فهرست چشم انداز 107 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |    

 چشم انداز ایران - شماره 107 دي و بهمن 1396

 

چشم‌ها و گوش‌ها 107

یأس، تحقیر، خشم و تهور

(اعتماد، 12/10/96)

علیرضا علوی‌تبار، محقق و تحلیلگر: متأسفانه برخی جریان‌ها در کشور برحسب اینکه به که یا چه انتقاد و اعتراضی دارند موضع‌گیری می‌کنند. فرض کنید اگر به دولت حمله کنند مجازند، اما در صورتی‌که مرزهای اعتراض تغییر کرده و به سمت نهادهای دیگر برود بلافاصله واکنش نشان می‌دهند... ما با نوعی ناجوانمردی رسانه‌ای روبه‌رو هستیم آن هم از سوی رسانه‌هایی که متعلق به همه مردم هستند و توسط نهادهایی اداره می‌شوند که از امکانات عمومی بهره‌مندند... برخی از یک‌سو مأیوس شدند و از سوی دیگر تحقیر. یأس و تحقیر به خشم می‌انجامد و خشم هم به تهور می‌رسد. درواقع یک‌باره احساس می‌شود چیزی برای از دست دادن وجود ندارد و باید دست به هر کاری زد، بنابراین به هر آب و آتشی می‌زنند... فرض کنید آخرین فرد منتخب که پایین‌ترین میزان رأی در انتخابات را داشته به‌عنوان رئیس یک نهاد غیرانتخابی منصوب می‌شود، این نوعی تحقیر رأی مردم است. دستگاه‌های حکومتی دائماً به مردم اعلام می‌کنند رأی شما بی‌اثر است و نمی‌توانید هیچ‌چیز را تغییر دهید... اصلاح‌طلبان از بازگشت فضای امنیتی به کشور نگران‌اند به همین دلیل سعی می‌کنند با اعتراضات، محافظه‌کارانه برخورد کنند... آنچه ما بر آن تأکید می‌کنیم برخورد توأم با سعه‌صدر و مسالمت‌آمیز با تظاهرکنندگان و پذیرش حقشان از یک‌سو و از سوی دیگر محکوم کردن روش‌های خشن است که البته فقط علیه حکومت نیست. برخی اقدامات و شعارها شکاف‌های اجتماعی میان مردم ایجاد می‌کند... قانون اساسی صراحتاً می‌گوید مردم حق دارند تظاهرات کنند و مقید به موضوعی نیست. بعدها ما قید مجوز گرفتن را اضافه کردیم... در برخی از شهرها اعتراض‌های مردمی آغاز نشد، بلکه از جانب جریان‌های خاصی کلید خورد تا حرکتی علیه دولت رقم بخورد، اما بعدها کار به‌جایی رسید که می‌توان نام آن را «اعتراض آنلاین جوانان بی‌آینده» گذاشت. در بقیه شهرها نتیجه طبیعی تحقیر و یأس مردم را شاهدیم... به هر حال معترضان هم بخشی از مردم هستند، حتی اگر دیدگاهشان را نپسندیم و مواضعشان را دوست نداشته باشیم.

 

عدو شود سبب خیر

(جمهوری اسلامی، 11/10/96)

متأسفانه رسانه ملی با پخش اخبار و گزارش‌های به ظاهر انتقادی، ولی درواقع انتقامی به ناامیدکردن مردم را می‌زد... رقبای دولت هم که فکر نمی‌کردند دمیدن در بوق تبلیغات ضد دولتی گرانی و تورم چه عواقب سویی داشت... در زمانی‌که دولت محبوب و مورد حمایتشان تورم را به بالای 40 درصد برد و گرانی‌ها ساعت‌به‌ساعت امان مردم را بریده بود چرا این شیپور را در دست نداشتند. از عجایب این است که بانیان واقعی فتنه 88، سران همین جریان انحرافی بودند... به میدان آمدن بیگانگان برای حمایت از ساختارشکنان را به فال نیک می‌گیریم و آن را از مصادیق عدو شود سبب خیر می‌دانیم.

 

عباس عبدی: در دوره احمدی‌نژاد وضع تورم و اشتغال بدتر بود ولی کسی تجمع نکرد

(ایسنا، 9/10/96)

اگر کسانی بتوانند نسبت به وضع خود معترض شوند و آن را علنی اظهار دارند و به‌صورت جمعی گرد هم آیند و در خیابان شعار دهند، به‌طور قطع در دوره احمدی‌نژاد باید بیشتر و گسترده‌تر دست به این اقدام می‌زدند... منطقی است که بگوییم این تظاهرات مبتنی بر یک واکنش خودانگیخته اجتماعی و غریزی مردمی نیست... حتماً پشت ماجرا مسائلی غیر از رفتار خودجوش وجود دارد... این اتفاق به‌احتمال زیاد پشت پرده سیاسی نیز دارد، به‌ویژه آنکه در شهرهای خراسان رخ داده است؛ جایی که مخالفان دولت ریشه دوانده‌اند.

 

تنش‌های انتخاباتی را ادامه دادیم

(آسمان آبی، 11/10/96)

سلیمی نمین: قبول دارم که ما بعد از انتخابات 96 به تنش‌های انتخاباتی ادامه دادیم. این کار غلط بود و بارها نیز تذکر داده شد که این کارها را ادامه ندهید، انتخابات تمام شده و بیایید صفوف را محکم‌تر کنید تا دشمن سوءاستفاده نکند.

 

راه انداختن امری است و کنترل امری دیگر است

(آسمان آبی، 10/10/96)

امیر محبیان، تحلیلگر مسائل سیاسی در گفت‌وگو با تسنیم: متأسفانه شواهدی وجود دارد که به‌ویژه در مشهد تلاش‌هایی برای جهت‌دهی سیاسی اعتراض‌ها یا حداقل بهره‌گیری از آن انجام شد، ولی طبعاً انتظار این جهش کمّی را نداشتند. با اعتراض‌های جدی نمی‌توان بازی کرد. راه انداختن امری است و کنترل امری دیگر.

 

نمی‌خواهند حزب تشکیل دهند که بتوانند آشوب کنند

(آسمان آبی، 11/10/96)

دکتر فضل‌الله صلواتی: امنیتی بودن فضا، دولت در دولت و... در نهایت به آشوب، درگیری و نارضایتی منجر می‌شود... کسانی که به بهانه مخالفت با روحانی این وضع را ایجاد کردند اکنون باید پاسخگو باشند. مگر یک فرد زرتشتی (سپنتا نیکنام) شهروند ما نیست، چرا باید حقوق او را نادیده بگیریم. همین دخالت‌ها باعث خشم مردم می‌شود. هر چه این دخالت‌ها بیشتر شود این عصبانیت در مردم انباشته می‌شود و بالاخره بیرون می‌زند... می‌دانستند که دولت استعفا نمی‌دهد، زیرا مردم پشیمان نیستند... اما نمی‌دانستند شروع این اقدامات باعث ضربه خوردن به اصل نظام می‌شود... کسانی که می‌خواهند آشوب کنند، نمی‌خواهند قانونمند رفتار کنند، بلکه به‌دنبال به هم ریختن هستند و هیچ‌گاه به دنبال حزب نبوده یا تابع حزب نخواهند شد.

 

انتقاد دیرهنگام از مناظره‌های 88

(شرق، 10/10/96)

حداد عادل: حرف‌های احمدی‌نژاد علیه ناطق نوری و هاشمی خلاف موازین بود.

به گزارش مهر، غلامعلی حداد عادل گفت: «اینکه آقای احمدی‌نژاد بیاید راجع به فرزندان آقای هاشمی و فرزندان آقای ناطق نوری صحبت کند؛ بدون این‌که سندی عرضه بکند و بدون این‌که طرف مقابل فرصت دفاع داشته باشد، خلاف موازین بود و به فرض که این اتفاق هم افتاده باشد، این‌ها باید در محکمه مطرح بشود و طرف حق دفاع داشته باشد، وکیل داشته باشد، رسیدگی کارشناسی بشود و بعد محکمه نظر بدهد. اما اینکه مقامات بالای کشور بیایند راجع به دیگر مقامات بالای کشور این حرف‌ها را همین‌طور گذرا در افکار عمومی ـ سه یا چهار روز مانده به انتخابات یا یک هفته مانده به انتخابات ـ مطرح کنند و بر شعله‌های مخالف و موافق نفت بریزند، کار صحیحی نبود و همین‌طور نسبت‌هایی که از طرف مقابل داده شد به آقای احمدی‌نژاد، آن‌ها هم جایش در تلویزیون نبود.

 

همراهی کوچک‌زاده با احمدی‌نژاد در رویارویی با لاریجانی‌ها

مهدی کوچک‌زاده، نماینده سابق مجلس و نزدیک به جبهه پایداری و آیت‌الله مصباح یزدی، در کانال تلگرامی‌اش نوشت:

راننده تاکسی که مرا شناخت پرسید: مجلس فعلی بهتر است یا مجلس قبلی که شما بودید؟

گفتم فرق زیادی نمی‌کند چون در هر دو لاریجانی است که ریاست می‌کند! و ابزار لازم برای کسب رأی در بیست دقیقه در هر موضوعی که بخواهد در اختیار دارد!

 

احمدی‌نژاد و سکوت جمنا؟

آیا همان‌طور که احمدی‌نژاد در مناظره‌های تلویزیونی انتخابات 88 علیه آیت‌الله هاشمی رفسنجانی و آیت‌الله ناطق نوری افشاگری کرد، آیا هدف‌گیری او در این روزها متوجه خانواده لاریجانی به‌ویژه علی لاریجانی است که مبادا در انتخابات 1400 موفقیتی به‌دست آورد؟ این سؤال مطرح است که آیا این کار را آگاهانه می‌کند یا ناخودآگاه. برخی سکوت اصولگرایان وابسته به جمنا را درباره رفتار و گفتار احمدی‌نژاد تأیید بر چنین خط‌مشی‌ای می‌دانند.

 

محمد مهاجری، روزنامه‌نگار اصولگرا، در صفحه توئیتر خود نوشت

اگر همه اصلاح‌طلب‌ها از رأی به روحانی پشیمان شوند، حتی یک نفرشان نمی‌آید سمت ما اصولگراها... در تنور پشیمانیم از روحانی، نانی پخته نمی‌شود برای ما اصولگراها... به‌جای این‌که رقیبمان را سر لج بیندازیم و 92 و 96 را تکرار کنند، برویم سراغ تدبیر عاقلانه. هرچند بعید است از ما اصولگراها.

 

صبر کلید گشایش است

(چشم‌انداز ایران)

خوشبختانه گذر ایام همه‌چیز را روشن می‌سازد. ترامپ و دوستانش در امریکا اعلام کردند اوباما اشتباه کرد که از جنبش سبز حمایت نکرد و این در حالی است که از سال 88 تاکنون متأسفانه مخالفان مهندس میرحسین موسوی و حجت‌الاسلام مهدی کروبی این دو و جنبش سبز را امریکایی قلمداد می‌کنند.

 

مسئول بی‌اعتمادی و اعتمادسازی کیست؟

دکتر احمدی‌نژاد در عربستان در برابر ملک عبدالله اظهارات مهمی بدین مضمون کرد که اساساً هولوکاستی وجود نداشته و چرا از فلسطینی‌ها انتقام می‌گیرند. بخش دوم صحبت ایشان صحبت عقلا و انقلابیون است، ولی بخش اول آن انکار واقعیت بود و انتشار صحبت‌های او آن هم به‌سرعت برای این بود که اعراب می‌دانستند با انتشار نفی هولوکاست از سوی آقای احمدی‌نژاد فشار دنیای غرب و صهیونیست‌ها به‌جای مقابله با عربستان حامی تروریسم، روی ایران منتقل می‌شود و این پدیده بود که سبب نزدیکی عربستان، اسرائیل، امارات و امریکا و ائتلاف موجود و احتمال جنگ نیابتی را شدند. خوب است کیهان و کسانی‌که در پی صحبت آقای احمدی‌نژاد نفی هولوکاست را پذیرفتند و مقاله‌ها نوشتند حداقل مروری بر نوشته خود در این راستا بنمایند که روز را شب و شب را روز به مردم نشان دادند و باعث بی‌اعتمادی جهان به حاکمیت ما شد و مجبور شدیم در پروژه هسته‌ای به اعتمادسازی بپردازیم و خسارت زیادی متحمل شدیم.

 

زمانی برای انتشار مذاکرات شورای نگهبان

(شرق، 22/9/96)

نعمت احمدی حقوقدان: پرسشی که تحت شماره 251/13047 د مورخ 5/10/1363 از سوی ریاست وقت مجلس، مرحوم آیت‌الله هاشمی رفسنجانی از شورای نگهبان صورت گرفت این بود که شورای نگهبان با چه نگاهی نظر تفسیری خود را نسبت به احکام بیان می‌کند؟ 1 ـ با اجماع مسلمین؛ 2 ـ با اجماع فقهای مسلمین؛ 3 ـ با فتاوای مشهور؛ 4 ـ با نظر و اجتهاد خود اعضای شورای نگهبان. در ادامه پرسش ریاست محترم وقت مجلس آمده است: «اگر نظر شورای نگهبان به سه صورت اول باشد، نقش فقهای شورای نگهبان، نقش تشخیص‌دهنده می‌باشد، یعنی باید با تکیه بر نظر فقهی خود تشخیص دهند مصوبه مطابق کدام صورت از صور سه‌گانه بالا، یعنی اجماع مسلمین، اجماع فقهای مسلمین یا فتوای مشهور مورد تأیید یا مغایر است یا این‌که فقهای شورای نگهبان این حق را برای خود قائل هستند که مطابق سؤال چهار با استقلال فقهی برای خود نقش فتوا دهند قائل هستند و نظر آنان، نظر فقهی فقهای شورای نگهبان می‌باشد... با تکیه بر کدام نص صریح شرعی یا موازین اسلامی شورای نگهبان مصوبه مجلس درباره علنی‌بودن دادگاه بدهکاران بانکی را مخالف شرع و قانون اساسی می‌دانسته است... چرا باید عده‌ای انگشت‌شمار که بیش از 80 درصد معوقات بانکی را در اختیار دارند اسمی از آنان آورده نشود تا آرامش آنان به هم نخورد.

 

افشای پشت پرده ثامن‌الحجج

احمد توکلی: تخلفات اصلی ثامن‌الحجج از سال ۸۶ به بعد است که اتفاقاً توسط بانک مرکزی نیز حمایت شد به‌ویژه در زمان مسئولیت آقای بهمنی (نماینده فعلی ساوجبلاغ) در حالی که این موسسه بازرسان را راه نمی‌داد اما از سوی بانک مرکزی تشویق‌نامه دریافت می‌کرد. وی با بیان اینکه «در عین حال برای آخرین بار به دریافت‌کنندگان تسهیلات از مؤسسه ثامن‌الحجج هشدار می‌دهیم که اقدامی کنند در غیر این صورت اسامی آن‌ها را منتشر می‌کنیم» مدعی شد: اکثر آن‌ها نیز از فرزندان علما، قضات باسابقه و شخصیت‌های سیاسی هستند. (ایسنا)

همکاری مرتضوی با بابک زنجانی

(اعتماد، 8/9/96)

علیرضا محجوب، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس تحقیق و تفحص انجام‌گرفته مجلس از سازمان تأمین اجتماعی، «سعید مرتضوی» شرایط تصدی شغل را نداشته و احراز وی در این پست شغلی درست نبوده ضمن آنکه قرارداد با افرادی چون «بابک زنجانی» عقد کرده و چک‌های سازمان تأمین اجتماعی را به وی داده، لذا آیا از نظر قاضی این فرد قابلیت تبرئه شدن دارد؟ محجوب با اشاره به حکم وکیل مدافع شاکیان «سعید مرتضوی» که رأساً اقدام به شکایت کرده بود، گفت: این وکیل به جهت این شکایت به ۱۰ ماه زندان و ۱۰۰ ضربه شلاق محکوم شده، زیرا پیگیر موضوع بوده است، در چنین شرایطی رئیس قوه قضائیه رأساً باید به پرونده ورود و مداخله کند تا شخصاً اعمال قانون کند. (ایلنا)

 

 

 

 

به واقعیت پیوستن پیش‌بینی خاتمی

 

(خبرگزاری فارس، 25/5/84)

رئیس‌جمهوری سابق گفت: جریان واپس‌گرای داخلی که سعی دارد تا اقتصاد و دانشگاه و مدیریت نظام را فاسد و غیراسلامی نشان دهد، رهبری انقلاب را نیز مورد حمله قرار خواهد داد و در صورت ادامه روند، قطعاً در مقابل ایشان خواهد ایستاد.

 

وحدت ناکام با روحانیون مبارز

(شرق، 2/9/96)

مصباحی مقدم: آقای مهدی کروبی که لیدر مجمع روحانیون بودند اظهار کردند که نمی‌شود با هم وحدت داشته باشیم و گفت‌وگو کنیم؛ چراکه شما در جایگاه قدرت هستید و ما در جایگاه قدرت نیستیم. شما تأیید صلاحیت و رد صلاحیت می‌کنید و ما را کنار می‌گذارید و دستگاه قضایی دست شماست و محاکمه می‌کنید و شورای نگهبان را در اختیار دارید و در تأیید و رد صلاحیت‌ها اقداماتی دارید.

 

احمدی‌نژاد می‌خواهد مطرح شود

(جمهوری اسلامی، 8/9/96)

معاون اول و سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به سؤالی درباره سخنان اخیر احمدی‌نژاد گفت: «لاتی مدت‌ها از چشم افتاده بود و از این رنج می‌برد. روزی در یکی از میدان‌های شهر آمد و شروع به فحش دادن کرد. برخی از مردم ایستادند و نگاه می‌کردند؛ همراهان حکیمی که از راه رد می‌شد به او گفتند بایستیم تا ببینیم چه می‌گوید. حکیم پاسخ داد این فرد همه این کارها را می‌کند تا دیده شود، بیایید برویم.» وی این را هم گفته که: «راجع به این فرد فقط یک مصاحبه را نگاه کردم که در آن ده‌ها دروغ، گنده‌گویی و توهین به این و آن بیان شده... بی‌پایه حرف زدن ایشان شهره عام و خاص است.» از دیروز که این تعبیرات از زبان معاون اول قوه قضائیه درباره احمدی‌نژاد منتشر شده، مردم می‌پرسند شخصی که دارای چنین ویژگی‌های منفی است، در مجمع تشخیص مصلحت نظام چه می‌کند؟

 

زیر سؤال‌بردن رئیس قوه قضائیه مصلحت است؟

(شرق، 23/9/96)

احمد جنتی: وقتی فرد با ویژگی‌های اجتهاد، عدالت، آگاهی به امور قضایی و مدیر و مدبر بودن که ویژگی‌های رسمی قوه قضائیه است از سوی مقام معظم رهبری انتخاب شده، آیا مصلحت است کسی او را با صراحت زیر سؤال ببرد و هتک حرمت کند؟ (ایلنا)

 

به جوانان حوزه می‌گویم آینده برای شماست

 (انتخاب، 2/10/96)

آیت‌الله یزدی: «من به جوانان حوزه می‌گویم که آینده برای شماست، سال‌های آینده مرجعیت حوزه برای شماست، حکومت برای شماست، شورای نگهبان و قوه قضائیه در اختیار شماست، اما آن را با چه چیزی می‌خواهید اداره کنید؟ شما الآن که جوان هستید موظف هستید ارتباط خود را با نظام و مقامات حفظ کنید و این ارتباط منافاتی با استقلال شما ندارد.»

 

 

سه کار مهم روحانی

(شرق، 29/8/96)

حسین مرعشی: رئیس‌جمهور منتخب ما نمی‌تواند همه آنچه را در بسته سیاسی خود داشت اعمال کند و پیش ببرد، ولی من می‌گویم اگر نتوانیم همه را به دست بیاوریم، لازم نیست همه را هم از دست بدهیم... ما نباید با اشتباه راهبردی پاسخ اشتباه تاکتیکی را بدهیم... روحانی سه کار مهم را باید در دستور کار خویش قرار دهد: اول باید دلخوری، دلگیری و عصبانیت را کنار بگذارد و مسئولانه با مسائل کشور برخورد کند؛ دوم باید حمایت رهبری را پشت سر دولت آورد و سوم باید با جبهه سیاسیون همراه خودش برخورد اقناعی کند، یعنی اگر قرار است گزینه‌ای مانند منصور غلامی هم برای وزارت علوم معرفی شود، همه باید برای این انتخاب آقای روحانی قانع شوند.

 

پاپ جور مسلمین را کشید

(اعتماد، 13/9/96)

علی مطهری: از عجایب روزگار است که در هفته وحدت اسلامی که مسلمانان باید اتحاد و همبستگی خود را نشان دهند به‌جای آن‌ها پاپ رهبر کاتولیک‌های جهان به دیدار آوارگان روهینگیایی می‌رود و به‌رغم ناخرسندی دولت نژادپرستان میانمار، از آن‌ها دلجویی و حمایت می‌کند کاری که دولت‌های اسلامی یا علمای صاحب نفوذ باید انجام بدهند پاپ انجام می‌دهد و این مایه سرشکستگی دنیای اسلام است. هفته وحدت به ابتکار مرحوم آیت‌الله‌العظمی منتظری و تأیید امام خمینی (ره) تأسیس شد، گرچه اخبار شبکه یک سیما از روی ناآگاهی یا عمداً آن را ابتکار امام خمینی اعلام کرد. برادرکشی که امروز در دنیای اسلام با هدایت صهیونیسم انجام می‌شود ما را از تحقق این آرمان بزرگ دور کرده است.

 

گشت سپاه و واکنش وزارت کشور

(شرق، 21/0/96)

فرمانده سپاه محمد رسول‌الله تهران بزرگ اعلام کرد سپاه آسیب اجتماعی را احصا کرده و به‌دنبال ایجاد گشت‌های جمع‌آوری سارقان و اراذل و اوباش است... سید سلمان سامانی، سخنگوی وزارت کشور، به اظهارات فرمانده سپاه محمد رسول‌الله واکنش نشان داد که متولی این موضوع مطابق قانون و مصوبات شورای اجتماعی کشور نیروی انتظامی است... او صراحتاً اعلام کرد که تاکنون نیروی انتظامی تهران بزرگ از هیچ دستگاهی درخواست کمک یا مشارکت برای مبارزه با این موضوع را نداشته است.

انتقاد ضرغامی از امام‌جمعه موقت تهران

عزت‌الله ضرغامی گفت: تعبیر کلی «آشغال» در مورد معترضین، مشابه «خس و خاشاک» هزینه‌ساز است.

ضرغامی در کانال تلگرامی خود در ادامه نوشت: کلام غیردقیق، زمینه‌ساز فهم نادرست و بروز فتنه است. او ادامه داد: راه‌حل معضلات فرهنگی -‌اجتماعی افزایش بودجه حوزه‌های علمیه نیست!

حجت‌الاسلام صدیقی در نمازجمعه امروز تهران با اشاره با ناآرامی‌های اخیر گفت: اجتماع ملت، دریایی را ایجاد کرد و آشغال‌ها را شست و تمیز کرد. اگر می‌خواهیم دین را رواج دهیم باید بودجه حوزه‌های علمیه و فرهنگ را تقویت کنیم.

 

 

 

 

همبستگی کنشگران پس از زلزله غرب ایران

ضمن تأسف از جان باختن و مصدوم‌شدن و ویرانی خانه‌های هم‌وطنان عزیز در قلب ایران، اما چند ویژگی پس از زلزله به نظر می‌رسد که خوب است بدانیم. نخست این‌که پیش از هر زلزله‌ای پول و تدارکات از جانب هم‌میهنان جمع‌آوری شد. دوم اینکه اهالی محل زلزله همکاری ویژه‌ای با هم برای مقابله با عوارض زلزله با هم داشتند. سوم اینکه همکاری کنشگران محلی با سایر سمن‌ها که برای کمک می‌آمدند چشمگیر بود و چهارم اینکه دولت، ارتش و سپاه این بار نسبت به گذشته با کنشگران و سمن‌هایی که از اطراف و اکناف ایران به آن سامان سرازیر می‌شدند همکاری بیشتری داشتند و بهبود زیادی یافته بود. پیشنهاد می‌شود بلافاصله پس از هر زلزله‌ای، استانداری آن سامان در سایت اینترنتی ویژه زلزله طراحی کرده و اطلاعات و اخبار هر روستا و نیازهای اطلاعات، اخبار و نیازهای هر روستا را ساعت‌به‌ساعت درج کند تا کار کنشگران و سمن‌هایی که از اطراف و اکناف برای کمک می‌آیند سرعت بیشتری یابد.

 

نگرانی عربستان از تولید نفت غیرمتعارف

(شرق، 19/9/96)

با اقتصادی شدن نفت و گاز غیرمتعارف در ایالات‌متحده و قرارگرفتن تولید نفت و گاز این کشور در روند افزایشی، وابستگی ایالات‌متحده به نفت خاورمیانه و عربستان به حداقل رسید.

 

اوانجلیست‌ها اهرم اسرائیل در امریکا شدند

(لس‌آنجلس تایمز، 8 سپتامبر 2017)

این روزنامه نوشت: 82 درصد اوانجلیست‌های امریکا که به مسیحیان صهیونیست معروف شده‌اند معتقدند بعد از اینکه اسرائیل تمامی فلسطینی‌ها را نابود می‌کند حضرت مسیح در اسرائیل ظهور کرده و خطاب به یهودیان آن سامان می‌گوید مسیحی شوند و در غیر این صورت جنگ خواهد شد. به‌طوری‌که تا زیر یال اسب حضرت مسیح خون جریان پیدا خواهد کرد، اما فقط 40 درصد یهودیان امریکا انتقال پایتخت از تل‌آویو به بیت‌المقدس غربی را قبول دارند.

***

ناگفته نماند که اسرائیل از اوانجلیست‌ها به‌عنوان یک اهرمی در جهت منافع خود استفاده می‌کند درحالی‌که می‌داند بخش دوم واقعی نخواهد بود. در ضمن مایک پنس، معاون ترامپ، نماینده و جریان اوانجلیست‌های امریکاست که بنیادگرایی مذهبی را ترویج می‌کند.

 

هشدار اوباما و پیدایش هیتلر جدید

(اطلاعات، 18/9/96)

ایسنا: رئیس‌جمهوری پیشین امریکا نسبت به افزایش بومی‌گرایی و به خطر افتادن دموکراسی در کشورش هشدار داد... اوباما گفت: به‌رغم دموکراسی موجود در جمهوری وایمار، آدولف هیتلر قدرت گرفت. وی با اشاره به تلفات جنگ جهانی دوم گفت: 60 میلیون تن کشته شدند.

 

ضربه‌ای که امریکا خورد

(3/10/96)

در مجمع عمومی سازمان ملل امریکا ضربه سختی خورد. بدین معنا که حتی مصر، اردن و افغانستان که وام‌هایی از امریکا اخذ کرده و همکاری امنیتی با امریکا دارند علیه امریکا رأی دادند. ناظران سیاسی معتقدند اگر این کشورها رأی مثبت می‌دادند با شورش‌های داخلی مردمشان روبه‌رو می‌شدند.

 

هدیه ترامپ به فلسطینی‌ها

(جمهوری اسلامی، 26/9/96)

منیر شفق، متفکر و نویسنده سرشناس فلسطینی، گفت: امریکا از سه جنبه به ما هدیه داد: نخست این‌که او به روند سازش و راه‌حل «دو کشور» که به معنای پایان مسئله فلسطین بود، ضربه زد؛ دوم این‌که این تصمیم باعث شد تا بار دیگر به مسئله فلسطین از ریشه و اساس نگاه شود و این سؤال تکرار شود که فلسطین و قدس برای کیست؟ به ریشه‌های مسئله برگشتیم. به این معنا که فلسطین برای ماست و نه برای آن‌ها؛ اما مسئله سوم مربوط به انتفاضه فلسطین است. تصمیم ترامپ باعث شکل‌گیری اعتراض‌های مردمی در مناطق اشغالی به‌ویژه کرانه باختری و قدس شد.

 

تبعیت روحانیت از دولت عربستان

(شرق، 23/9/96)

جمال خاشقجی ناراضی سعودی: پژوهشگران غربی بر این باورند که دولت در عربستان در ائتلاف با روحانیون است. حال آن‌که برعکس آن‌ها قدرتشان را از دولت می‌گیرند. اگر دولت تصمیم بگیرد فرش را از زیر پای آن‌ها بکشد، آن‌ها نیز به اعتدال روی می‌آورند و پشت سر دولت راه خواهند افتاد. (منبع: قنطره به نقل از دویچه وله)

 

سقوط جمهوریخواهان در کنگره امریکا

در ایالت آلاباما، همیشه جمهوریخواهان رأی می‌آورند و ترامپ هم در این ایالت 30 درصد بیشتر از هیلاری کلینتون در انتخابات ریاست‌جمهوری رأی آورد، ولی این ‌بار داگ جونز کاندیدای دموکرات با 1 درصد بیشتر بر رقیبش روی ‌مور کاندیدای جمهوریخواهان و مورد تأیید ترامپ رأی آورد. به نظر می‌رسد در انتخابات 2018، دموکرات‌ها در کنگره به اکثریت برسند.

 

فراملیت‌های نفتی و کودتای 28 مرداد

برنی سندرز، سناتور امریکایی و نامزد ریاست‌جمهوری در 2016، به‌تازگی کودتای 28 مرداد علیه دولت دموکراتیک مصدق و کودتا علیه شیلی و کلاً سیاست‌هایی از این دست را محکوم کرده است. او دلیل اصلی کودتای آژاکس را منافع شرکت‌های فراملیتی نفت دانسته و نه خطر کمونیست.

 

     فهرست چشم انداز 107 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |