌تواند مکنونات قلبی‌اش را همچون رقیبان حزبی خود، دموکرات‌ها پنهان کند. از این منظر ترامپ دشمن مفیدی است. بخشی به‌صراحت استراتژی ترامپ و حلقه افراطیون میهنی او بازمی‌گردد که درصددند تا تفکر امریکایی را ابتدا در سیاست داخلی امریکا هژمونیک کنند و سپس از این ابزار برای سرکوب جهان سود ببرند. این همان بزنگاهی است که جهان را هراسان کرده است. اینک رئیس‌جمهور امریکا و حلقه وفادارانش «نئولیبرال‌های ملی‌گرا» و هم‌نشینی این تعابیر متضاد بی‌شباهت به تناقض‌های ترامپ نیست. ترامپ برای ایران تهدیدی است که می‌تواند به فرصت بدل شود تا ایران در این جهان آشفته به سمت‌وسویی گام بردارد که بیشترین منافع را در پی داشته باشد.

نگرانی اردوغان از نفوذ ایران در سوریه

(پایگاه خبری تحلیلی انتخاب)

فلسفه اردوغان حول محور نگرانی ترکیه از تمرکز طولانی‌مدت ایران در سوریه می‌گردد، بخصوص در منطقه‌ای اطراف ادلب که علوی‌های سوریه در آن اقامت دارند و چسبیده به مرزهای ترکیه است و در این نواحی، ترک‌هایی سکونت دارند که آن‌ها وابسته به طایفه علوی هستند.

 

پنج دلیل رویترز برای شکست تحریم‌های علیه ایران

(جمهوری اسلامی، 12/8/97)

1.       صادرات نفت صفر ممکن نیست.

2.       جنگ‌های امریکا در چند جبهه.

3.       آغازی برای پایان دلار.

4.       مقابله با یک‌جانبه‌گرایی امریکایی.

5.       حمایت متحدان امریکا از برجام.

 

اسرائیل و نگرانی از دانش موشکی

روزنامه اسرائیلی یدیعوت آحارونوث بدین مضمون نوشت: حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان، روان‌شناسی مردم اسرائیل را به‌دست گرفته و 80 درصد یهودیان اسرائیل حرف‌های او را عملی می‌دانند.

چشم‌انداز ایران: گرچه اسرائیل در برابر حملات موشکی حماس و حزب‌الله به گنبد آهنین مجهز و مسلح شده، اما در آخرین پرتاب موشک حماس به اسرائیل، تعداد زیادی از موشک‌ها توسط این گنبد رهگیری نشده‌اند. به‌فرض که تمام موشک‌ها هم رهگیری شوند، بلافاصله پس از شروع پرتاب موشک، مردم اسرائیل زندگی درون پناهگاه‌ها را شروع می‌کنند. تداوم این سبک زندگی به دولتمردان اسرائیل فشار آورده و آن‌ها را به مصالحه مجبور خواهد کرد.

درحالی‌که مهاجرت یهودیان به اسرائیل در آرزوی دستیابی به یک زندگی آرام بود. هم‌اکنون دانش موشکی و موشک‌سازی در منطقه تعمیق یافته و دولتمردان اسرائیل و یهودیان آن سامان را به لحاظ راهبردی بسیار نگران کرده است. به همین دلیل، اگرچه موشک جزو سلاح‌های abc (اتمی ‌- بیولوژیک- شیمیایی) نیست، اما اسرائیل و حامیانش حساسیت زیادی نسبت به آن نشان داده‌اند. ترامپ و اسرائیل سعی دارند. سلاح موشکی ایران را در قرارداد جدیدی مطرح ساخته و ایران را در توسعه و تعمیق موشک کنترل کنند.

 

پایگاه فلسطین در میان اعراب

خاشقچی یک روز قبل از ناپدید شدن چنین نوشت: «لندن را ترک می‌کنم و فکر و ذهنم پیش فلسطین است. در یک کنفرانس شرکت کردم و با پژوهشگران و فعالانی از سراسر جهان آشنا شدم که به عدالت مسئله فلسطین ایمان داشتند. به‌رغم قدرت لابی اسرائیلی که هرگونه همبستگی با فلسطین را سرکوب می‌کند، اما در اینجا صدای فلسطین همچنان بلند است. در دنیای ما می‌خواهند فلسطین را حذف کنند تا خشم را در ما فرونشانند، اما فلسطین در قلب و وجدان هر شهروندی جای دارد؛ حتی اگر سکوت پیشه کند.»

 

قرارداد با آل‌سعود و اشتغال در امریکا

ترامپ همواره در صحبت‌هایش یادآور شده که عربستان قرار است 110 میلیارد دلار قرارداد اسلحه با امریکا داشته باشد. وی مدعی است قرارداد در این سطح، حدود 500 هزار شغل در امریکا ایجاد می‌کند و در نتیجه دولت وی باید در مورد فشار بر عربستان احتیاط کند. عربستان مقدار چشمگیری دلار به کیسه دانشگاه‌های امریکا، اتاق‌های فکر و سازمان‌های اوقاف امریکا سرازیر می‌کنند. برای یک نهاد انتفاعی یا حتی غیرانتفاعی خیلی مشکل است که علیه سرمایه‌گذاران موضع انسانی بگیرد.

