فهرست چشم انداز 106 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |    

 چشم انداز ایران - شماره 106 آبان و آذر 1396

 

بریتانیا باید بیانیه بالفور و یکصد سال رنج را جبران کند

نویسنده: محمود عباس

منبع: گاردین

تاریخ:1 نوامبر 2017

برگردان: هادی عبادی

 

بسیاری از بریتانیایی‌ها سر آرتور جیمز بالفور، وزیر خارجه بریتانیا در اوایل قرن بیستم را نمی‌شناسند. اما نام او برای 12 میلیون فلسطینی آشناست. دولت بریتانیا در صدمین سالگرد بیانیه بالفور باید از فرصت استفاده کند تا اوضاع را درست کند.

بالفور در 2 نوامبر 1917 در لندن نامه‌ای را امضا کرد که بر اساس آن به اتحادیه صهیونیست، جنبش سیاسی جدیدالتأسیسی که هدف آن ایجاد دولتی یهودی بود، قول سرزمین فلسطینی را می‌داد. او بدون توجه به حقوق سیاسی مردمی که در آنجا زندگی می‌کردند چنین قولی داد. این نامه برای فلسطینی ها-برای مردم من- آغاز وقایع ویرانگر و گسترده‌ای بود.

این سیاست بریتانیا مبنی بر حمایت از مهاجرت یهودی‌ها به فلسطین درحالی‌که به حق اعراب فلسطینی در مورد خودمختاری بی‌توجهی می‌شود، موجب تنش‌های شدیدی میان مهاجران یهودی اروپایی و جمعیت بومی فلسطینی شد. درحالی‌که ما فلسطینی‌ها (به‌عنوان آخرین مورد در برنامه استعمارزدایی) به‌دنبال حق مسلم خود برای خودمختاری بودیم، در عوض بزرگ‌ترین مصیبت را متحمل شدیم -در عربی به آن، روز نکبت می‌گویند.

شبه‌نظامیان صهیونیست در سال 1948 به زور بیش از 800هزار  مرد، زن و کودک را از زادگاه خود بیرون راندند، فجایع ناگواری را مرتکب شدند و صدها روستا را نابود کردند. در هنگام خروج اجباری از صفد،سیزده‌ساله بودم. روزی که اسرائیلی‌ها به‌عنوان ایجاد دولت جشن می‌گیرند، تاریک‌ترین روز برای تاریخ فلسطین است.

بیانیه بالفور موضوعی نیست که بتوان آن را فراموش کرد. امروزه جمعیت فلسطینیان بیش از 12 میلیون نفر است که بیشتر از 6 میلیون نفر از آن‌ها در سراسر جهان پراکنده شده‌اند. اکنون حدود 75/1 میلیون نفر از فلسطینی‌ها تحت کنترل اسرائیلی‌ها و در سیستمی با تبعیض سازمان‌یافته زندگی می‌کنند.

حدود 9/2 میلیون نفر تحت اشغال نظامی بی‌رحمانه‌ای در کرانه باختری زندگی می‌کنند که 300هزار  نفر از آن‌ها ساکنان بومی بیت‌المقدس هستند و در مقابل سیاست‌هایی که آن‌ها را مجبور به خروج از شهر خود می‌کند، مقاومت می‌کنند. 2 میلیون نفر در نوار غزه، زندانی بدون سقف در معرض ویرانی دائمی از طرف ارتش اسرائیل، زندگی می‌کنند.

بیانیه بالفور موضوعی نیست که عده‌ای برای آن جشن بگیرند، مخصوصاً وقتی که حتی یک نفر از افراد تحت تأثیر این بی‌عدالتی همچنان از آن رنج می‌برد. ایجاد زادگاه برای عده‌ای به خلع مالکیت و اذیت و آزار عده دیگری منجر شد و عدم توازن عمیقی ایجاد کرد. این توازن باید جبران شود و بریتانیا مسئولیت بزرگی در این مورد دارد. زمانی باید جشن گرفت که هر کس در این سرزمین از آزادی و عدالت بهره‌مند شود.

امضای بیانیه بالفور امری است که در گذشته رخ داده و آن را نمی‌توان تغییر داد، اما می‌توان آن را جبران کرد. این امر به تواضع و شجاعت نیاز دارد. برای این کار باید اشتباهات گذشته را شناسایی کرد و برای تصحیح آن‌ها گام‌های محکمی برداشت.

به اتحاد آن بخش از مردم بریتانیا درود می‌فرستم که از دولت خود می‌خواهند چنین اقداماتی را انجام دهند؛274 نماینده مجلس، دولت فلسطینی را به رسمیت شناختند؛ هزاران نفر نامه‌ای را امضا کردند تا نسبت به بیانیه بالفور عذرخواهی کنند؛ گروه‌های غیردولتی به‌طور خستگی‌ناپذیر در خیابان‌ها از حقوق فلسطینی‌ها دفاع می‌کنند.

مردم فلسطین باوجود آسیب‌هایی که در قرن گذشته تحمل کردند، همچنان ثابت‌قدم هستند. ما ملتی سربلند با میراثی غنی از تمدن‌های باستانی و مهد ادیان ابراهیمی هستیم. طی سال‌ها خودمان را با واقعیت‌های اطراف خود تطابق داده ایم -زنجیره‌ای که از سال 1917 شروع شد- و به توافقات به‌شدت دردناکی برای صلح رسید، توافقاتی که با پذیرش وجود دولتی با کنترل بر 22 درصد از زادگاه تاریخی خودمان آغاز شد، درحالی‌که دولت اسرائیل را بدون هیچ‌گونه عمل متقابلی به رسمیت بشناسیم.30 سال است که راه‌حل دو دولت را تأیید کرده‌ایم، هر روز که می‌گذرد این راه‌حل بیشتر غیرممکن به‌نظر می‌رسد. تا زمانی که قدرت‌های بزرگ به‌جای مسئول شمردن اسرائیل ‌‌به‌علت تخطی مکرر از قوانین بین‌الملل از آن حمایت می‌کنند، اسرائیل هیچ انگیزه‌ای برای پایان‌دادن به اشغال گری خود ندارد.

اسرائیل و دوستان اسرائیل باید این نکته را درک کنند که شاید راه‌حل دو دولت از دستور کار خارج شود اما مردم فلسطین همچنان در این منطقه حضور دارند. ما همچنان برای آزادی خود تلاش می‌کنیم، چه این آزادی از طریق راه‌حل دو دولت حاصل شود و چه نهایتاً از طریق حقوق برابر برای همه ساکنین فلسطین تاریخی. اکنون زمان آن است که دولت بریتانیا وظیفه خود را انجام دهد. گام‌های محکم به سمت پایان اشغال بر اساس قوانین و مصوبات بین‌المللی، شامل مصوبه 2334 شورای امنیت، می‌تواند به‌عنوان مسیری برای احقاق حقوق سیاسی مردم فلسطین مدنظر قرار گیرد.

 

     فهرست چشم انداز 106 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |