فهرست چشم انداز 110 صفحه اول |  بايگاني سال 1397 |    

 چشم انداز ایران - شماره 110 تير و مرداد 1397

 

ضربات بی‌شمار ترامپ به صلح جهانی

خروج ترامپ از برجام ضربه سنگینی به کلیت موضوع «عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای» در جهان است؛ زیرا این توافق از بالاترین استانداردهای شفافیت و راستی‌آزمایی در برنامه هسته‌ای برخوردار است. ترامپ در سخنرانی ماجراجویانه خود درباره خروج از برجام به ادعاهای بی‌اساس نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، استناد کرده و مدعی نقض برجام توسط ایران شد؛ اما ترامپ این واقعیت را نادیده گرفت که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و دبیر کل سازمان ملل از ژانویه 2016 تاکنون مستمراً تأیید کرده‌اند که ایران به‌تمامی تعهدات برجامی خود به‌طور کامل عمل کرده است. در حقیقت ترامپ نهادهای بین‌المللی مسئول در مورد عدم اشاعه را خوار کرد، ضمن اینکه به نصیحت‌های متحدان اروپایی خود هم وقعی نگذاشت.

ترامپ با خروج از برجام، به شانس عاری‌سازی خاورمیانه از سلاح‌های هسته‌ای نیز ضربه زد؛ زیرا با منطقه‌ای‌کردن اصول برجام و شکل‌دادن همکاری‌های منطقه‌ای در زمینه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای بر اساس اصول برجام، جهان می‌توانست گام بلندی به‌‌‌‌‌‌‌سوی عاری‌سازی خاورمیانه از سلاح‌های هسته‌ای بردارد.

ترامپ همچنین با این اقدام خود شانس بالقوه همکاری‌های بعدی بین ایران و امریکا در مورد سایر موضوعات خلع سلاحی و نیز حل‌وفصل بحران‌های منطقه‌ای را از بین برد. آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر عالی ایران، قبلاً اشاره کرده بود که با اجرای درست تعهدات برجام توسط امریکا، شانس گفت‌وگو درباره سایر مسائل به‌وجود خواهد آمد. بعد از توافق هسته‌ای، ایران به گفت‌وگوهای صلح سوریه دعوت شد که از آن زمان به بعد پیشرفت‌هایی در کاهش درگیری‌ها مشاهده شده است.

سخنرانی ترامپ در مورد اعلام خروج از برجام، در حقیقت یک اعلان آشکار درباره سیاست «تغییر رژیم در ایران بود زیرا که او تصریح کرد با تمام ظرفیت به تقابل امریکا با ایران خواهد پرداخت. این رویه شانس هرگونه تعامل دو کشور را نابود کرده و باعث رادیکالیزه شدن سیاست‌های ایران علیه امریکا خواهد شد. مسیری که ترامپ در پیش گرفته، موجب تشدید خطرناک تخاصمات با ایران است، روندی که می‌تواند به جنگ ختم شود، جنگی که هزینه آن بسیار گسترده‌تر از هزینه‌های امریکا در جنگ عراق خواهد بود.

منبع: گزارش ایسنا از مقاله موسویان در بولتن اتمی دانشمندان امریکا

تاریخ: 21 اردیبهشت 97

تبعات استراتژیک ترک برجام

 سید حسین موسویان:... با لغو برجام توسط امریکا و در صورت عدم اقدام اروپا در تأمین تعهدات اقتصادی پیش‌بینی‌شده در برجام، ایران به‌سمت قدرت‌های رقیب  سیاسی غرب همچون روسیه و چین خواهد رفت، کمااینکه رئیس‌جمهور قبلی، محمود احمدی‌نژاد، هم همین تلاش را کرد. او آمادگی ایران برای توقف غنی‌سازی 20 درصد در صورت تأمین سوخت راکتور تهران  را اعلام کرد، کوهنوردان امریکایی متهم به جاسوسی را آزاد کرد و از طرح گام‌به‌گام روسیه در مورد حل بحران هسته‌ای استقبال کرد که بسیار مشابه برجام بود...