 

پیامدهای قتل خاشقچی

(جمهوری اسلامی، 7/8/97)

فهمی هویدی نویسنده مصری: با اطمینان کامل می‌گویم محمد بن زاید ولیعهد امارات در این روزها خواب ندارد و از نزدیک آنچه برای دوستش بن‌سلمان رخ خواهد داد را دنبال می‌کند.

الغنوشی رئیس اخوانی النهضه تونس: این مسئله (قتل خاشقچی) از یک‌سو قدرت رسانه‌ها و ارزش‌های انسانی و از سوی دیگر ضعف کشورها و منافع آن‌ها مقابل رسانه‌ها را ثابت کرد و نشان داد وجدان انسانی با قدرت رسانه‌ها بیدار می‌شود. رسانه‌ها باعث ایجاد یک زلزله بزرگ و فشار بر دولت‌ها برای فاش‌شدن حقیقت شدند.

 

بن‌سلمان یک خرابکار است

(جمهوری اسلامی، 28/8/97)

لیندسی گراهام، سناتور ایالت کارولینای جنوبی در سنای امریکا، گفت: بن‌سلمان یکی از نیروهای مخرب و ویرانگر در خاورمیانه است. به گزارش الجزیره وی افزود: بن‌سلمان بدون اطلاع دادن به کسی، محاصره تحمیلی علیه قطر را اعمال کرد و جنگ ویرانگری را علیه یمن به راه انداخت. گراهام، گروگان گرفتن سعد حریری نخست‌وزیر لبنان را هم از کارهای خلاف او دانست و نتیجه گرفت که او یک خرابکار است.


محمد بن‌سلمان تندتر از اسرائیل

نیویورک‌تایمز فاش کرد که محمد بن‌سلمان طرحی کاملاً به نفع اسرائیل را به محمود عباس ارائه کرده که هیچ‌یک از دولت‌های امریکا تا این حد به نفع اسرائیل جلو نرفته بودند. این روزنامه همچنین نوشت آقای ترامپ به این دلیل بیت‌المقدس را پایتخت اسرائیل اعلام کرد که از پشتیبانی محمد بن‌سلمان و تمرکز او بر اقدامات ضد ایران اطمینان داشت.

 

تنش عربستان با جهان

(جمهوری اسلامی، 12/8/97)

از جنگ یمن گرفته تا قطع روابط با ایران، شکست در سوریه، تصویب قانون ضد سعودی «جاستا» در امریکا و در جدیدترین آن پرونده قتل خاشقچی همگی عواملی هستند که روابط خارجی ریاض را با جامعه جهانی با تنش روبرو کرده‌اند.

 

پارادوکس حمایت از تحریم‌ها و حمایت از حقوق کارگران

چشم‌انداز ایران: بخشی از حرکت‌های کارگری در اعتراض به بخش خصوصی است و خواهان بازگشت شرکت به مدیریت دولتی هستند. تحریم‌ها، دولت را نشانه گرفته. متأسفانه برخی از تحریم‌ها حمایت می‌کنند و هم‌زمان از اعتراض کارگران به عدم پرداخت حقوق. طبیعی است با کم شدن درآمد نفت، پرداخت حقوق کارگران دچار مشکل می‌شود. در این شرایط ویژه، چگونه می‌شود هم از تحریم دفاع کرد و هم از حقوق کارگران.

 

تزریق امید به اروپا

جرمی کوربین در گفت‌وگو با هفته‌نامه اشپیگل درباره دلیل رأی آوردن برگزیت در رفراندوم و ناامیدی در میان کشورهای اروپایی گفت:

من واقعاً فکر می‌کنم بسیاری از مردم در سراسر اروپا نیاز به این امید دارند که می‌توانند در زندگی‌شان به‌جایی برسند چون میزان افسردگی در کشورهای صنعتی بسیار بالاست. میزان عدم تطابق کار با تخصص، اشتغال‌های کوتاه‌مدت و ناامن بسیار زیاد است و من فکر می‌کنم که برای جامعه بسیار خطرناک است. بسیاری از مردم به‌شدت عصبانی بودند از اینکه جامعه‌شان مورد بی‌توجهی قرارگرفته بود. در مناطقی از کشور که بیشتر نادیده گرفته می‌شدند، رأی به خروج از اتحادیه بیشتر بود. در بسیاری از مناطق محروم شرایط کار در طول دهه‌ها تحت تأثیر قوانین اروپایی، بدتر شده است.

 

     فهرست چشم انداز 112 صفحه اول |  بايگاني سال 1397 |