فهرست چشم انداز 109 صفحه اول |  بايگاني سال 1397 |    

 چشم انداز ایران - شماره 109 ارديبهشت و خرداد 1397

 

چشم ‌و‌گوش‌ها

 

بهزاد نبوي: انحصار خط دادن به افكار عمومي آرزويي محال است

(ایران، 17/2/97)


بهزاد نبوي، فعال اصلاح‌طلب، با اشاره به فيلتر کردن «تلگرام» گفت: «کساني که طرفدار محدودکردن فضاي مجازي هستند و آن را مثبت تلقي می‌کنند عمدتاً خود را پشت سپر مسائل اخلاقي پنهان می‌کنند و این‌گونه بيان می‌کند که بحث فیلترینگ به خاطر اين مسئله است، در حالي که مسئله اصلي آنان محدود کردن اطلاع‌رسانی آزاد و محدودکردن تغذيه مردم به اطلاع‌رسانی جهت‌دار و کنترل اعضاي فضاي مجازي است.»   

وي در گفت‌وگو با ايلنا ادامه داد: «همه امروز می‌دانند بستن فضاي مجازي براي اين است که آقاي خاتمي ديگر نتواند «تکرار کند»، براي اين است که انحصار خط دادن به افکار عمومي فقط در دست يک طيف خاص باشد، که البته تحقق اين آرزو محال است.» او درباره تحرکات چندماهه اخير محمود احمدی‌نژاد و واکنش اصولگرايان نيز گفت: «من کاري به علل و انگيزه موضع‌گیری‌های چند ماه اخير آقاي احمدی‌نژاد ندارم، ولي معتقدم نقدهاي دوستان عمدتاً عکس‌العملی يا خلاف مواضع خودشان است. اگر مواضع آقاي احمدی‌نژاد صحيح است، اولاً چه اشکالي دارد که قبلاً اتخاذ نشده و امروز مطرح شود. خود ما هم نظراتمان دستخوش تغيير می‌شود. ثانياً چرا بايد از برخورد با ايشان استقبال و با طرح مسائلي نظير «ساختارشکنانه بودن مواضع ايشان» برخورد با ايشان را تشويق و ترغيب کنيم. ما بايد از آزادي حقوق همه حتي مخالفينمان دفاع کنيم. ضمناً من مواضع آقاي احمدی‌نژاد را به هيچ وجه «ساختارشکنانه» نمی‌دانم.»
    
او درباره رفع حصر نيز تأکید کرد: «من که به قول کيفرخواست دادستان در دادگاه گفته‌ام به موسوي خيانت نمی‌کنم معلوم است که با حصر مخالفم، ولي به اين مسئله که آقاي روحاني توان رفع حصر را دارد اعتقادي ندارم اما می‌گویم روحاني بايد تلاشش را بيشتر کند. حصر به دستور روحاني صورت نگرفته است که با دستور ايشان رفع شود.» وي درباره اظهارنظرها در خصوص دولت نظامي هم گفت: «معتقدم اين پيشنهادها و صحبت‌ها می‌تواند براي ارزيابي عکس‌العمل جامعه باشد.» نبوي درباره نوسانات قيمت ارز نيز گفت: «شنیده‌ام صرافی‌های هرات و اربيل در اين بالا رفتن یک‌شبه قيمت ارز نقش داشته‌اند. جریان‌های بسيار قدرتمندي به لحاظ اقتصادي وجود دارند کافی است بخواهند تمام ارز موجود در بازار را جمع و براي دولت ايجاد بحران کنند. علت پيش آمدن چنين فرضیه‌ای در ذهن من اين است که هيچ عامل خاص واقعي و حتي رواني، بعد از تعطيلات نوروزي وجود نداشت که بتواند یک‌شبه چنين جهشي در تقاضاي ارز ايجاد کند.» وي افزود: «به‌نظر می‌رسد تنها راه نجات اقتصاد از وضعي که در آن گرفتار شده‌ایم، سرمایه‌گذاری خارجي است. حل مشکلات تنها به دولت مربوط نمی‌شود، بايد براي نجات اقتصاد در برخي سیاست‌ها تجدیدنظر شود.»

 

جرم نه گناه

بیش از 110 سال است که از تدوین قانون اساسی انقلاب مشروطیت می‌گذرد. در انقلاب اسلامی ما به‌سرعت صاحب قانون اساسی ثمره انقلاب شدیم و قرار شد در یک جامعه مرکب مثل ایران دین و فقه به قانون و حقوق تبدیل شود که همه از حق شهروندی بهره‌مند شوند معلوم نیست چرا برخی مسئولان و خطیبان نماز جمعه که باید مشوق قانون اساسی و قانون‌گرایی باشند دائماً به‌جای به‌کاربردن واژه جرم از واژه گناه استفاده می‌کنند. امید که تا گناه کسی به مرحله تعدی و تجاوز و بهتر بگوییم جرم نرسیده قانون‌گرایی دور زده نشود.

 

ترامپ و 7 تریلیون دلار؟!

ترامپ در راستای دوشیدن آل‌سعود و خلفای امارات و... می‌گوید ما 7 تریلیون دلار در خاورمیانه هزینه کردیم و چیزی به‌دست نیاوردیم. بدین‌سان خود را بدهکار اعراب نشان می‌دهد. این در حالی است که اخیراً اعلام شد امریکا موفق شده طی سال‌های اخیر 7 تریلیون دلار اسلحه به منطقه بفروشد  و سرازیر کند و هدف از این کار نیز جنگ با ایران است. از سویی در گزارش مستند دیگری اعلام شد از 5 تریلیون دلاری که صرف تهاجم به عراق شد 4 تریلیون دلار آن به جیب ژنرال‌ها و شرکت‌های فراملیتی امریکا رفته است. آیا وقت آن نرسیده که کشورهای منطقه به فکر تقویت منطقه بدون حضور امریکا باشند و از صلح مسلح یا جنگ بپرهیزند؟ مدل برجام می‌تواند الگوی خوبی برای تعامل سازنده با دنیا و عاری ساختن منطقه از سلاح‌های اتمی، بیولوژیک و شیمیایی باشد.

 

ظریفی می‌گفت...

در سی‌ویکمین نمایشگاه کتاب تهران فرد موجهی را دیدم که با یکی از اعضای ارشد نهضت آزادی ایران دیداری داشته و این عضو به او گفته بود گرچه شرایط نگران‌کننده است، اما تنها راهمان تلاش در راه قانون اساسی با همین ولایت‌فقیه مندرج در قانون و حمایت از رئیس‌جمهور منتخب، حسن روحانی، است و به‌هیچ‌وجه درگیری پذیرفته نیست و تنها راه گفت‌وگوی مستمر است. پیشنهاد من این است که وقتی احزاب اپوزیسیون شناسنامه‌دار و شناخته‌شده این‌قدر شفاف مواضع خود را اعلام می‌کنند، چرا آن‌ها را به گروهک و التقاطی و ... متهم می‌کنیم و راه را برای باندهای ناشناخته هموار می‌کنیم تا جایی که با تسلط آن‌ها و فساد سیستماتیک راه پس و پیش نداشته باشیم.

 

سوریه، روند ژنو یا روند آستانه

(ایران، 27/1/97)

قاسم محب‌علی، مدیرکل پیشین خاورمیانه وزارت امور خارجه: هدف از عملیات اخیر امریکا و متحدان اروپایی‌اش علیه سوریه، نه ضربه زدن به مراکز نظامی این کشور نه سقوط دولت بشار اسد و نه مقدمه یک اقدام نظامی مستقل علیه متحدان سوریه، بلکه انتقال یک پیام سیاسی و درواقع واکنشی شدید به آن روندی است که از سوی ایران، روسیه و ترکیه در قالب روند آستانه پیش می‌رود که به‌نظر می‌رسد تا بخش مهمی از راه رسیدن به سرانجام و ایجاد صلح در روسیه را طی کرده است. آن‌ها تعمد داشتند تا این پیام را منتقل کنند که مسئله سوریه بدون مصالحه با امریکا و اروپا قابل‌حل نیست و تصمیم گیر نهایی در این ماجرا، روسیه و دیگر طرف‌های ضامن مذاکرات آستانه نیستند.

 

تجزیه ترکیه

(اطلاعات، 4/2/97)

عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه رأی‌الیوم: رئیس‌جمهور ترکیه در سخنرانی‌اش از وجود تلاش‌هایی برای اجرای نقشه‌ای خبر داد که هدف آن ترسیم مرزهای کشورهای منطقه است که از عراق و سوریه شروع شده و به‌زودی بر گُرده ترکیه سنگینی خواهد کرد. هدف امریکا از این نقشه، تجربه کشورهای منطقه غرب آسیا و تشکیل کشورهای جدیدی بر اساس فرقه و نژاد است و این نقشه از هفت سال پیش آغاز شده است.

 

ظهور داعش و القاعده و تهاجم امریکا به عراق

(جمهوری اسلامی، 26/12/96)

ران پل، سیاستمدار و نامزد پیشین انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا: حمله امریکا به عراق باعث مرگ بیش از 25 هزار شهروند عراقی به‌طور مستقیم و یک‌میلیون به‌طور غیرمستقیم شد و تمامی زیرساخت‌های عراق را نابود کرد و این کشور را پس از چند دهه توسعه به عقب برد و به دموکراسی دروغینی که وعده داده بودیم نرسید... به خاطر استفاده امریکا از اورانیوم فشرده و فسفر سفید، عراقی‌ها تا چند نسل آینده به انواع بیماری‌های مادرزادی دچار خواهند بود... ظهور داعش و القاعده نتیجه اشغال عراق از سوی امریکا و ایجاد یک محیط مناسب برای رشد افراط‌گرایی بوده است و اکنون نیز چیزی با باقی‌ماندن امریکا در این کشور درست نخواهد شد؛ بنابراین لازم است به خواسته عراقی‌ها تن دهیم و نیروهایمان را به کشور بازگردانیم.

 

مستعفی‌شدن مردی پاکدست

(جماران، 21/1/97)

«ماجرای برکناری آقای نجفی از شهرداری تهران موجب وهن جمهوری اسلامی شد. بخشی از حاکمیت جمهوری اسلامی که از ابتدا مخالف تصدی این پست توسط آقای نجفی بود با اهرم‌های قدرتی که در دست داشت ایشان را مجبور به استعفا کرد و وقتی شورای شهر تهران با استعفای او مخالفت کرد شورا را تهدید کرد و سرانجام شورا و آقای نجفی هم به بهانه بیماری که در بسیاری از مردان بالای پنجاه سال وجود دارد و مشغول کار خود هستند، تسلیم این فشارها شدند.

حاکمیت دوگانه در کشور ما کاملاً مشهود است. مردم به شورایی به نام شورای شهر رأی می‌دهند و از جای دیگر دستور می‌رسد که فلانی برای شهرداری تهران نباید انتخاب شود، اگر رأی بدهید شش ماه بیشتر دوام نمی‌آورد و بعد به‌گونه‌ای عمل می‌کنند که همین اتفاق بیفتد.

قوه قضاییه به‌جای آنکه پرونده‌هایی را که آقای نجفی به او ارجاع کرد رسیدگی کند، درصدد برکناری این مرد پاکدست و خدوم برمی‌آید و به بهانه برنامه چند دختر زیر نه سال در روز زن، شهردار محترم تهران را درحالی‌که خواب بوده است با بی‌احترامی بازداشت می‌کند. همین قضیه کافی است که بفهمیم چرا مبارزه با فساد در کشور ما به نتیجه نمی‌رسد. تا زمانی که قوه قضاییه از استقلال کافی برخوردار نباشد بسیاری از مشکلات ما پابرجا خواهد بود.

 

محصوران برانداز نیستند

 (ایسنا، 18/1/97)

علی مطهری: اعلام محدودیت دادستان ویژه روحانیت برای خاتمی وجاهت قانونی ندارد.

رفتار دوگانه با احمدی‌نژاد و خاتمی قابل توجیه نیست.

خاتمی در پرشکوه‌ترشدن انتخابات‌های اخیر تأثیر آشکاری داشت.

نقطه شروع اعتراضات دی‌ماه اقدام مخالفان دولت بود، ولی کنترل از دستشان خارج شد.

روحانی به‌روشنی از برخی شعارهای انتخاباتی عقب‌نشینی کرد.

دختران خیابان انقلاب مثل فرزندان ما هستند، از رفتارهای تند با آن‌ها خودداری شود.

افزایش مرگ و خودکشی در زندان قابل توجیه نیست.

مردم نباید خبر فوت زندانیان را از بی‌بی‌سی بشنوند.

 

راهکار بهزاد نبوی

(ستاره صبح، 20/12/96)

اعتماد: بهزاد نبوی گفت در زندان و حدود یک ماه بعد از انتخابات مرا برای بازجویی بردند. یک سؤال مکتوب روبه‌روی من قرار دادند. «شورای نگهبان نتایج انتخابات را تأیید کرده است، نظر شما چیست؟» پاسخ مکتوب دادم. «با وجود اعتراضی که به نتایج انتخابات دارم با توجه به اینکه شورای نگهبان عالی‌ترین مرجع رسیدگی و تصمیم‌گیری در مورد انتخابات است، به نظر آن شورا تمکین می‌کنم.» نه اینکه آن را قبول دارم، بلکه تمکین می‌کنم. بعد از این ماجرا، یک تا دو نفر از بازجویانی که از من بازجویی کردند به من گفتند که راه‌حلی برای مشکلات موجود پیدا کنم، راه‌حلی که بردـ برد باشد. هیچ‌یک از طرفین احساس باخت نکنند. من در جهت همان پاسخی که به آن سؤال داده بودم، پیشنهاد مکتوبی به آن‌ها دادم که خوب است رهبری خیلی جدی و محکم از مجلس بخواهد قانون انتخابات را بررسی کند و مشکلاتی که آزادی انتخابات را مخدوش و محدود می‌کند برطرف کنند و با یک رویکرد مثبت مشکل نظارت استصوابی را حل کند. در مقابل آقایان موسوی، خاتمی و کروبی و دیگر معترضان اعلام کنند ضمن اینکه به نتایج انتخابات اعتراض دارند، اما با توجه به تأیید نتایج انتخابات از سوی شورای نگهبان به نتایج تمکین می‌کنند. مسئله انتخابات جمع بشود و تغییرات جدی در جهت دموکراتیک‌شدن و بهترکردن قانون انتخابات صورت بپذیرد. این پیشنهاد را ارائه دادم. ابتدا هم خیلی مورد استقبال قرار گرفت، اما ظاهراً از طرف مقامات بالا استقبال نشد. کلاً این نظر من در مورد چگونگی خاتمه دادن به اعتراضات سال 88 بود.»

 

 

خاتمی فرصت است

(ایسنا، 14/1/97)

مسعود پزشکیان، نایب‌رئیس اول مجلس: با وجود گره‌های کوری مثل زندان، حصر و مسائلی از این قبیل، انسجام ملی برنمی‌گردد. اگر این موضوع حل نشود، مشکلات جامعه هم پیچیده‌تر خواهد شد و ما سرمایه اجتماعی را از دست می‌دهیم که موضوع مهمی است و اگر این سرمایه اجتماعی را نداشته باشیم قادر به ایستادگی و مبارزه هم نیستیم.

خاتمی یک فرصت بزرگ برای مملکت است که ما می‌توانیم او را تبدیل به تهدید کنیم. متأسفانه خیلی وقت‌ها فرصت‌ها را به تهدید تبدیل می‌کنیم. ما باید از تهدیدها فرصت خلق کنیم نه اینکه فرصت را تبدیل به تهدید کنیم.

یکی از مواردی که انسجام جامعه را زیر سؤال می‌برد، وجود همین سؤالات در ذهن مردم است که چرا برخوردهای متفاوت نسبت به خاتمی و احمدی‌نژاد وجود دارد، مردم می‌بینند که ما چه کار می‌کنیم و چطور برخورد می‌کنیم، آن‌ها سؤالاتی مستقل از تحلیل ما دارند. در فضای مجازی خیلی حرف‌ها گفته می‌شود و در انتخابات پیام‌های روشنی به جامعه داده می‌شود که اگر برای آن راه‌حل نداشته باشیم، جامعه را از خود دور می‌کنیم.

 

هاشمی‌زدایی در حوزه‌های علمیه

(جمهوری اسلامی، 15/12/96)

از قم خبر می‌رسد صلاحیت عده‌ای از طلایی که برای شرکت در مجمع نمایندگان طلاب شهرستان‌ها جهت حضور در مدیریت حوزه علمیه قم ثبت‌نام کرده‌اند به دلیل این‌که به دیدار آیت‌الله هاشمی رفسنجانی رفته بودند، رد شده است! اکثر این افراد رد صلاحیت شده از اعضای خانواده‌های شهدا و جانبازان هستند. دخالت بعضی نهادهای غیرحوزوی در امور مدیریت حوزه مورد اعتراض طلاب و فضلای حوزه علمیه قم قرار گرفته، به‌ویژه آن‌که حتی بعد از رحلت آیت‌الله هاشمی رفسنجانی نیز این عناصر در صدد انتقام‌گرفتن از این استوانه نظام هستند.

 

زمان رفع حصر

(جمهوری اسلامی، 12/12/96)

«ادامه حصر نادرست است، ولی نادرست‌تر از آن سیاستی است که نظام را به‌سوی تسلط افراد نااهل و غیرصالح بر مجاری امور می‌برد این سیاست نباید ادامه پیدا کند تا راه برای بالندگی نظام، شکوفایی استعدادها و همبستگی ملی هموار شود.»

 

نوشته سفیر کره‌جنوبی قبل از ترک تهران

 (عصر ایران، 13/2/96)

کیم سئونگ هو: به‌عنوان سفیر کره‌جنوبی در ایران عکسی مربوط به مراسم امضای برجام دیدم که در آن وزرای خارجه قدرتمندترین کشورها در کنار هم بودند در حالی که دکتر ظریف در وسط این صف ایستاده بود. آن عکس مرا تکان داد. به‌عنوان یک دیپلمات، به‌خوبی می‌دانم که چقدر برای یک کشور سخت است که حتی یک‌به‌یک با ابرقدرت‌ها مذاکره کند. به خودم گفتم این ایرانیانی که با موفقیت کشورهای قدرتمند را متقاعد کردند، همتایان من خواهند بود. احساس ضعف کردم. همچنین با حسادت نه‌تنها آنچه به‌دست آورده بودند بلکه چگونگی رسیدن به آن را تحسین کردم. ایران از طریق تعامل به این موفقیت دست پیدا کرد.

در آخرین روزم در تهران، به‌خاطر اجلاس مشترک دو کره، بالاخره دوباره احساس غرور می‌کنم. در عین حال حس می‌کنم که این احساس را مدیون ایرانی‌ها نیز هستم؛ چراکه به نظرم تعامل ایران با قدرت‌های جهانی برای حل مسئله هسته‌ای به‌نوعی در تعامل بین دو کره نیز نقش داشته است.

من به ظرفیت دیپلماسی ایرانی که سه سال پیش دنیا را متحیر کرد ایمان دارم. ایران از بیرون، با دیپلماتی که تجربه سی سال را با خود به دوش می‌کشد به‌عنوان کشوری بانفوذتر دیده می‌شود در مقایسه با آنچه خود ایرانی‌ها تصور می‌کنند.

مطبوعات کثیرالانتشار

(5/2/97)

در نشستی به میزبانی شورای روابط خارجی امریکا

ظریف: ما بارها در خفا و پنهان درخواست مذاکره منطقه‌ای داده‌ایم نه ایران و نه عربستان سعودی نمی‌توانند هژمون منطقه ما باشند این یک واقعیت است و باید آن را بپذیریم. باید به‌دنبال منطقه‌ای قدرتمند باشیم، نه دنبال قدرتمندترین بودن در این منطقه، ما برای مستثنی‌کردن یکدیگر و تبدیل ‌شدن به قدرتمندترین در منطقه، منطقه را نابود کرده‌ایم.

 

مقام رهبری بخشی از نظام

(اعتماد، 30/1/97)

در چارچوب سیاست‌های نظام جمهوری اسلامی، وصیت‌نامه و فرمایشات امام (ره)، رهبری هم بخشی از نظام است و نه خود نظام. در وزارت اطلاعات یک جناح وجود دارد و آن جناح انقلاب است.

 

در هیچ فسادی در جامعه ما نامی از بزرگان ارتش نیست

 (اعتماد، 30/1/97)

حسن روحانی: ارتش با این‌که سیاست را خوب می‌فهمد اما هرگز در بازی‌های سیاسی وارد نشده و به وصیت و دستورالعمل امام راحل به‌خوبی عمل کرده است... «امروز در هیچ فسادی در جامعه ما نامی از امیران و بزرگان ارتش وجود ندارد و این به معنای دست‌پاکی و اخلاص ارتش جمهوری اسلامی ایران است.»... ما نیاز به ارتش و سپاهی قوی و بسیجی آماده داریم.

ترفند آشوب مداوم در ایران

(تلگرام عبدالله شهبازی، 1/2/97)

حوادث جنجالی پیاپی اخیر در ایران نتیجه ‌«مهندسی اجتماعی» (Social Engineering) معطوف به ایجاد «آشوب مداوم»‌ (Permanent Chaos) است تا جامعه را به نقطه انفجار و نظم سیاسی مستقر را به فروپاشی درونی برساند.

تاکنون موفق بوده‌اند و توانسته‌اند، از طریق فلج کردن سیستم عصبی و قوه عاقله نظام بحران‌های موجود را به سمت مطلوب هدایت کنند.

کارگردانان و کارگزاران این «مهندسی» در همه جناح‌های سیاسی و در تمامی نهادها فعال و مکمل اقدامات یکدیگرند. آنان با اتکا بر بحران‌های واقعی یا کاذب، که بعضاً خودساخته و بعضاً ناشی از عملکرد مدیریت‌های حقیر یا آلوده است، التهاب‌های اقتصادی-سیاسی و فرهنگی مدام می‌آفرینند.

دو تحول بزرگ تاریخ معاصر ایران، استقرار دیکتاتوری پهلوی در یک دوره تاریخی کوتاه (۱۳۰۰- ۱۳۰۴) و حوادثی که به کودتای ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ انجامید، بر بستر ایجاد این نوع «آشوب» و «مهندسی» آن ممکن شد.

اگر درباره سازوکار و اهداف این سناریوها «کور» باشیم و همچنان کارگردانان و کارگزاران آن را نشناسیم، تلاش برای از میان بردن بحران‌ها، اعم از سیاسی و اقتصادی، عقیم و بی‌نتیجه خواهد بود.

منتسب‌ کردن بحران‌ها به کلیتی ناهمگون به نام «جریان سیاسی رقیب»،‌ و ایجاد «دوقطبی سیاسی»، بهترین راه برای ممانعت از شناخت برنامه‌ریزان و مجریان این سناریوها بوده و هست.

چند دهه پس از گذشت واقعه می‌توان درباره آنچه این روزها در ایران می‌گذرد به شناخت مبتنی بر اسناد تاریخی رسید. محققان آن روز از برخی نادانی‌های امروز ما شگفت‌زده خواهند شد.

 

شکستن تعادل شکننده

(جامعه نو، 3/2/97)

شورای سردبیری: دعوای درون‌سیستمی تازه در کشور بر سر یک دور جدید از تصفیه اشخاص خودی سابق و مقابله با پدیده‌ای ادعایی است که اسم اختصاصی آن را «نفوذ در ساختار نظام» گذاشته‌اند. تصفیه‌شوندگان کسانی‌اند که مأموریتشان «ارائه تحلیل‌ها و اطلاعات غلط به مسئولان» و نشانه‌شان هم «زاویه داشتن با خط اصلی اسلام و انقلاب» است (نشانه‌ها، دستگاه دولت را نشان می‌دهند). رسماً در ارگان اقتدارطلبان نوشته‌اند که تصفیه‌ای در کار است و متر آن هم فقط در ذهن خودشان است. معیارهایی که داده‌اند این‌هاست: «شناسایی از روی نوع سخنان» و اینکه می‌گویند «ما اصلاح‌کننده‌ایم.»

در فهرست این نفوذی‌ها غیر از «خزیده در تیم هسته‌ای»، «در پوشش محیط‌زیست» و «اغتشاشگر بازار ارز»، گروه جدیدی اضافه شده که «در پوشش خیرخواهی، نسخه حذف برنامه موشکی ایران و سرازیرشدن تروریست‌ها به این کشور را می‌پیچند». جالب است که همه این نشانی‌ها هم به اعضای دولت اشاره دارند. وضع دولت خوب است؟...

حاشیه به‌جای اصل

(شرق، 12/12/96)

حجت‌الاسلام سید احمد علم‌الهدی: «متأسفانه امروز عوامل نفوذی در جریان‌های اجتماعی و مسئولیت‌های نظام، ما را مدیریت می‌کنند به صورتی‌که حتی در پایگاه‌های اطلاع‌رسانی انقلابی به‌جای پرداختن به مسائل اصلی به مسائل حاشیه‌ای می‌پردازیم.»

 

ایران به ‌سمت انفجار درونی پیش می‌رود

(فرارو، 14/12/96)

فرانسیس فوکویاما: ...نظم بین‌الملل لیبرال که سابقاً در دنیا برقرار بود هم‌اکنون جای خود را به یک جهان چندقطبی می‌دهد که چین ممکن است به‌زودی بازیگر پیشرو آن بشود... او ظهور پوپولیسم، مهاجرت و فناوری را ازجمله مصادیق این واقعیت دگرگون‌شونده دانست...«اسلام سیاسی» در خاورمیانه مشکلاتی را حربه خود می‌کند که بر اثر مدرنیزاسیون برای هویت‌ها به‌وجود آمده است. ایران به خاطر تنش‌های اجتماعی که بین نسل‌های این کشور وجود دارد به سمت یک بحران در حال حرکت است... فوکویاما آشفتگی‌های اخیر در ایران را تا حدی ناشی از عوامل آب و هوایی همچون خشکسالی و کمبود آب دانست، که اغلب خشونت به‌بار آورده است و با دیگر عوامل بحران‌زا تداخل پیدا کرده است. او اظهار داشت: «بسیاری از ناآرامی‌های اخیر ایران ریشه‌های محیط زیستی داشت. منابع آب زیرزمینی بیش از حد استفاده شده که خشکسالی ایجاد کرده است... «خلیج [فارس] بخش «لیبرال» را خوب اخذ کرده است، هم امنیت دارد و هم سلطه قانون و حقوق مالکیت؛ و شاید نشان داده‌اند که جنبه دموکراسی آن‌قدر هم ضرورت ندارد.»...

 

نظام آموزشی عربستان بدون اخوان‌المسلمین

(انتخاب، 3/1/97)

کتاب‌های جدید هر چیزی که مؤید تفکر اخوان‌المسلمین و تفاسیر آنان از قرآن کریم باشد را حذف کرده و برعکس روال هشتاد سال گذشته این کشور، دیدگاه‌های اسلامی مسامحه‌آمیزتر را با استناد به قرآن کریم جایگزین می‌کند.

حاکمان عرب و مذاکره با ایران

(اطلاعات، 13/2/97)

محمد البرادعی از حاکمان کشورهای عربی منطقه خواست تا به‌جای اینکه سرنوشت خود را به دست ابرقدرت‌ها بسپارند و به آن‌ها تکیه کنند با ایران که همسایه آن‌ها در منطقه است مذاکره کنند.

 

پسر سلمان دنبال چیست؟

(دنیای اقتصادی، 23/1/97)

حسین موسویان: طرح احتمال جنگ با ایران در ده پانزده سال آینده نیز درواقع با این هدف صورت می‌گیرد که شرکت‌های بزرگ بین‌المللی را از سرمایه‌گذاری‌های درازمدت در ایران منصرف کنند... اینکه محمد بن سلمان ایران و ترکیه و گروه‌های مقاومت را محور شرارت خواند، اسرائیل را عملاً به‌رسمیت شناخت، تمام توان مالی و سیاسی خود را علیه ایران به‌کارگرفته، ایران را بدتر از دوران نازی‌های هیتلری خواند، شعار جنگ علیه ایران می‌دهد، همه و همه به روابط و توافقات محرمانه سرویس اطلاعاتی اسرائیل با ریاض برمی‌گردد... ترامپ علاقه‌ای به جنگ با ایران ندارد. اسرائیل و عربستان هم جرئت ورود به جنگ با ایران را ندارند. طراحی تل‌آویو بر مبنای «جنگ سرد و نرم با ایران است که عملیاتی هم شده و گسترش خواهند داد... هدف محور تل‌آویوـ ریاض این است که با خروج احتمالی ترامپ از برجام، شرایط بین‌المللی و داخلی ایران را به‌گونه‌ای به هم بریزند که قابل‌جمع کردن نباشد. تمام تلاش تل‌آویو این است که قبل از انتخابات کنگره امریکا در آبان‌ماه سال جاری، برجام را به دست ترامپ به‌گونه‌ای نابود کند که برگشت‌پذیر نباشد. آن‌ها احتمال می‌دهند که دموکرات‌ها در انتخابات کنگره پیروز شوند و معادلات سیاسی داخل امریکا تغییر کند.

 

دید امنیتی به‌جای دید سیاسی

(نیویورکر، 13/ 3/2018)

رابین رایت خبرنگار امریکایی: ... ترامپ دنبال کسانی می‌گردد که همانند خود او هر مسئله‌ای را یک تهدید امنیتی قلمداد می‌کنند که باید با قدرت نظامی با آن برخورد کرد، نه مشکلی که باید با دیپلماسی آن را حل کرد...

 

محافظه‌کاران از پست‌مدرنیسم سوءاستفاده نکنند

(روزنامه سازندگی، 19/12/96)

بیژن عبدالکریمی: ... میان چهره‌های شناخته‌شده، تنها کسی که در ایران اصول و مبانی پست‌مدرنیسم را به نحوی کاملاً آگاهانه و با توجه به مبانی وجودشناختی و معرفت‌شناختی آن می‌پذیرد، جناب دکتر داریوش شایگان است.

 

سه شرط مذاکره اخوان‌المسلمین

(اطلاعات، 13/2/97)

ابراهیم منیر: اخوان‌المسلمین با سه شرط آماده مذاکره و گفت‌وگو با نظام مصر است. وی درباره این شروط افزود: نخست آنکه گفت‌وگو باید با یک مقام مسئول باشد نه فرستاده دولت، دوم آنکه گفت‌وگو باید با همه مخالفان «سیسی» باشد و سوم اینکه پیش از آغاز مذاکرات، باید همه زندانیان سیاسی ازجمله «محمد مرسی»، از زندان آزاد شوند.

 

میدان بیداری

(جمهوری اسلامی، 20/1/97)

اسماعیل هنیه: ...رژیم صهیونیستی با اقدامات تجاوزگرانه خود، «انتفاضه دوم» را در میان فلسطینی‌ها بیدار کرد و راه‌پیمایی‌های بازگشت درواقع جنگ در «میدان بیداری» و در مقدمه آن حق بازگشت به سرزمین‌های فلسطین است.

 

پذیرش اصولگرایی اصلاح‌طلب

(شرق، 28/1/97)

محسن مهاجرنیا: همه جناح‌ها به‌خصوص اصولگرایی باید راهبرد جدیدی به‌ نام «اصلاح وضع موجود» را بپذیرند. دهه پنجم انقلاب، دهه شکل‌گیری جریان اصولگرای اصلاح‌طلب مدنظر مقام معظم رهبری است. این واقعیت را بپذیریم که انقلاب جایگزین بهتری ندارد. (خبرآنلاین)

 

من تقسیم‌بندی خود را دارم

(شرق، 16/11/96)

عزت‌الله ضرغامی رئیس پیشین صداوسیما: من در سیاست، آدم‌ها را به مرد و نامرد تقسیم کردم تا دلتان بخواهد در اصولگرایان آدم نامرد داریم.

 

دولت به بیکاران بدهکار اضافه می‌کند

(سالنامه شرق، 29/12/96)

از نظرها دور نیست که اقتصاد ایران گرفتار بحران شده است. بحرانی که تولید و به‌تبع آن اشتغال را نشانه رفته و اعتراض‌های اخیر مردمی را هم به‌دنبال داشت. بحرانی که به گفته محمد بحرینیان، صنعتگر و پژوهشگر توسعه، ریشه در دولت‌ها و ذی‌نفعان دارد. او معتقد است تولید در کشور به بازی گرفته شده و رشد اقتصادی ایران به سبب همین ناهمواری‌ها، بی‌کیفیت شده و خجالت‌آور است. این پژوهشگر می‌گوید منابع کافی در کشور وجود دارد و اینکه اکنون مسئولان دم از کمبود منابع می‌زنند، به خاطر آن است که در ایران با اتلاف و حیف‌ومیل منابع روبه‌رو هستیم. او معتقد است میانگین رشد اقتصادی در ایران بر اساس آمارها بسیار پایین است و رشدهایی که چند صباحی افزایش می‌یابد، دل‌خوش‌کنک است و با آن خود را گول می‌زنیم... ما در باتلاق صنایع با فناوری پایین و متوسط رو به پایین و در تعداد غیرعقلایی واحدها گیر افتاده‌ایم... او راه‌حل دولت‌ها برای اشتغال‌زایی از محل صنایع با فناوری پایین و متوسط را نقد می‌کند و می‌گوید این اقدام دولت‌ها درنهایت بحران را عمیق‌تر می‌کند. با این اقدام فقط به بیکاران بدهکار اضافه می‌شود. شاغلان در بنگاه‌ها دوباره بیکار می‌شوند و دوباره این بنگاه‌ها به سیستم بدهکار می‌شوند. کما اینکه این اتفاق افتاد... «این رویه‌ها اصلاً جوابگو نیستند. راه‌حل وجود دارد، اما دولت‌ها همیشه می‌خواهند پوپولیستی عمل کنند، چون می‌خواهند خرید محبوبیت کنند. تحت این عنوان به شیوه‌ای عوام‌گرایانه به تعداد زیادی وام بدهند. با این اقدامات، عده‌ای را بدهکار می‌کنند و درنهایت نمی‌توانند وام‌هایی را که اعطا کرده‌اند پس بگیرند و افراد، بدهکار شده و تعداد زندانی‌ها زیاد می‌شود.»

راه‌حلی که به اعتقاد این پژوهشگر وجود دارد و مسئولان از آن گریزان‌اند، آن است که نهاد تصمیم‌گیری اقتصادی در کشور را تغییر دهیم. تغییری که او به‌دنبال آن است، معطوف به نهادی فراتر از دولت، مجلس و قوه مقننه است. به گفته بحرینیان: «اکنون بیش از یکصد نقطه تصمیم‌گیری اقتصادی در کشور داریم و هیچ‌کس هم پاسخگو نیست. تا وقتی متمرکز نشوند نمی‌توانیم امیدی داشته باشیم. تصمیم‌گیری‌های اقتصادی باید مستقل از سه قوه باشد... با این دولت‌ها و این مجلس و قوه قضائیه نمی‌توانیم مسائل را حل کنیم، بلکه باید نهاد تصمیم‌گیری اقتصادی قدرتمندی پا به میدان بگذارد.»

 

     فهرست چشم انداز 109 صفحه اول |  بايگاني سال 1397 |