 ... متحدان منطقه‌ای ایران در عراق و لبنان و افغانستان و فلسطین و یمن که از مشروعیت‌ها و مقبولیت‌های گسترده مردمی نیز برخوردارند، تلاش‌های ضد ایرانی امریکا در منطقه را برنمی‌تابند...

منبع: مجله فارین افرز امریکا برگرفته از خبرآنلاین

تاریخ: 22 اردیبهشت 97

متحدان عرب امریکا علیه ارتش سوریه

... دولت قانونی سوریه از کشورهای روسیه و ایران دعوت کرده که با تروریست در کشورش بجنگند. 110 هزار تروریست را متحدان عرب امریکا سازمان‌دهی کرده‌اند و به داخل سوریه اعزام شده‌اند تا با ارتش و سازمان‌های امنیتی این کشور جنگیده و حکومت را ساقط کنند.

منبع: خبر آنلاین از مصاحبه داغ بی‌بی‌سی با موسویان

تاریخ: 28 اردیبهشت 97

 دعوا بر سر ایران است

...  امریکا، عربستان و اسرائیل نمی‌توانند نقش و جایگاه ایران در منطقه را تحمل کنند؛ بنابراین دست به یک سازمان‌دهی گسترده منطقه‌ای و جهانی برای مقابله با آن زدند که طبیعتاً درون این سیاست، تنش نهفته است. اینجا نمی‌توانیم دولت آقای روحانی یا مجموعه نظام را مقصر بدانیم... دعوای جدید ما با امریکا درباره موضوع هسته‌ای نیست. نباید یادمان برود دعوا الآن بر سر مسائل منطقه است.

منبع: روزنامه ایران

تاریخ: 30 اردیبهشت 97

پاسخی به دوازده شرط پمپئو

سید حسین موسویان: «مایک پمپئو وزیر خارجه امریکا لیستی از خواسته‌های امریکا از ایران با تهدید شکست ایران را ارائه کرد. مواضع جنگجویانه وی یک هفته پس از خروج ترامپ از برجام چیزی به‌جز تقاضای تسلیم محض ایران نبود. او گفت که تحریم‌ها مجدد با تأثیرگذاری کامل بازخواهند گشت و ایران باید بداند که این تازه اول کار است.

اولین درخواست پمپئو این بود که ایران باید همه جنبه‌های نظامی فعالیت‌های هسته‌ای قبلی‌اش را به آژانس اتمی اعلام کند. درحالی‌که طبق برجام، موضوع ابعاد احتمالی نظامی برنامه هسته‌ای ایران بعد از سال‌ها رسیدگی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شامل بازرسی از سایت‌های نظامی ایران، ارزیابی و جمع‌بندی نهایی حاصل و پرونده آن نیز توسط آژانس بسته شد.

دومین درخواست پمپئو در مورد توقف غنی‌سازی و آب‌سنگین ایران نیز مخالف پیمان عدم اشاعه (ان.پی.تی) است زیرا طبق این معاهده کشورهای عضو حق بهره‌مندی از تکنولوژی صلح‌آمیز هسته‌ای شامل غنی‌سازی را دارند و به همین دلیل هم ایران همچون ژاپن و آرژانتین و برزیل، غنی‌سازی مشروع و قانونی دارد. ضمن اینکه برجام و مصوبه شورای امنیت سازمان ملل هم این حق ایران را به‌رسمیت شناخته است.

سومین درخواست پمپئو درباره دسترسی بدون قید و شرط آژانس است. بر اساس برجام، ایران بالاترین استاندارهای شفافیت در برنامه هسته‌ای را پذیرفته است که شامل پادمان، پروتکل الحاقی و ترتیبات فرعی کد ۳.۱ است و طبق نرم‌های بین‌المللی استاندارد بالاتری هم وجود ندارد.

چهارمین مورد پمپئو اینکه ایران باید توسعه برنامه موشکی بالستیک و پرتاب موشک‌هایی که قابلیت حمل سلاح هسته‌ای دارند را متوقف کند. درحالی‌که اساساً ایران توان موشکی با قابلیت حمل سلاح هسته‌ای ندارد. برنامه موشکی ایران از آن زمان شکل گرفت که ایران قربانی موشک‌های صدام شد و ناچار به دفاع بود. در تاریخ معاصر، هیچ ملتی به‌اندازه ایرانی‌ها قربانی موشک نبوده است. توان موشکی ایران برای ایجاد بالانس با توان موشکی عربستان و اسرائیل و برای بازدارندگی حمله احتمالی نظامی امریکا، ضروری است.

پنجم اینکه پمپئو خواسته که ایران تمامی شهروندان امریکایی را از زندان آزاد کند. این خواسته همان ‌قدر غیرمشروع است که ایران از امریکا بخواهد همه اتباع ایرانی زندانی در امریکا را آزاد کند.

ششم اینکه پمپئو مدعی شد که ایران باید به‌اصطلاح حمایت از «گروه‌های تروریستی مثل حزب‌الله و حماس را متوقف کند». حماس و حزب‌الله هر دو طی انتخابات آزاد مردمی در فلسطین و لبنان رأی آورده‌اند و لذا پایگاه مشروع مردمی دارند؛ به‌ویژه اینکه حزب‌الله در انتخابات اخیر لبنان پیروزی چشمگیری داشت. لذا خواست پمپئو در تضاد با خواست مردم لبنان و فلسطین است و نه ایران.

اما راجع به موضوع تروریسم واقعیت این است که اولاً، آقای ترامپ در دیدار اخیر خود با امیر قطر رسماً اعتراف کرد که عربستان و امارات و قطر هر سه متحد امریکا، حامی تروریسم بوده‌اند و ثانیاً، نخست‌وزیر سابق قطر هم اعتراف کرد که امریکا و متحدان عربش از گروه‌های تروریستی در سوریه حمایت کرده‌اند.

هفتمین خواست پمپئو این بود که ایران به حاکمیت عراق احترام گذاشته و اجازه دهد که نیروهای بسیجی مردمی عراق، خلع سلاح شوند. این خواسته امریکا نیز خلاف واقعیات است زیرا این امریکاست که هزاران سرباز به همراه پایگاه نظامی در عراق دارد و ائتلاف هادی عامری، فرمانده نیروهای مردمی عراق، نیز در انتخابات مردمی اخیر این کشور به پیروزی بزرگی دست یافت. ضمن اینکه مقامات نظامی عراق هم تأکید کرده‌اند که بدون ایران، بغداد به دست داعش سقوط کرده بود؛ اما مخالفت پمپئو با نیروهای مردمی عراق که تنها شیعه هم نیستند، مخالفت با فتوای مرجعیت شیعه عراق، آیت‌الله سیستانی نیز هست. لذا این خواسته هم در تضاد با خواست مردم عراق است و نه ایران.

هشتم اینکه پمپئو خواست که ایران با ختم حمایت از حوثی‌ها، از یک راه‌حل مسالمت‌آمیز برای حل بحران یمن حمایت کند. از آغاز تجاوز نظامی عربستان به یمن، که طبق ارزیابی سازمان ملل فاجعه‌بارترین مصیبت انسانی معاصر را موجب شده، ایران خواستار راه‌حل سیاسی بوده است. آقای ظریف وزیر خارجه ایران، در آوریل ۲۰۱۵، طرح چهار ماده‌ای صلح یمن را پیشنهاد کرد.

در پاسخ به نهمین تقاضای پمپئو در مورد خروج ایران از سوریه اینکه نیروهای ایران و روسیه بر اساس درخواست دولت قانونی سوریه در این کشور حضور دارند و طبق مقررات بین‌الملل حضور نیروهای امریکایی در سوریه غیرقانونی است زیرا دولت سوریه مخالف است. ضمن اینکه خواسته پمپئو مغایر حق حاکمیتی دولت سوریه و تلاش دمشق در مبارزه با تروریسم است.

پمپئو در دهمین خواسته خود ایران را متهم به حمایت از طالبان و القاعده در افغانستان کرده و خواستار توقف آن شده است که کلیت این ادعا دروغ است. ایران سال‌ها با القاعده و طالبان جنگیده و این دو گروه وابسته به امریکا و عربستان هم طبق اظهارات رسمی خانم هیلاری کلینتون، وزیر خارجه وقت امریکا، در سال ۲۰۱۱، توسط امریکا و متحدانش ایجاد شدند.

وزیر خارجه امریکا همچنین در یازدهمین خواسته خود خواستار توقف حمایت نیروی قدس سپاه پاسداران ایران از به‌اصطلاح تروریسم شده است. مأموریت نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران دقیقاً مثل مأموریت نیروی سنتکانم امریکاست با این تفاوت که عملیات نیروی قدس برای حفظ امنیت مرزها و منافع ملی ایران در منطقه خودش است درحالی‌که عملیات نیروی سنتکام امریکا هزاران مایل خارج از مرزهای خودش بوده و دخالت در منطقه خاورمیانه است.

و بالاخره دوازدهمین خواست پمپئو اینکه ایران باید به تهدید همسایگانش پایان دهد که بیشترشان هم‌پیمان امریکا هستند. ظاهراً آقای پمپئو تاریخ را فراموش کرده که این صدام، رهبر یک کشور عربی بود که با حمایت امریکا و متحدانش به ایران تجاوز کرد و صدها هزار ایرانی را به خاک و خون کشید. حقیقت دوم هم اینکه این امریکاست که با حملات نظامی به کشورهای منطقه همچون عراق و افغانستان و لیبی، منطقه را بی‌ثبات و غرق در بحران کرده است.

لیست خواسته‌های دوازده‌گانه پمپئو تکرار سیاست‌های چهل‌ساله امریکا در مورد ایران است که قبلاً آزمایش‌شده و شکست‌خورده، منطقه را بی‌ثبات کرده، نتیجه معکوس داشته و چیزی هم به‌جز خودزنی عاید امریکا نکرده است. خواسته‌های غیرعملی او چیزی به‌جز سیاست تغییر رژیم در ایران نیست که نتیجه آن مرگ دیپلماسی و مسیر جنگی خانمان‌سوز است. امروز جهان به دیپلماسی نیاز دارد. بحران هسته‌ای ایران تنها بحران در منطقه بود که از طریق دیپلماسی حل شد. باید از این مدل برای حل سایر بحران‌ها استفاده کرد.

منبع: گزارش ایسنا از پایگاه خبری-تحلیلی لوبلاگ امریکا

تاریخ: 2 خرداد 1397

نقش 3 میلیاردر صهیونیست علیه ایران و فلسطین

منابع موثق می‌گویند 3 میلیاردر صهیونیست با نام‌های شلدون ادلسون، پل سینگر و برنارد مارکوس از برنامه‌های اخیر ترامپ-نتانیاهو در انتقال سفارت امریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس و همچنین سرکوب فلسطینی‌ها و اقدامات جنگی علیه ایران حمایت می‌کند. همچنین مایکل دوبووتیز، مدیر افراطی «بنیاد دفاع از دموکراسی در امریکا و رهبری اسرائیل علیه ایران، حقوق سالیانه‌اش 600 هزار دلار است، درحالی‌که در مقام مقایسه رئیس‌جمهور امریکا 400 هزار دلار در سال است.

پیام روسیه به اسد: ایران از جنوب روسیه خارج شود از شما حمایت می‌کنیم

... عبدالباری عطوان، سردبیر نشریه الرأی الیوم: «بمباران پایگاه‌های نظامی [جبهه مقاومت] در شرق سوریه، پیام هشدارآمیز خونین امریکا در مورد عملیات بزرگ درعا بود.» به گفته او: «اخبار می‌گوید حمایت روسیه «نامحدود» خواهد بود؛ اما مشروط بر خروج ایران از جنوب سوریه است». عطوان در این مقاله به دیدار هفته گذشته بشار اسد و ولادیمیر پوتین در سوچی اشاره کرده و هدف دیدار را «اطمینان از حمایت مسکو از ارتش سوریه برای تداوم عملیات‌ها تا درعا» اعلام می‌کند. پوتین نیز در این زمینه قول مساعد داده؛ اما هرگونه حمایت را به «عدم مشارکت و حتی حضور نیروهای نزدیک به ایران در مناطق عملیاتی دانسته است!»

«... فراتر از آن نیز عنوان کرده که در صورت حضور ایران در جنوب سوریه، جامعه جهانی اجازه ثبات و استقرار در این منطقه را نخواهد داد و این موضوع می‌تواند چالش اساسی برای دمشق تبدیل شود.»

