فهرست چشم انداز 109 صفحه اول |  بايگاني سال 1397 |    

 چشم انداز ایران - شماره 109 ارديبهشت و خرداد 1397

 

 رخدادهای جدید منطقه

...اخیراً چند اتفاق در دنیا و به‌ویژه در منطقه خاورمیانه افتاده که خوب است طراحان استراتژی روند اتفاقات و همزمانی آن‌ها را بدانند:

1-    به‌رسمیت شمردن تلویحی اسرائیل از سوی عربستان سعودی؛

2-    اعلام رسمی اینکه جمهوری اسلامی دشمن مشترک عربستان و اسرائیل است از سوی ولیعهد عربستان؛

3-    صف‌بندی جدید منطقه‌ای که همه اعراب به‌علاوه اسرائیل در یک‌سو و ایران در سوی دیگر قرار بگیرد؛

4-    زمزمه‌های دوباره جنگ و تهدید تهران به نابودی با موشک‌های بالستیک عربستان سعودی؛

5-    نزدیکی بی‌سابقه ترامپ و نتانیاهو در ضدیت با ایران

 

 

در حاشیه گفت‌وگوی راهبردی موسویان با ترکی الفیصل

در مرکز مطالعات استراتژیک دانشگاه، عملیات مشترک مخصوص نیروهای مسلح امریکا در فلوریدا

میتوان گفتوگوی این دو را در چند محور زیر مطرح کرد:

1.      دخالت ایران در منطقه خاورمیانه

موسویان: هم‌اکنون امریکا به دعوت دولت عراق در آن کشور حضور دارد و شما (عربستان) اعتراضی به آن ندارید. آیا مگر حضور دولت ایران به دعوت دولت عراق نبوده است؟ آیا مگر مسئولان عراقی چندین بار از ایران بدین مناسبت تشکر نکردند؟]چشم انداز ایران: مسعود بارزانی قبل از حمله داعش به اربیل از ایران کمک خواست. ایران به کمک کردها شتافت و از سقوط اربیل جلوگیری کرد و آقای بارزانی هم دو بار از ایران تشکر کرد.[

موسویان: جو بایدن، خانم کلینتون و اوباما و حتی ترامپ نقش عربستان-قطر-ترکیه و نقش متحدین راهبردی امریکا در دخالت سوریه و کمک به تروریست‌ها را مطرح کردند، ولی شما آن را دخالت نمی‌دانید. ولی مدتی بعد که دولت سوریه رسماً از ایران تقاضای کمک کرد آن را دخالت می‌نامید. شما معتقدید حضور اشغال نظامی شما در بحرین به دلیل مقاوله‌نامه بین عربستان و بحرین است حال اگر چنین قراردادی بین ایران و سوریه باشد چرا آن را دخالت می‌نامید؟ به‌دلیل سیطره شما نسبت به قطر، قطر راه جدایی را پیش گرفت و به ایران نزدیک شد. آیا این هم دخالت ایران در قطر است؟ حوثی‌های یمن یک گروه نیستند، بلکه ریشه هزارساله دارند. این‌ها و علی عبدالله صالح عمدتاً متحد عربستان بودند و در تجاوز صدام به ایران از بعث عراق حمایت می‌کردند، ولی از وقتی شما به یمن حمله نظامی کردید یمنی‌ها به ما نزدیک شدند و ما هم از آن‌ها حمایت کردیم آیا این را دخالت می‌نامید؟

ترکی الفیصل: مقامات رسمی شما می‌گویند که انقلاب اسلامی ایران محدود به مرزهای ایران نمی‌شود. انقلاب ما آغاز انقلاب جهانی تحت زعامت حضرت مهدی عج است... مرزهای امنیتی ایران تا دریای مدیترانه گسترش پیدا کرده و دشمنان ما شکست خورده‌اند... ایران امروز امپراتوری گذشته را تجدید کرده و پایتخت آن بغداد است که در گذشته مرکز انقلاب و فرهنگ و هویت ما بوده، همان‌طور که در گذشته بوده است و اینها همه نمونه دخالت در دیگر کشورهاست.

موسویان: جدا از صحت و سقم کدهای منتسب به مقامات ایرانی و جنگ شعارها، امریکا و اسرائیل از ابتدا خواهان تغییر رژیم در ایران بودند و اخیراً مقامات رسمی عربستان تغییر رژیم در ایران را رسماً مطرح کردند و گفته‌اند جنگ را به درون ایران می‌کشیم. علاوه بر این مفتی‌های شما اصولاً شیعه را مهدورالدم می‌دانند.

 

2.       نقش مردم منطقه

موسویان: مقامات رسمی شما از ابتدای جنگ داخلی در سوریه رسماً اعلام می‌کردند که اسد باید برود، ولی مقامات رسمی ایران این موضوع را به مردم سوریه احاله می‌کردند. اوباما گفت ایران و عربستان بایست شریک هم در منطقه باشند.

ترکی الفیصل: ما که نمی‌توانیم بدون نظر مردم منطقه، منطقه را بین خود تقسیم کنیم.

موسویان: ما معتقدیم که به کمک همدیگر منطقه را تقویت کنیم، ولی شما می‌خواهید با کمک امریکا جنگی راه بیندازید و مسئولان شما گفتند که جنگ را به داخل ایران خواهیم کشید تا ایران را تجزیه کنید و مجاهدین به رهبری رجوی را به جنگ با ایران فرامی‌خوانید و در حالی که اسرائیل فلسطینیان را سرکوب می‌کند با آن‌ها همدست شده و با هم علیه ایران ائتلاف می‌کنید.

3.      دعوت به تحریم‌ها

ترکی الفیصل: برخی از مقامات ایرانی در پی تنش با دنیا و افزایش تحریم‌ها هستند...

موسویان: در ایران دو دیدگاه وجود دارد: برخی می‌گویند در سایه تحریم‌ها صنایع نظامی ما مانند موشک و زیردریایی و ... توسط خودمان ساخته شود، ولی من خودم معتقد به تحریم نیستم.

4.       اشتراکات سه گانه بین ایران و عربستان

ترکی الفیصل: نخست اشتراکات جغرفیایی که ما با ایران در این منطقه داریم. دوم اشتراکات مذهبی مانند خدای واحد، قرآن و پیامبر واحد. سوم ارتباطات مردمی که طی قرن‌ها مردم ما و شما به کشورهای هم سفر کرده‌اند.

موسویان: من نیز مانند آقای ترکی فیصل به اشتراکات سه‌گانه معتقدم و بایستی آن‌ها را تقویت کرد.]چشم‌انداز ایران: به‌نظر می‌رسد بعد از طرح شعارها و رجزخوانی‌ها و نزدیک شدن به پرتگاه جنگ نیابتی منطقه‌ای عقلای دو طرف متوجه شدند که جنگ جز نابودی هیچ منفعتی ندارد و بایستی به اشتراکات سه‌گانه توجه بیشتری شود و به‌جای جنگ راه صلح و صفا آبیاری شود.[

منبع: وبسایت خبری-تحلیلی لوبلاگ امریکا

تاریخ: سوم اریبهشت 1397

 

دخالت امریکایی با پول سعودی این بار در ترکیه

انتخابات سوم تیر 97 ریاست‌جمهوری ترکیه، به‌اندازه‌ای برای این کشور و حتی منطقه مهم و سرنوشت‌ساز به‌شمار می‌رود که به‌نظر می‌رسد کشورهای بسیاری از هم‌اکنون در تلاشند تا در نتایج این انتخابات تأثیر گذاشته و یا دست‌کم آرایش سیاسی در ترکیه را دستخوش تغییر کرده و توازن سیاسی را به‌دلخواه خود بر هم بزنند. «ایلنور چویک»، مشاور ارشد رجب طیب اردوغان، به‌تازگی با اشاره به دخالت برخی کشورها در انتخابات آتی ترکیه به‌صراحت از امریکا نام برده و گفته که امریکا از الآن قصد سایه‌افکنی در انتخابات را دارد.

... بدون تردید واشنگتن مایل به سرمایه‌گذاری مستقیم در ورود به عرصه ترکیه نخواهد بود و به همین علت یکی از کشورهایی که می‌تواند بار مالی دخالت‌های امریکا در ترکیه را متقبل شود عربستان است؛ اما چرا امریکا و عربستان در تلاشند تا در تحولاتی که شاید کناررفتن اردوغان یکی از آ‌نها باشد این بار به‌گونه‌ای آشکارتر دخالت کرده و سناریوهای مختلفی را برای آنکارا تعریف کنند.

... این جریان که مبنای کار خود را بر ملی‌گرایی بنا نهاده و خود را چپ میانه معرفی می‌کند برای رسیدن به اهداف خود که همانا در وهله اول کنارراندن اردوغان از قدرت است تمام تلاش خود را به‌کار خواهد بست تا با جلب حمایت عموم مردم به خواسته‌های خود برسد.

...سعودی‌ها هم که پیش‌تر نقش‌شان در کودتای نافرجام 15 جولای 2016 علیه دولت ترکیه به اثبات رسیده بود برای جبران شکست‌های قبلی خود این بار سرمایه‌گذاری مستقیم و کنارآمدن امریکا برای تأثیرگذاری انتخابات ریاست‌جمهوری ترکیه کمر همت را بسته‌اند!

... امریکایی‌ها به این علت می‌خواهند وضعیت فوق‌العاده در ترکیه لغو شود تا بتوانند از این طریق بر آرای مردم تأثیر بگذارند و عوامل خود را وارد مجلس و سایر مراکز تصمیم‌گیری کنند و به این ترتیب باز هم زمینه فتنه‌هایی جدید به‌مانند کودتای نافرجام 15 جولای 2016 را فراهم آورند.

منبع: تفسیر سیاسی روزنامه جمهوری اسلامی

تاریخ: 10 اردیبهشت 1397

 

استفاده یا التماس امریکا از ترکیه؟

... به‌گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بصیرت توماس فریدمن، تحلیلگر ارشد نیویورک‌تایمز، جمله معروفی را چندی پیش گفته بود: «ما دیگر حتی به اندازه یک بند انگشت هم توان مداخله نظامی در بحران‌هایی مانند سوریه را نداریم. البته می‌توانیم پول و سلاح بدهیم اما مداخله مستقیم نه. از این جهت کشورهایی مانند ترکیه باید به‌تنهایی اما با حمایت ما عمل کنند. امریکا وارد دوره‌ای شده که باید کمی هم به مشکلات داخلی خود بپردازد. اکنون «بیت لحم پنسیلوانیا» برای ما مهم‌تر از بیت لحم خاورمیانه است. مردم امریکا برای خدمات کمتر بهای بیشتری می‌پردازند و بیش از هر دوره‌ای می‌پرسند که نیروهای ما در فلان منطقه جهان چه می‌کنند. ما در عراق ضامن نارنجک را کشیدیم و خودمان را روی آن انداختیم و همه ترکش‌های جنگ در عراق به ما اصابت کرد. دیگر هیچ کشوری از ما نمی‌خواهد همان نقش را در سوریه ایفا کنیم. ما از ترکیه می‌خواهیم در حل این بحران به ما کمک کند. این اسمش التماس است و نه استفاده از ترکیه.»

منبع: تحلیل سیاسی روزنامه جمهوری اسلامی

تاریخ: 11 اردیبهشت 1397

 

زورگویی به ایران نتیجه معکوس خواهد داشت

نویسنده: سید حسین موسویان

...درصورت خروج امریکا، ایران می‌تواند موضوع را از طریق کمیسیون مشترک با گروه ۱+۵ به شورای امنیت سازمان ملل کشانده و با اثبات عدم پایبندی، امریکا را منزوی کند...

منبع: سرمقاله خبرگزاری رویترز برگرفته از ایسنا

تاریخ: 12 اردیبهشت 1397

 

 خروج امریکا از خاورمیانه

به گزارش فرارو، پرفسور یوزف برامل، کارشناس مسائل امریکا در مؤسسه مطالعات سیاست خارجی در برلین، مدعی شد که دونالد ترامپ، رئیس جمهور امریکا، از توافق هسته‌ای خارج خواهد شد و سپس برای جلوگیری از پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران، به آن حمله هوایی خواهد کرد.


برامل در گفت‌وگویی با الجزیره یادآوری کرد، هدف ترامپ از خارج‌کردن نیروهای امریکایی از سوریه، دورکردن آن‌ها از دسترس ایران، در هنگام حمله به آن است. به گفته این کارشناس، حمله ترامپ به ایران، برای او در داخل امریکا مفید خواهد بود.

برامل در پاسخ به این پرسش که آیا ترامپ واقعاً نیروهایش را از سوریه خارج خواهد کرد، گفت: «بله (آن‌ها را خارج خواهد کرد) تا هنگام وقوع انفجار احتمالی با ایران، از ربوده شدن یا هدف قرارگرفتن سربازان امریکایی در میدان سوریه جلوگیری کند. من مطمئن هستم که ترامپ در ماه مه آینده توافق هسته‌ای با تهران را لغو خواهد کرد و پس از آن، برای جلوگیری از پیشرفت برنامه هسته‌ای‌اش، حملات هوایی به آن خواهد کرد. بنا به همین دلایل، حضور نیروهای امریکایی در سوریه، کار خوبی نخواهد بود. ارائه‌کردن این تصویر از دورکردن آن سربازان به‌عنوان عقب‌نشینی، یک فهم سطحی است؛ زیرا این دورکردن فقط با تدارکات حمله به ایران مرتبط است.»


این کارشناس به تأثیر مسائل داخلی امریکا بر تصمیم‌گیری‌های خارجی ترامپ هم اشاره کرد و گفت: سناریو وحشتناک برای ترامپ این است که جمهوری‌خواهان در انتخابات کنگره و سنا در ششم نوامبر آینده شکست بخورند. چنین سناریویی برای او مشکلات عظیمی ایجاد خواهد کرد، زیرا دموکرات‌ها بر کنگره سیطره خواهند داشت و اگر مولر (مأمور ویژه بررسی دخالت روسیه در انتخابات امریکا) به امور خطرناکی برسد که ترامپ را محکوم کند، دموکرات‌ها خواهند توانست فرآیند برکناری ترامپ را با کسب دو سوم آرای اعضای کنگره آغاز کنند؛ اما اگر ترامپ با بزرگنمایی خطر هسته‌ای ایران و تلاش برای مقابله با آن بتواند بر پویایی انتخابات تأثیر بگذارد، ممکن است نتیجه انتخابات به نفع او و جمهوری‌خواهان تمام بشود. در تاریخ امریکا چنین اتفاقاتی رخ داده است. جورج بوش پسر، پس از اینکه افکار عمومی را با جنگ علیه تروریسم تهییج کرد، توانست از شکست جمهوری‌خواهان در انتخابات کنگره سال
۲۰۰۲ جلوگیری کند.

 

برامل در رابطه با امکان تلاش ترامپ برای جنگ با ایران گفت: «نمی‌توان در این باره با قاطعیت سخن گفت؛ اما تصور تمایل عربستان به اقدام نظامی علیه تهران و اهتمام اسرائیل به این امر برای کارشکنی در تبدیل ایران به یک کشور هسته‌ای، پیش‌بینی عدم ممانعت ترامپ و شاید استقبال او از حمله در صورت انجام آن توسط عربستان یا اسرائیل را آسان می‌کند. رئیس‌جمهور کنونی امریکا آنچه باراک اوباما انجام داد را تکرار نخواهد کرد. اوبامایی که در اثر منع عربستان و بنیامین نتانیاهو از اقدام نظامی علیه ایران با انتقادات شدیدی مواجه شد؛ لذا اگر من جای ایرانی‌ها بودم، خودم را برای آنچه در ماه‌های اندک آینده اتفاق خواهد افتاد، آماده می‌کردم.»


به گفته برامل، حمله به ایران برای ترامپ مفید خواهد بود. ترامپ به دنبال محدودکردن نفوذ ژئواستراتژیک ایران است و می‌خواهد چین را هم محدود کند که خطر اصلی برای امریکاست. پکن به‌طور اساسی بر نفت و گاز خاورمیانه متکی است و حمله به ایران به امریکا کمک خواهد کرد چین را در خاورمیانه محاصره کند. منطقه‌ای که به میدان اصلی نبرد ژئواستراتژیک بین واشنگتن و پکن تبدیل شده است. به همین دلیل است که تصور خروج امریکا از خاورمیانه، توهمی بیش نیست.

 منبع: سایت فرارو( 30 فروردین 1397)

 

مذاکره امریکا و عمان

... با توجه به اینکه جیمز ماتیس، وزیر دفاع امریکا، روز یکشنبه برای یک دیدار رسمی به عمان سفر کرده و درباره نقش و نفوذ ایران در منطقه به‌ویژه در یمن صحبت کرده بود این احتمال وجود دارد که یوسف بن علوی حامل پیامی از امریکا برای ایران باشد...

منبع: روزنامه جمهوری اسلامی ایران

تاریخ: 26 اسفند 96

 

     فهرست چشم انداز 109 صفحه اول |  بايگاني سال 1397 |