فهرست چشم انداز 106 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |    

 چشم انداز ایران - شماره 106 آبان و آذر 1396

 

  طبق اظهارات وزیر سابق امور خارجه قطر: عربستان سعودی و قطر جنگ سوریه را شعله‌ور کردند

نویسنده: زن ادرا

منبع:  Almasdarnews

تاریخ: 25 آوریل 2016

برگردان: هادی عبادی


 محمد عطایی: دو نکته که می توان به آن اشاره کرد، این است که به دنبال افزایش فعالیت گروه‌های تروریستی در سوریه، نگاه بسیاری از مردم این کشور به نقش ارتش مثبت شد. درواقع حمایت مردمی از حکومت سوریه و اسد، حمایت از ارتش  است که کشور را از فرورفتن به کام آشوب بیشتر حفظ می کند. این تحلیل درباره مصر هم صادق است. به نظرم، حمایت برخی از مردم از السیسی در واقع حمایت از ارتش است.

 در رابطه با نقش مخرب خلیجی‌ها در سوریه، اشاره به مصاحبه صریح حمد بن جاسم، وزیر خارجه پیشین قطر، درباره اتاق مشترک عملیاتی با عربستان و امریکا برای هدایت ناآرامی ها در سوریه، تأیید‌کننده محتوای مقاله خواهد بود.

 

حمد بن جاسم بن جابر آل ثانی، وزیر خارجه سابق قطر، نقش شرم‌آور کشور خود را در شعله‌ورکردن شورش در سوریه در مارس 2011 آشکار کرد، اقدامی که درنهایت به یکی از خونین‌ترین جنگ‌های نیابتی جهان تبدیل شد.

این اظهارات بن جاسم چند روز پیش در مصاحبه با فایننشنال‌تایمز مطرح شد. به‌رغم آنکه وقایعی حیرت‌انگیز در این مصاحبه ارائه شد، این مصاحبه از جانب اکثر رسانه‌های عربی و غربی نادیده گرفته شد.

وزیر خارجه سابق این امر را به‌وضوح بیان کرد که آنچه در سوریه اتفاق افتاد، انقلاب نبود، بلکه «بازی بین‌المللی» بود که ایالات‌متحده چراغ‌سبز آن را به عربستان و قطر داده بود.

او به خبرنگار فایننشنال تایمز گفت: «می‌خواهم نکته‌ای را به شما بگویم. از وقتی در بحران سوریه مشارکت کردیم، نقش اصلی به ما سپرده ‌شده بود که البته باید از بی‌میلی سعودی‌ها نسبت به این مسئله در آن زمان تشکر کرد؛ اما بعداً اوضاع عوض شد و سعودی‌ها از ما خواستند تا جایگاه اول را به آن‌ها بسپاریم، امری که درنهایت منجر به رقابت شد. از نظر ما چنین شرایطی اصلاً مناسب نبود.»

هم‌ زما‌ن‌بندی و هم اهمیت این اظهارات کاملاً روایت ارائه‌شده توسط رسانه‌های غربی و عربی را مبنی بر اینکه انقلاب سوریه علیه حاکم این کشور شکل‌ گرفته و با کمک ایران و روسیه سرکوب می‌شود، رد می‌کند.

کمپین‌های گمراه‌کننده بر هم‌پیمانان اسد نیز تأثیر داشتند. به روسیه و ایران برچسب حمایت از تروریسم و بی‌ثبات‌کننده امنیت منطقه‌ای زده شد و حزب‌الله در لیست سیاه گروه‌های تروریستی قرار گرفت. همه این‌ها فقط به ‌این‌ علت بود که روسیه، ایران و حزب‌الله در کنار ارتش سوریه با گروه‌های تروریستی مبارزه می‌کردند.

شاید اعترافات حمد بن جاسم باعث عکس‌العمل‌های جدی نسبت به عربستان، قطر و حتی ایالات‌متحده شود. دولت سوریه ازنظر قانونی و بر اساس همین اظهارات می‌تواند به علت آسیب‌های وارده به خانواده‌های قربانیان جنگ و همچنین برای بازسازی ارتش این کشور ادعای خسارت کند.

 

     فهرست چشم انداز 106 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |