فهرست چشم انداز 106 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |    

 چشم انداز ایران - شماره 106 آبان و آذر 1396

 

آيا عربستان براي خروج از باتلاق جنگ يمن و سوريه به دنبال كمك مسكو است؟

16 مهر 96

عبدالباری عطوان، تحليلگر مسائل عرب، در تحليلي درباره سفر سلمان بن عبدالعزيز به مسكو نوشت: سفر ملک سلمان به مسکو دیداری برای امضای قراردادهای تجاری و سیاسی است. با این هدف صدها نفر از مسئولان عالی رتبه عربستان پادشاه این کشور را در زمینه‌های مختلف همراهی کرده‌اند و هرکدام قلم و کاغذ به‌دست آماده امضا قراردادها بودند.
این دیدار دو بعد دارد: اول، اقتصادی که به‌منظور رسیدن به تفاهماتی برای تثبیت سطح تولید نفت در بازه کنونی تا ماه مارس سال آینده و در سایه آن تضمین ثبات در قیمت نفت است. عربستان بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت اوپک و روسیه بزرگ‌ترین آن در خارج از سازمان اوپک است. روسیه و عربستان قراردادهای بسیاری را در زمینه انرژی با یکدیگر به امضا رسانده‌اند.
دوم، بعد نظامی است. یکی از رویدادهای غیرمنتظره در این سفر موافقت مسکو با فروش سامانه موشک‌های دفاع هوایی اس 400 به عربستان است. در کنار این موشک‌ها سلاح‌ها و تجهیزات نظامی دیگر نیز به ریاض فروخته می‌شود.

منبع: روزنامه جمهوری اسلامی 

 اروپا به‌عنوان متحد امریکا، باید نقش کلیدی برای حفظ برجام ایفا کند

سید حسین موسویان، پژوهشگر ارشد دانشگاه پرینستون و معاون پیشین سیاست خارجی دبیرخانه شورای امنیت ملی ایران و سینا طوسی

 ۲۴ مهر ۱۳۹۶

 ... در مصاحبه با رابرت آینهورن، مذاکره‌کننده هسته‌ای امریکا، به من (حسین موسویان) گفت: ما با آقای جلیلی در اکتبر 2009 (1388) در ژنو در مورد معامله سوآپ به توافق رسیدیم، منتهی ایشان گفت که باید تهران موافقت کند. پس از چند روز معلوم شد که در داخل با این طرح مخالفت شده است.

دو ماه قبل از توافق نهایی هسته‌ای در جولای 2015، مقام معظم رهبری ایران تصریح کرده بودند که برجام ملاکی برای بررسی سایر همکاری‌ها است. جواد ظریف هم این مهم را به جان کری گوشزد کرد که عملکرد امریکایی‌ها در برجام مشخص خواهد کرد که آیا ایران می‌تواند با امریکا در مسائل منطقه‌ای همکاری کند یا خیر. بعد از برجام و با مشاهده رفتار امریکایی‌ها، آیت‌الله خامنه‌ای طی یک سخنرانی، بر گفت‌وگوی دو کشور در مورد مسائل غیرهسته‌ای خط قرمز کشید.

... در دوران مذاکرات، متحدان منطقه‌ای امریکا، مانند عربستان سعودی و اسرائیل، گفت‌وگوی بین ایران و امریکا را علیه منافع خود می‌دیدند.  از این‌رو از تمام اهرم‌های سیاسی برای سنگ‌اندازی در راه تعامل هسته‌ای ایران و امریکا استفاده کردند. ساختار گسترده و مؤثر لابی آن‌ها موجب فشارهای کنگره و گروه‌ها و اشخاص سیاسی و رسانه‌ای شد. اگر این نفوذ شدید نبود، شاید ایران و امریکا می‌توانستند برای رسیدن به توافقاتی فراگیرتر، اعتمادسازی متقابل نمایند. تصمیم‌سازان امریکا باید بدانند کشورهای منطقه با ادعاهایشان درباره تهدیدات ایران، منافع خود را می‌جویند و نه منافع ملی امریکا را.

... مذاکرات هسته‌ای نشان داد که دولتمردانی موفق‌اند که حاضر باشند سرمایه سیاسی خود را هم‌زمان در سه زمینه هزینه کنند؛ دیپلماسی دوجانبه، ادبیات صلح‌آمیز و همراه با احترام و نهایتاً تعاملات متقابل.