منبع: امتداد

تاریخ: 6 خرداد 1397

متمم لایحه مجلس نمایندگان امریکا علیه جنگ با ایران

بنا به عرف در کنگره امریکا خیلی متداول است که متمم‌های مرتبط یا غیر مرتبط را به لایحه‌ها می‌چسبانند.

 روز پنج‌شنبه 24 مه برابر با 3 خرداد، مجلس نمایندگان امریکا یک متمم بر لایحه NDAA را به تصویب مجلس نمایندگان رساند (یادآور می‌شود که کنگره، مجموعه هر دو مجلس نمایندگان و مجلس سنا است.) به‌طور مشخص، متن متمم لایحه می‌گوید که اکنون پرزیدنت ترامپ اجازه جنگ نظامی با کشور ایران را ندارد. ازآنجاکه نمایندگان جمهوری‌خواه در هر دو مجلس اکثریت دارند تا حدودی جای تعجب است که این متمم تصویب شد.

نمایندگان امیدوارند که این متمم مورد تصویب مجلس سنا نیز قرار گیرد.

چند نماینده به‌طور فعال پیگیر این متمم بودند: آقای keith Ellison دموکرات از ایالت مینه‌سوتا، خانم Babara lee دموکرات از ایالت کالیفرنیا، Ro Khanna دموکرات از کالیفرنیا، خانم Jan Schakowsky دموکرات از ایلی‌نوی، آقای Jim McGovern دموکرات از ماساچوست و آقای Walter Jones جمهوریخواه از ایالت نورث کارولینا.

NADD: National Defense Authorization (لایحه‌ای است که به بودجه وزارت دفاع می‌پردازد.)

منبع: مطبوعات امریکا

چشم‌انداز ایران: با وجود اینکه اکثریت سنا و مجلس نمایندگان به دست جمهوری‌خواهان است این سؤال مطرح است که چگونه مجلس نمایندگان این متمم را علیه ترامپ تصویب نموده. توضیح اینکه ترامپ تاکنون 42 نفر از همکاران انتخاب‌شده‌اش را از کاخ سفید کنار زده و این هم در حالی است که آن‌ها از تندروهای امریکا هستند و هر نفر از آن‌ها پایگاه‌هایی بین جمهوری‌خواهان دارند که طبعاً واکنش‌هایی نشان خواهند داد. به‌نظر می‌رسد اقدام مجلس نمایندگان درباره متمم، نشان مخالفت امریکا با جنگ است. همان‌طور که در شماره‌های گذشته چشم‌انداز ایران آمده است به‌قول پال کروگر، اقتصاددان برجسته و برنده جایزه نوبل در صورت جنگ، امریکا قادر به لجستیک اقتصادی جنگ نخواهد بود. هم‌چنین ژنرال دمپسی، فرمانده ارتش امریکا در زمان اوباما، در مقابل کنگره گفت 80 درصد نظامیان امریکا تمایلی به جنگ ندارند. روزنامه نیویورک‌تایمز در نظرخواهی یا نظرسازی‌ها نشان داد مردم امریکا هم تمایلی به جنگ ندارند. اخیراً برنی ساندرز، کاندیدای ریاست‌جمهوری امریکا در انتخابات سال 2016، گفت مردم امریکا به‌هیچ‌وجه تمایل به جنگ ندارند و امثال جان بولتون که فاجعه جنگ عراق را ایجاد کرده است می‌خواهد این فاجعه را درباره ایران تکرار کند. باید یادآور بود هم‌زمان کابینه جنگی اسرائیل اختیار حمله اسرائیل به کشوری دیگر را از او گرفت و آن را مشروط به اجماع کابینه جنگی کرد. البته می‌دانیم مسئولان امنیتی اسرائیل بارها مخالف جنگ با ایران بوده‌اند. گویا عقلای تندورها نگران اقدامات بدون پشتوانه جنگ‌طلبان یعنی مثلث ترامپ-بولتون-پمپئو هستند. می‌توان نتانیاهو را هم به این مثلث اضافه کرد. طبیعی است اقدامات افراطی‌ترین‌ها مانند ترامپ و نتانیاهو در خاورمیانه نیز جواب نخواهد داد، چراکه آن‌ها حزب‌الله لبنان را تروریست می‌نامند درحالی‌که انتخابات لبنان نشان داد مردم لبنان حزب‌الله را قبول دارند. انتخابات عراق هم باب‌طبع تندروترین‌ها نبود.

بمب خبری جدید ترامپ

...همچنان معتقدم که طرح ترامپ با آنچه نتانیاهو در پی آن است؛ تفاوت جدی خواهد داشت و طمع راست‌گرایان افراطی در اسرائیل را برای بلعیدن کرانۀ باختری به باد خواهد داد...

منبع: ahmadzeidabad @

می‌توانیم موج ترامپ را پشت سر بگذاریم

معاون سیاسی دفتر رئیس دولت اصلاحات، دکتر حسین واله می‌گوید: درباره موضع اروپا نسبت به برجام دو نگرش در کشور دیده می‌شود. یک نگرش می‌گوید اروپاییان تفاوتی با امریکا ندارند و ادای پلیس بد و پلیس خوب را درمی‌آورند.

نگرش دوم معتقد است اروپا با امریکا واقعاً تفاوت منافع و مسائل و خط‌مشی دارد و امروزه نظام منافع فراملی و اتحادهای فراملیتی جانشین نظام ملت-دولت شده است.

هنر ما این است که بتوانیم از شکافی که بین قدرت‌های بزرگ پدید می‌آید به نفع خودمان استفاده کنیم. نباید خیال کنیم که ما قادریم قدرت‌های بزرگ را به‌خاطر منافع خودمان به جان هم بیندازیم. ایران در بدترین وضعیت طی چهل سال اخیر قرار دارد؛ اما این به‌خاطر برجام و امریکا نیست. بلکه به‌خاطر سیاست‌های داخلی است. در سطح بین‌المللی، وضع ایران خیلی بهتر از دور دوم آقای احمدی‌نژاد است. اجماع بین‌المللی علیه ایران وجود ندارد. اراده سیاسی نسبتاً محکمی نزد برخی قدرت‌های بزرگ مانند آلمان و فرانسه برای کار با ایران در زمینه‌های مختلف وجود دارد که در آن زمان نبود. ایران از این گردنه عبور خواهد کرد اما بسته به راهبردی که اتخاذ می‌شود هزینه این عبور متفاوت خواهد بود و بستگی به بازی بازیگران در سیاست داخلی دارد. اگر راهبرد تدافعی بر پایۀ بسیج مشارکت‌جویانه امکانات و توان ملی طراحی شود و ارکان حکومت نیز دقیقاً ذیل همان اصول عمل کنند و هیچ‌کس از جنگ اقتصادی جاری امریکا ابزاری برای پیشبرد برنامه خود نسازد، آنگاه ایران با کمترین هزینه بر این چالش فائق خواهد آمد. راهبردهای دیگر هزینه سنگین‌تر دارند.

سه‌شنبه 8 خرداد 1397. خبرآنلاین

طرح روسیه و اسرائیل برای حل بحران سوریه

سید حسین موسویان در گفت‌وگو با ایلنا، درباره وضعیت پیش‌رو در سوریه و یمن و احتمال معامله پشت‌پرده میان اسرائیل و روسیه گفت: از کارشناسان مطلع اروپایی شنیدم که اسراییل و روسیه در حال مذاکره در مورد نهایی کردن طرحی در مورد حل بحران سوریه هستند که بر مبنای آن:

1. بشار اسد در قدرت بماند.

2. به حضور نظامی ایران و حزب‌الله در سوریه خاتمه داده شود.

3. اسرائیل به حملات نظامی خود به سوریه خاتمه دهد.

4. حضور نظامی روسیه در سوریه تثبیت شود.

5.  در صورت لزوم، مستشاران روسی و سازمان ملل در کنار سربازان سوریه در مرز این کشور با اسرائیل مستقر شوند.

6. بعد از مدتی امریکا هم به‌تدریج نیروهای نظامی‌اش را از سوریه خارج کند.

7. عادی‌سازی روابط سوریه با اعراب انجام شود که با پول کشورهای عرب حاشیه خلیج‌فارس، بازسازی سوریه و بازگشت  آوارگان آغاز شود.

موسویان اظهار داشت: چارلز فریمن، سفیر پیشین امریکا در عربستان در مصاحبه‌ای گفته است تل‌آویو با پذیرش اسد در قالب طرح مذکور آسوده‌خاطر خواهد بود که هم سوریه تا بیست سال آینده قادر به جبران خسارات و مصیبت‌های چندساله گذشته نخواهد بود و هم بشار اسد یک دولت قدرتمند و باثباتی نخواهد داشت.

شنبه 12 خرداد 1397. ایلنا

بازی امریکا با گروه‌های شورشی سوریه

قاسم محبعلی، تحلیلگر مسائل منطقه، ... گاهی سیاست‌های اعلامی با سیاست‌های اعمالی متفاوت است. به این معنی که ممکن است در زبان امریکایی‌ها موضوعی را مطرح کنند، اما لزوماً آن را اعمال نمی‌کنند به‌طور مثال در خصوص کردها تأکید کردند که ما به‌شدت از آن‌ها حمایت می‌کنیم، اما در عمل، نه در عفرین و نه در منبیج پشت آن‌ها نایستادند و با ترکیه بر سر کنترل این مناطق به توافق رسیدند بدون اینکه کردها را وارد بازی کنند. درباره جنوب هم ممکن است شبیه همین کار را با روس‌ها و دولت روسیه انجام دهند، بنابراین آن‌ها نیز علاقه‌ای ندارند که تخم‌مرغ‌های خود را در سبد گروه‌های شناخته و ناشناخته در جنوب سوریه بگذارند، بلکه از آن‌ها به‌عنوان ابزار فشار برای پیشبرد منافع خود استفاده می‌کنند و مشخص نیست که هدف به‌قدرت‌رساندن گروه‌های شورشی باشد...

 تاریخ: 3 تیر 97. روزنامه اعتماد

چرایی توسعه ترکیه؟

عباس ملکی، معاون سابق وزارت خارجه و تحلیلگر ارشد منطقه: ...اردوغان تیمی قوی‌تر از رقبا داشته و به‌نظر می‌رسد با توجه به تجربیات و از همه مهم‌تر با پشتیبانی نظام جهانی از بحران عبور کرده و به روند توسعه ادامه دهد. قرار است طبق برنامه، ترکیه در 2023 جزو 10 کشور قدرتمند جهان شود... در ترکیه و در نزد ترکان، اسلام در خدمت اهداف ملی است. سیاست داخلی و خارجی ترکیه به رهبری اردوغان، با وجود نمایش اسلامی، ترکیبی از سکولاریسم، پان‌عثمانیسم و پان‌ترکیسم است. به‌عبارت دیگر سیاست اردوغان رویکردی چندوجهی دارد که هدف آن تأمین منافع ترکیه است. ترکیه و اردوغان هیچ‌گاه رویکردی آرمانی مانند ایران به اسلام نخواهند داشت؛ زیرا آنکارا متحد غرب بوده و بازیگری مستقل نیست... اسلام و ادبیات به‌کار گرفته‌شده از سوی اردوغان بیشتر برای نوازش افکار عمومی مردم ترکیه به‌منظور جذب آراست... وقتی به فضای رقابت‌های انتخاباتی و حضور دمیرتاش در آن دقت کرده و آن را با ایران و به‌طورکلی خاورمیانه مقایسه می‌کنیم بیشتر به تفاوت‌های ترکیه با سایر کشورهای خاورمیانه و چرایی توسعه آن پی خواهیم برد.

تاریخ: 3 تیر 1397. روزنامه شرق

سید حسین موسویان در گفت‌وگو با رسالت

... از نظر ترامپ، اقتصاد پاشنه آشیل ایران است که با وخیم شدن اوضاع اقتصادی نیز امید به تشدید شورش‌های داخلی برای به هم ریختن اوضاع داخلی ایران دارند. اگر جناح‌های سیاسی به‌جای دامن زدن به اختلافات داخلی جاری و متهم کردن و توهین و تهمت به یکدیگر، برای انسجام و وحدت داخلی اقدام نکنند، ترامپ بدون توسل به جنگ، به اهداف خود در مورد ایران خواهد رسید... 

تاریخ: 6 تیر 1397

 

     فهرست چشم انداز 110 صفحه اول |  بايگاني سال 1397 |