منبع: شبکه تلویزیونی بی‌بی‌سی ورلد با موسویان

 

توضیح چند روند سیاسی در حاشیه مطبوعات غرب

منبع: روزنامه نیویورک‌تایمز

27 سپتامبر 2017

 

روند نخست: میزان مشارکت سیاسی در انتخابات اخیر آلمان نزدیک به 5 درصد افزایش یافت.

روند دوم: میزان آرای دو حزب عمده آلمان یعنی؛ دموکرات مسیحی و سوسیال‌دموکرات نسبت به دور قبل انتخابات در آلمان هرکدام حدود 5 درصد کاهش یافت.

روند سوم: میزان آرا حزب راست افراطی موسوم به فاشیست یا نئونازی از 3.5 درصد به 12 درصد افزایش یافت.

روند چهارم: ملاحظه می‌شود از یک‌سو آلمان گرایش به راست دارد، ولی در مقابل انگلستان با پذیرشی که مردم آن نسبت به صحبت‌های جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر داشتند، گرایش به سوسیالیسم نو موسوم به چپ دارند.

روند پنجم: شهروندانی که از اسرائیل بیرون می‌روند بیشتر از کسانی‌اند که به اسرائیل می‌آیند.

روند ششم: دو نفر از شهروندان اسرائیل که در شرکتی پیشرفته از نظر تکنولوژی کار می‌کنند، مردد بودند که در اسرائیل زندگی کنند، یا در آلمانی که گرایش به فاشیسم دارد. آن‌ها اظهار داشتند که اگر در آلمان گرایشی 12 درصدی به راست افراطی و فاشیسم وجود دارد، در مقابل حاکمیت اسراییل ائتلافی از جریان‌های افراطی راست موسوم به فاشیست است. این دو به این نتیجه رسیدند که زندگی در آلمان برایشان بهتر از زندگی در اسرائیل است. چراکه بالاخره دو حزب بزرگ آلمان می‌توانند در برابر راست‌های افراطی مقاومت کنند. اسفناک اینکه راست‌های افراطی در غرب محرک جنگ‌های خاورمیانه‌اند، ولی با عوارض منفی آن یعنی آواره‌ها و مهاجران مخالفت می‌کنند. آن‌ها از همین شیوه ضدیت با مهاجرت آوارگان به اروپا، آرا مردم کشور خود را به‌دست می‌آورند.

روزنامه نیویورک‌تایمز 27 سپتامبر 2017 در این باره مطالب جالبی منتشر کرده است که برگردان آن در بخش سیاست خارجی نشریه با عنوان «آيا آلمان همچنان مكاني امن براي اسرائيلي‌هاست؟» آمده است. آقای سلامت رنجبر هم در همین شماره مقاله مستقلی دارند.

 

 

سرنوشت برجام منهای امريكا

سید حسین موسویان

 تاریخ: 21 شهریور 96

.... به‌نظر می‌رسد محورهای اصلی تصمیمات یک ماه آينده دولت ترامپ به‌گونه‌ای باشد که برجام را در «مرز نابودی» قرار دهند تا تهران نتواند در حل مشكلات اقتصادي و تشنج‌زدايي در روابط خارجي موفق شود. لذا تصميم‌سازان و تصميم‌گيران جمهوري اسلامي بايد با بصيرت تمام مانع موفقيت طراحي جديد مثلث ضد ايران  شوند. در این مورد به چهار نكته اشاره مي‌كنم:

 

اول: ترديد نبايد كرد كه هدف كليدی آن‌ها نابودي برجام و بازگرداندن شرايط قبلي بين‌المللي عليه ايران است. لذا حفظ برجام به معنی شكست تلاش‌های دولت ترامپ خواهد بود و بالعكس. 

دوم: آرامش سياسی-امنيتی در داخل، پرهيز از بهانه‌دادن‌های غيرضروری به دشمن، تمركز بر حل مشكلات اقتصادي مردم، تسريع روند توسعه صنعتي-اقتصادي ايران، تعامل با جهان، اتخاذ تدابير لازم برای مهار لابی ضد ايران در امريكا، استمرار روند تشنج‌زدايي بهويژه با همسايگان بايد دستور كار ملي همه جناح‌های سياسی كشور باشد، ضمن اینکه از امکان تشنج‌زدایی در روابط ترامپ-تهران هم نباید غافل بود.

سوم: در دو سال گذشته در انتخابات مجلس خبرگان، مجلس شورای اسلامي، رياست جمهوري و شوراهاي شهر، برجام ابزار دعواهای انتخاباتی قرار گرفت اما به هرتقدیر این انتخابات‌ها را پشت سر گذاشتيم. لازم است از هم‌اکنون برجام را از دستور كار بازي‌های انتخاباتی آينده خارج كرد تا منافع ملی ايران لطمه نخورد. 

چهارم: از هم‌اكنون در مورد گزينه خروج امريكا از برجام بررسی و تصمیم‌گیری شود كه آيا در صورت خروج امريكا از برجام، ايران هم بايد خارج شود يا اينكه تهران برجام را با جامعه جهاني منهای امريكا اجرا خواهد كرد؟ از اظهارات اخیر آقایان دکتر ظریف و دکتر صالحی چنین برمی‌آید که در صورت خروج امریکا و پایبندی اروپا و سایر قدرت‌های جهانی، ایران نیز به برجام متعهد باقی خواهد ماند.

.... خروج امریکا از برجام، ایران را در موقعیتی قرار می‌دهد که اجماع جهانی علیه امریکا در مورد برنامه هسته‌ای ایران را شکل داده و انزوای بین‌المللی امریکا در این مورد را مهروموم کند، با مواردی همچون دو مورد زیر هزینه‌های امریکا را افزایش دهد و متقابلاً هزینه‌های ایران را به حداقل برساند:

 

اولاً: در مذاکرات با سایر قدرت‌های جهانی ازجمله اروپا و چین و روسیه، اطمینان حاصل کند که در صورت خروج امریکا، آن‌ها منافع اقتصادی ایران از برجام و اجرای کامل و بدون نقص برجام را تضمین خواهند کرد.

ثانیاً: سایر اعضاء گروه 5+1 طی بیانیه‌ای رسماً اقدام امریکا را بهعنوان نقض مصوبات شورای امنیت سازمان ملل محکوم و پیش‌نویس قطعنامه‌ای در این مورد را در دستور کار شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل قرار دهند. منبع: همشهری آنلاین

  

 

تأثیرات خروج ترامپ از برجام

سید حسین موسویان

تاریخ:23 شهریور 96

 

... درحالی‌که ترامپ ناسازگاری خود با توافق چندجانبه بین‌المللی هسته‌ای ایران را آشکار ساخته سفیرش در سازمان ملل در هفته گذشته با جعل دروغ‌هایی، طرح خروج احتمالی امریکا از برجام را مطرح ساخت. طرح مذکور که یک «خودزنی» است، مسئولیت خرابکاری را به گردن کنگره امریکا می‌اندازد.

 

اگر امریکا موفق به غرق‌کردن برجام شود، عواقب جدی آن تنها به تخریب اعتبار جهانی امریکا و تضعیف روند عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای محدود نخواهد شد بلکه می‌تواند سیاست خارجی ایران را نیز دستخوش تغییر کند...

 

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، در آوریل 2015 فرمودند: حالا این مذاکرات هسته‌ای یک تجربه جدید است. اگر آن‌طرف رفتار نامعقول خود را کنار بگذارد، این می‌تواند تجربه جدیدی برای ما باشد که بتوان در مورد سایر موضوعات نیز مذاکره کرد.

 

اکنون‌که ترامپ برجام را به مخاطره انداخته است، در تهران اساساً اعتبار تعامل دیپلماتیک با غرب زیر سؤال است. اگر ترامپ زیر برجام بزند، در تهران اجماع حاصل خواهد شد که در هیچ موضوع دیگری نیز نباید با امریکا مذاکره یا همکاری و یا اعتماد کرد. منبع: لوس‌آنجلس تایمز

 

 

 

آنچه ترامپ در مورد ایران باید بداند

سید حسین موسویان

تاریخ: 18 مهر 96

...جان کری در مقاله خود اذعان کرد که ایران در آستانه بمب هسته‌ای قرارگرفته بود. درسی که ترامپ باید از این واقعیت بگیرد این است که  در تدوین سیاست جدید خود در مورد ایران، اگر بخواهد از طریق فشار تنه‌ای به ایران بزند، ایرانی‌ها برگ‌های چانه‌زنی مناسب را رو خواهند کرد و هرگز در مقابل هیچ تهدیدی تسلیم نخواهند شد... منبع: خبرگزاری رویترز

 

 

 

 

گزینه ترامپ: مدل برجام ایران یا بمب هسته‌ای کره شمالی

نویسنده: سید حسین موسویان

 تاریخ: 15 مهر 96

. ...ترامپ در سخنرانی مجمع عمومی سازمان ملل خود کره شمالی را تهدید به نابودی کرد و برجام را یکی از بدترین توافق‌های یک‌جانبه تاریخ خواند...

درحالی که جامعه جهانی نگران امکان وقوع جنگ هسته‌ای امریکا و کره شمالی است. این سؤال مطرح است که آیا برجام می‌تواند الگوی حل بحران هسته‌ای کره شمالی باشد یا برعکس، آیا سیاست فشار ترامپ، موجب خواهد شد که ایران مسیر کره شمالی را بهعنوان بازدارندگی در مقابل تهدیدات امریکا انتخاب کند؟ مرکل، صدراعظم آلمان، گفت: «توافقنامه هسته‌ای ایران می‌تواند به الگویی برای حل مسئله کره شمالی نیز تبدیل شود». درعین‌حال موگرینی گفت: «ایران و کره شمالی کاملا با یکدیگر متفاوت هستند

... من با خانم موگرینی موافقم که گفت: من به‌ویژه دوست ندارم که بین موقعیت ایران و کره شمالی شباهتی قائل شوم؛ نظام‌های سیاسی این دو بسیار متفاوت‌اند. تاریخ‌های این دو کشور بسیار متفاوت‌اند. این دو کشور کاملاً ً متفاوت از یکدیگرند.

 اشتباه امریکا در مورد ایران درباره کره شمالی عیناً تکرار شده است. هرچه امریکا فشار و تحریم را گسترش داده، کره شمالی نیز توان موشکی و بمب‌های هسته‌ای خود را افزایش داده و ادامه این روند خطر جنگ را افزایش داده است. لذا در گام اول ضروری است که امریکا دیپلماسی واقع‌بینانه را جایگزین افزایش تهدید و فشار کند...

.. ناگفته پیداست که اگر دولت ترامپ برجام را زیر پا بگذارد، این به معنی مرگ دیپلماسی برای حل بحران هسته‌ای کره شمالی خواهد بود زیرا هیچ دلیلی برای کره شمالی و ایران وجود نخواهد داشت که به امریکا و حتی شورای امنیت سازمان ملل اعتماد کند، ضمن اینکه مشوقی برای ایران خواهد بود که مسیر هسته‌ای کره شمالی را به‌منظور مقاومت در برابر سیاست‌های تقابلی امریکا، انتخاب کند. منبع: لوبلاگ امریکا

 

 سیاست‌های خصمانه ترامپ فرصتی استثنایی برای ایران

نویسنده: سید حسین موسویان دیپلمات سابق

تاریخ: 30 مهر 96

 

... با برجام، جامعه امريكا در مورد ايران، دچار شكاف بزرگی شده به‌طوری‌که در دوران بعد از انقلاب اسلامي، بي‌سابقه است. بخش عظيمي از سياستمداران، رسانه‌ها، مراكز علمي و آكادميك و فكری در مقابل سياست‌های ضد ايراني ترامپ، قد علم كرده‌اند. تهران در مورد بهره‌برداری از اين پتانسيل عظيم و استثنايی غافل است...

منبع: سرمقاله روزنامه اعتماد

 

واقعیت جنگ سوریه برملا شد

تاریخ: 6 آبان 96

 

نخست‌وزیر سابق قطر نقش عربستان، قطر و ترکیه برای براندازی نظام «بشار اسد» و ارسال سلاح به تروریست‌ها در سوریه را فاش کرد و گفت: همه‌چیز با هماهنگی امریکا و از طریق ترکیه وارد سوریه می‌شد.

«حمد بن جاسم بن جبر آل ثانی»، وزیر خارجه و نخست‌وزیر سابق قطر، با افشای نقش عربستان، قطر و ترکیه در شعله‌ورکردن بحران قطر، گفت که عربستان مأموریت براندازی نظام  بشار اسد را به قطر محول کرده بود و سلاح و مهمات نیز با هماهنگی ترکیه و ارتش امریکا به دست گروه‌های مسلح در سوریه ازجمله جبهه النصره می‌رسید.
نخست‌وزیر پیشین قطر در برنامه تلویزیونی «حقیقت» در تلویزیون قطر، گفت: اول کار به دستور امیر [حمد بن خلیفه] رفتم نزد ملک عبدالله [آل سعود] و او گفت زمام امور (در سوریه) را در دست بگیرید و ما از شما حمایت می‌کنیم؛ اینجا دیگر نمی‌خواهم وارد جزئیات بشوم. ما برای اینکه وارد مسئله شویم، دلایل زیادی داریم که همه موجود است.
حمد افزود: هرچه به سوریه می‌رفت ابتدا وارد ترکیه می‌شد؛ با هماهنگی کامل نیروهای امریکایی؛ همه‌چیز با هماهنگی امریکا، ترکیه، قطر و عربستان توزیع می‌شد.
او در خصوص رسیدن سلاح به گروه‌های تروریستی گفت:‌ بله ممکن بود.. چیزهایی که به سوریه می‌رفت ممکن بود به دست دیگران مثل النصره هم برسد اما آزادکردن سوریه هدف بود؛ وقتی فهمیدیم که بله به دست النصره می‌رسد متوقف کردیم.

حمد گفت: ما همه به شکار حمله کردیم اما شکار دررفت و ما نشستیم داریم درباره‌اش جدل می‌کنیم. الآن در سوریه هزاران نفر کشته شده‌اند و بشار اسد هم هست.. حالا سعودی‌ها به‌تبع از امریکایی‌ها می‌گویند اوکی، بشار اسد باشد. باشد ما مشکلی نداریم ما که انتقام شخصی از او نداریم. بشار دوست ما بود. اما [یادتان باشد] شما با ما در یک سنگر بودید. مشکل در این است که ادامه نمی‌دهند.. ما مشکلی نداریم برخی مثل عربستان راهشان را تغییر دهند اما حداقل به شرکایشان خبر دهند که آقا بشار.. [همچنان هست] یا فلان....
بن جاسم گفت: اعراب اکنون در پی دوستی با اسرائیل هستند و هیچ‌کس دیگر از قدس حرف نمی‌زند بلکه همه درباره نحوه عادی‌سازی روابط با این رژیم حرف می‌زنند.
وزیر خارجه سابق قطر همچنین اظهار داشت که محاصره قطر از پیش برنامه‌ریزی‌شده بود و علت آن اظهارات امیر قطر پس از هک خبرگزاری این کشور نبود.
نخست‌وزیر پیشین قطر در خصوص اختلافات کشورهای عربی با ایران نیز گفت که بهتر است این اختلافات رو در رو با ایرانی‌ها حل شود و کشورهای عربی به دنبال تنش غرب با ایران نباشند که هرگاه تنش زیاد شد آنان نیز تنش را زیاد کنند و هرگاه توافقی با ایران شد، آن‌ها پشیمان شوند.
او تأکید کرد که بهتر است با ایران با صداقت برخورد شود چراکه ایران کشوری بزرگ در منطقه است و بهتر است اختلافات موجود از طریق گفت‌وگو حل شود.
وی درباره رفتار ایران با کشورهای عربی گفت: روزی نیروی دریایی قطر یک شناور ایرانی را به اتهام ورود 200 متری به حریم قطر توقیف و حدود 31 سرنشینش را بازداشت کرد. با برادران در ایران تماس گرفتیم و گفتم ما روابط خوبی داریم ولی این خط قرمز است و شما به حریم ما تجاوز کردید.. گفتند خیر.. ما در حریم خود بودیم.
نخست‌وزیر پیشین قطر افزود: گفتیم طرف ثالثی داوری کند، ما هم افراد و کارشناسان خود را بردیم و بررسی کردند و متوجه شدیم ما اشتباه کرده‌ایم و حق با ایرانی‌ها بود؛ عذرخواهی کردیم و محترمانه آنان را بازگرداندیم.. ما اصلا نمی‌خواستیم مقابل ایران بایستیم چون ایران کشوری بزرگ است. ما نمی‌توانیم رو در روی ایران بایستیم. اما به هر حال اتفاقی بود...
حمد گفت: این را گفتم که بگویم، ببینید رفتار ایرانی‌ها را؛ با آرامش کامل؛ با متانت کامل. چون جایگاه خود و قدرت خودشان را به‌خوبی می‌دانند... اصلا نیازی نیست که ایران مقابل قطر عرض‌اندام کند [چون قطر قدرت ایران را می‌داند]. صحبت کردیم، طرف ثالثی آمد داوری کرد اختلاف حل شد و فهمیدیم که ما اشتباه کرده بودیم. اما تصور کنید که این مشکلی که [با ایران] پیش آمد با یک کشوری عربی پیش‌آمده بود؛ چه می‌شد...!!
حمد توضیح داد: ایرانی‌ها در تعامل، باهوش‌اند. نگاه کنید به مسئله هسته‌ای‌شان. چگونه 30 سال رفتار کردند؟ با هوشمندی. من به ذکاوتشان احترام می‌گذارم.. همه شکست‌های ما پیروزی ایرانی‌هاست. در عراق، سوریه و لبنان و هرکجا حتی یمن؛ نیاز نیست مقابلشان بایستیم بلکه باید با صداقت با ایران گفت‌وگو کنیمنباید منتظر باشیم که غرب چطور با ایران رفتار می‌کند. اگر تنش داشت ما هم تنش داشته باشیم و اگر توافق کرد ما دچار ناامیدی شویم. منبع: شبکه العالم

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اعتراف به کمک‌رسانی ایران

 

تاریخ: 2 آبان 96

 

نخست‌وزیر عراق تصریح کرد بدون کمک ایران، بغداد سقوط کرده بود. بارزانی رئیس اقلیم کردستان عراق اعتراف کرد بدون کمک ایران، اربیل سقوط کرده بود. دنیا باید از چنین حضور و نقشی درمبارزه با داعش باید استقبال کند.

امریکا و عربستان حق مداخله در مورد حضور ایران یا حزب‌الله در عراق ندارند…

 

منبع: جامعه خبری الف از نشست سید حسین موسویان در دانشگاه جان هاپکینز

 

 

 

 

 

چه کسی کاخ سفید را کنترل می‌کند؟

نویسنده: سعید مرجایی

تاریخ: 28/ 6/ 96

 

از اطرافیان ترامپ افرادی افراطی همچون سباستین گورکا کنار رفته‌اند، ولی استیو میلر کماکان در کاخ سفید حضور دارد. جمهوریخواهان محافظه‌کار هم در حال حاضر کاخ سفید را کنترل نمی‌کنند، بلکه جمهوریخواهان سنتی و رسمی تلاش می‌کنند آن را به‌دست گیرند. ولی مسئله مهم‌تر این است که در شرایط کنونی حزب جمهوریخواه رسمی، حزب دوم فراکسیون راست در کنگره و سومین گروه چندنفری هستند که در اطراف ترامپ با گرایش ناسیونالیستی- پوپولیستی کمپین ترامپ را به‌پیش بردند. ولی چالش دولت ترامپ این است که منافع و مواضع این سه گروه در سیاست داخلی و خارجی در تناقض قرار دارد که موجب بحران برای دولت شده است. منبع: روزنامه اعتماد

 

 

 

دفاع در برابر سه هدف امریکا درباره ایران

منبع: ایسنا

تاریخ: 11 آبان 96

آقاي حسين موسويان طی پيشنهادی معتقد است كاخ سفيد (ترامپ و نتانياهو) روی سه مقوله درباره ایران تأكيد دارد:  دائمی کردن محدودیت‌های مدت‌دار آن، جلوگیری از توسعه نسل جدید سانتریفیوژها و توقف آزمایش‌های موشکی ایران. ايشان در هر مورد توضيحي مبسوطي داده اما در مورد آزمايش موشك‌های بالستيك به دلايل زير استناد كرده است.

 

مورد اول: محدودیت‌های پیش‌بینی‌شده در برجام بین هشت تا 25  سال، تماماً! فراتر از معاهده توقف اشاعه هسته‌ای (ان پی تی) است و هیچ کشور دیگری تاکنون رسماً چنین محدودیت‌هایی را با هم در برنامه هسته‌ای خود نپذیرفته است. دائمی کردن این محدودیت‌ها یعنی ایجاد یک معاهده ان پی تی جدید آن‌هم صرفاً در مورد یک کشور!  لذا ایران هیچ‌گاه چنین تبعیض آشکار و تحقیرکننده بین‌المللی را نخواهد پذیرفت.

 

مورد دوم: توقف نسل پیشرفته سانتریفیوژها نیز تلاشی بیهوده است. زیرا اولاً: سانتریفیوژهای فعلی ایران تکنولوژی پنجاه سال پیش است و غنی‌سازی با این نسل سانتریفیوژها کاملاً غیراقتصادی است. ثانیاً: طبق ماده چهار معاهده ان پی تی، کلیه اعضاء حق بهره‌مندی از تکنولوژی پیشرفته هسته‌ای آن‌هم  بدون تبعیض را دارند.

 

مورد سوم: توقف توان دفاعی و نظامی ایران ازجمله توان موشکی نیز به هفت دلیل واقع‌بینانه نیست:

 

اول: ایران در دهه اول هشتاد مورد تجاوز نظامی صدام قرار گرفت و قدرت‌های منطقه‌ای و جهانی از این تجاوز و نیز کاربرد هزاران موشک و نیز سلاح‌های شیمیایی علیه ایران حمایت کردند.

 

دوم: امریکا و سایر قدرت‌های جهانی از یک‌طرف صدها میلیارد دلار پیشرفته‌ترین سلاح‌های نظامی را به کشورهای همسایه ایران صادر می‌کنند و متقابلاً ایران را مورد تحریم تسلیحاتی قرار داده‌اند.

 

سوم: سناریوی حمله نظامی به ایران همچنان روی میز امریکا و اسراییل است و کشورهای عربستان و امارات سال‌هاست که برای تحقق آن در پشت پرده تلاش کرده‌اند.

 

چهارم: بودجه نظامی ایران نسبت به کشورهای همسایه خیلی کمتر است. بودجه نظامی ایران حدود پانزده میلیارد دلار و یک پانزدهم بودجه نظامی عربستان است و در مقابل بودجه نظامی 700 میلیارد دلاری امریکا، بسیار ناچیز است.

 

پنجم: ایران در بحرانی‌ترین منطقه جهان زندگی می‌کند و اکثر بحران‌های مهم جاری جهان اعم از عراق و افغانستان و سوریه و غیره در همسایگی ایران است.

 

ششم: خطر گروه‌های تروریستی داعش و القاعده و امثالهم که در بیخ گوش ایران بروز کرده و در داخل ایران مرتکب عملیات تروریستی نیز شده‌اند، بزرگ‌ترین تهدید امنیت جهانی و منطقه و مرزهای ایران است.

 

هفتم: توان تسلیحاتی ایران دفاعی و بازدارنده است و پنتاگون هم به این واقعیت اعتراف کرده است. اصرار امریکا در توقف توان موشکی و دفاعی، به معنی آماده‌سازی برای حمله به ایران تلقی می‌شود.

 

عبدالباری عطوان: طبل‌های سومین جنگ لبنان از ریاض نواخته شد

 

 

تاریخ: 14 آبان 96

 

 

تحلیلگر سرشناس دنیای عرب، اعلام استعفای نخست‌وزیر لبنان از عربستان را قماری سعودی-امریکایی خواند که عواقب و پیامدهای آن نامشخص است.

«عبدالباری عطوان» در یادداشتی بر استعفای «سعد الحریری» از نخست‌وزیری لبنان نوشت: به نظر نمی‌رسد استعفای وی به این دلیل صورت گرفته باشد که جانش در خطر است؛ زیرا او به شکلی طبیعی در بیروت رفت‌وآمد می‌کرد؛ علاوه بر آن‌طرف احتمالی که ممکن بود این اقدام را انجام دهد یعنی حزب‌الله؛ از او حمایت می‌کرد و با توافق حزب‌الله به نخست‌وزیری لبنان رسید.

در ادامه این یادداشت آمده است؛ استعفای الحریری در چارچوب نقشه سعودی-امریکایی برای هدف قراردادن حزب‌الله، بازوی نظامی قوی ایران انجام می‌شود؛ حزب‌اللهی که تهدیدی اساسی برای اسرائیل است و خطری بزرگ برای عربستان و ثبات آن به دلیل حمایت نامحدود رسانه‌ای و سیاسی از انصارالله یمن به شمار می‌رود، انصاراللهی که به عربستان خسارت‌های بسیاری در مرزهای جنوبی‌اش وارد کرد و با موشک‌های بالستیکش، عمق این کشور را تهدید می‌کند.

عطوان افزود: اطلاعات در دست داریم که  نشان می‌دهد عربستان با هماهنگی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور امریکا، به دنبال تشکیل ائتلافی عربی مانند ائتلاف تشکیل‌شده علیه یمن است؛ ائتلافی که قرار است نوک پیکان حمله احتمالی علیه حزب‌الله باشد و بعید نیست اسرائیل ستون فقرات این ائتلاف باشد؛ خبرهای رسیده از لندن حاکی است که عربستان با اردن تماس گرفته و این کشور را برای پیوستن به ائتلاف مذکور دعوت کرده اما این اخبار هنوز تأیید نشده است.

در ادامه این گزارش آمده است: بعید نیست که هر حمله‌ای علیه حزب‌الله، با حمله‌ای نظامی علیه قطر البته با چراغ سبز امریکا همراه باشد، در حال حاضر 7 هزار نیروی مصری در پایگاهی در شمال ابوظبی در حال آموزش هستند، 40 کیلومتر از مرزهای قطر فاصله دارند  و آماده ورود به قطر هستند ولی چراغ سبز امریکا ضروری اما حتمی است زیرا تعداد نیروهای ترکیه‌ای در قطر طی هفته‌های اخیر حدود 30 هزار نفر است.

عطوان تصریح کرد: لحن هجومی الحریری علیه ایران در بیانیه استعفایش، لحنی بی‌سابقه بود و تکمیل حملات لفظی ثامرالسبهان، وزیر مشاور عربستان در امور خلیج فارس، به‌شمار می‌رود..

سید حسن نصرالله در يك ديدار خصوصی در واكنش به استعفای حريری: آنچه رخ داد جنون سعودی بود. اگر جنگی رخ دهد سرنوشت‌ساز و نهايی خواهد بود. منبع: شبکه العالم

من به سهم خود واقعاً نگرانم!

نویسنده: توماس فریدمن

روزنامه فارن پالیسی  

20 آبان 96

 

ترامپ، نتانیاهو، کوشنر، داماد ترامپ، و امارات در پشت صحنه، پادشاه عربستان را تحریک به جنگ با ایران می‌کنند.

یک فروند قایق فوق‌العاده شیک و رؤیایی به قیمت 550 میلیون دلار از یک روسی خریداری کرد. آیا محمد پول این قایق را از قلک خودش پرداخت کرده بود؟ یا پس‌اندازش بود که از دکه لیموناد فروشی‌اش در ریاض بهدست آورده بود؟ و یا آن را از دولت سعودی گرفته بود؟ وقتی فردی در آن واحد دست به اصلاحاتی بنیادین در کشور می‌زند و با این کارش دشمنان زیادی برای خودش می‌خرد، باید در وهله اول دستان خودش از هر آلودگی‌ای کاملاً پاک و مبرا باشد...

اینک شاهزاده‌ای در عربستان ظاهرشده و می‌گوید که قسم‌خورده است یک اسلام سعودی میانه‌رو را به جهانیان معرفی کند. او گام نخست را در این آرمان والا با محدودکردن اختیارات پلیس دینی و اعطای اجازه رانندگی به زنان برداشت...

حمد وهابیت را از نظام دین حاکمیتی خارج می‌سازد و تلفیقی از ملی‌گرایی سکولار به شیوه سعودی را جایگزین آن می‌سازد..

محمد بن سلمان در همسایگی‌اش نیز یمن را به‌شدت درهم کوبید. محمد بن سلمان زیاده‌خواهی می‌کند و ظاهراً هیچ‌کس هم جلودارش نیست....

... یکی از روزنامه‌نگاران قدیمی و کهنه‌کار عربستانی می‌گوید: «این یارو؛ عربستان را از مرگ تدریجی نجات داد. اما در این مجاهدتش نیاز به آن دارد که پایگاه قدرتش را از اینکه هست پهناورتر کند. این بسیار ارزشمند است که او اهل‌بیت سعود را پاک‌سازی می‌کند، اما مشکل اینجاست که او در این تصمیم‌گیری‌های سیاسی و اقتصادی‌اش هیچ‌کس دیگر را دخالت نمی‌دهد و مشورت نمی‌گیرد»

منبع: روزنامه اطلاعات

 

     فهرست چشم انداز 106 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |