فهرست چشم انداز 106 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |    

 چشم انداز ایران - شماره 106 آبان و آذر 1396

 

چشم‌ها و گوش‌ها

 

تجربه كانت از يك حقيقت متعالي براي زندگي اخلاقي

رويكرد وجودي و معنوي براي اباعبدالله يك ادراك اخلاقي از زندگي به‌وجود مي‌آورد. شما كانت را بخوانيد، كانت با اينكه از نظر معرفتي درباره الهيات به يك بن‌بست مي‌رسد مي‌گويد اگرچه دلايلي براي اثبات خدا وجود دارد، دلايلي هم براي نفي آن وجود دارد، بنابراين با سلوك ذهني و عقلي نمي‌توانم به‌سوي خدا بروم. اين نظر كانت به‌عنوان يك فيلسوف است،‌ ولي كانت مي‌گويد من براي زندگي اخلاقي (Moral Life) خودم تجربه‌اي از يك حقيقت متعالي دارم.

اين ادراك وجودي و معنوي كه حسين‌بن علي (ع) دارد براي او يك درك اخلاقي در حيات فردي و اجتماعي پديد آورده بود كه به او حريت و آزادگي داده، در او سخا و بخشايش به‌وجود آورده كه در كتاب‌ها وجود دارد.

از فايل صوتي سخنراني دكتر مقصود فراستخواه در انجمن اسلامي مهندسان در شب عاشوراي 1396

***

فتنه بچه حزب‌اللهي‌هاي دوآتشه در پيش است

سخنراني قاسميان سخنران اصولگرا در ماه محرم دانشگاه شريف

تاريخ به ما نشان داده كه فتنه‌هاي افراطيون داريم و فتنه‌هاي تفريطيون. ما دوره تفريطيون را ديده‌ايم نسبت به بحث ولايت. حالا فتنه افراطيون ممكن است اتفاق بيفتد و در شرف انعقاد است.

يك عده‌اي با كسب معارف از ولايت جلوترند؛ يك عده‌اي با كسب معارف عقب‌ترند. براي همين است كه مي‌گويد الْمُتَقَدِّمُ لَهُمْ مارِقٌ، وَالْمُتَاَخِّرُ عَنْهُمْ زاهِقٌ. بحث «نُصح ائمه مسلمين» (نصيحت‌كردن ولي امر مسلمين) به‌جاي خود درست است و در مورد معصوم و غيرمعصوم وارد است؛ اما محوريت «ولي» نبايد از دست برود. آن كانون محوري نبايد تخريب شود.

بدانيد يك فتنه‌هايي در راه است و خود را بايد براي آن آماده كنيم كه محصول بچه حزب‌اللهي‌هاي دوآتشه است و عاملان آن به‌شدت عدالتخواه هستند، به‌شدت اهل معارف هستند. حالا این‌ها فاصله مي‌گيرند، چراکه رهبر را كندرو مي‌دانند.

فتنه آن‌هایی كه رهبر را تندرو مي‌دانند، از سر ما گذشته و الآن ديگر تكرارناپذير نيست، ولي فتنه كساني كه جلوترند، هنوز واقع نشده است.

يك عده فتنه‌هاي صفيني دارند، عده‌اي هم فتنه‌هاي نهرواني دارند. ممكن است بعدها در نقطه‌اي با هم ائتلاف كنند كه مي‌كنند.

مانند دولبه قيچي كه درست است خلاف جهت يكديگر حركت مي‌كنند، اما ريشه يك چيز را مي‌زنند. دو لبه قيچي نهايتاً در يك محوري با همديگر ائتلاف مي‌كنند. اگر پاسداشت ولايت واقعاً براي كسي مهم است، مراقب جايگاه ولايت باشد. از اين به بعد در برابر يك چهره جديد.

***

ما از آرمان‌هاي اسلامي و انقلابي فاصله گرفته‌ايم

(قانون، 30/7/96)

حجت‌الاسلام‌والمسلمین مسيح مهاجري اذعان دارد كه مخالفت مخالفان لازم است و بد نيست. البته با اين شرط كه مخالفت‌ها در راستاي منافع عمومي باشد و نه اينكه قدرت‌طلبي به ميان آيد. او همچنين معتقد است دولت و ديگر دستگاه‌ها نبايد با مخالفان برخوردي مستقيم داشته باشند، چون اين مردم هستند كه در بزنگاه‌ها واكنش لازم را به تحركات افراطي و غيرمنطقي نشان مي‌دهند.

... اصل وجود مخالف به نفع منافع ملي است. اگر مخالفتشان را غيراصولي مطرح و دنبال كنند، معلوم است خودشان لطمه مي‌بينند.

... واقعيت اين است كه ما در زمينه برخورد اخلاقي با رقبا، به اصول قانون اساسی جمهوري اسلامي و به دستورات اسلامي پايبندي نشان نمي‌دهيم... در حقیقت مسئولان كشور، این‌طرفی و آن‌طرفی نيستند. بيشتر دنبال كسب قدرت هستند. ما از آرمان‌هاي انقلابي فاصله گرفته‌ايم.

***

روحانيت و ساده‌زيستي

حجت‌الاسلام قاضي‌زاده در نخستين نشست از سلسله نشست‌هاي «همايش حوزه انقلابي» به پنج مورد درباره روحانيت اشاره كرد:

ـ حفظ حرمت عالمان و مراجع تقليد به رعايت حدود شئون و سلسله‌مراتب حوزوي؛

ـ رعايت اخلاق در رويارويي با هم‌صنف؛

ـ دفاع از حقوق مردم در برابر حاكمان؛

ـ ساده‌زيستي.

ايشان افزود در انتخابات خبرگان اخير نزديك به 500 نفر از فضلا رد صلاحيت شدند. چه كسي از این‌ها دفاع كرد؟ ولي متأسفانه نهادها و نمادهاي انقلابي‌گري در حوزه از بهترين امكانات استفاده مي‌كنند.

***

هاشمي گويا فرمانده جنگ نبود!

(جمهوري اسلامي، 10/7/96)

چگونه است كه در پذيرش قطعنامه و پايان‌دادن به جنگ و خوراندن جام زهر به حضرت امام (ره) و... آقاي هاشمي نقش اول را دارد و تمام كاسه و كوزه‌ها بايد بر سر او بشكند و همه مشكلات دفاع مقدس به نام او ثبت گردد، اما در پيروزي‌ها و افتخارات جنگ همه‌جا غايب است و فرمانده جنگ نيست و در هفته دفاع مقدس نه تصويري از او مي‌بينيم و نه نامي از وي مي‌شنويم و كاملاً از جنگ سانسور مي‌شود؟! تو گويي كه هاشمي هرگز فرمانده جنگ نبوده است.
اعتبار و اعتماد به مقلدان

(ايسنا، 25/7/96)

حجت‌الاسلام دعايي: در ديدار با آيت‌الله سيستاني ايشان نكته‌اي يادآور شدند كه به نظرم در تاريخ مرجعيت بي‌سابقه باشد و آن اينكه به مقلدان ساكن در عراق فرموده‌اند لزومي ندارد وجوهات شرعي را به نمايندگان ايشان بدهند يا براي ايشان بفرستند، بلكه مي‌توانند در هر كاري كه خود مصلحت مي‌دانند خرج كرده و ازجمله به فقرا مساعدت كنند.

چشم‌انداز ايران: اين فتوا نقش زيادي در پناه‌دادن به آوارگان اعم از شيعي و سني داشته است. ناگفته نماند مرحوم حاج‌آقا رحيم ارباب از مراجع مكتب اصفهان معتقد بودند از آنجا كه مقلدان من در بين مردم هستند و نيازهاي مردم را بهتر مي‌دانند، بنابراين ايشان وجوهات را قبول نمي‌كردند و مي‌گفتند خود مردم بهتر مي‌دانند چگونه سهم امام را هزينه كنند. حركت آيت‌الله‌العظمي سيستاني گامي است در جهت اعتمادكردن به مردم و مقلدان خويش و اينكه مقلد تا ابد نبايد مقلد بماند، بلكه در راه اجتهاد گام بردارد.

***

تذكر نسبت به خلأ قانوني

(شرق، 18/7/96)

عزت‌الله ضرغامي رئيس پيشين صداوسيما: معتقدم شورای نگهبان بايد به مُرّ اسلام و تشخيص شرعي و قانوني تصميمات خود توجه كند و مصلحت‌انديشي‌هاي سياسي را به نهادهاي ديگر مسئول بسپارد و نسبت به خلأهاي قانوني در اين زمينه تذكر دهد.

***

نفوذ و فروپاشي شوروي تكرار نشود

(اعتماد، 29/6/96)

حجت‌الاسلام سعيدي در سومين اجلاس و پنجمين دوره مجلس خبرگان رهبري با ذكر نمونه‌هاي نفوذ در شوروي و چين و واقعه فروپاشي شوروي بدين مضمون پيشنهاد كرد كه چنين نفوذهايي در جمهوري اسلامي تكرار نشود. بايد توجه كرد مسئولان و خطباي نماز جمعه جمهوری اسلامی شعار مرگ بر شوروي را تأييد مي‌كردند و فروپاشي شوروي را برابر با فروپاشي کمونیسم دانسته و خوشحالي خود را ابراز مي‌كردند در بررسي نفوذ بايد به‌تمامی ابعاد توجه كرد تا اثرگذار شود.

***

تعديل در فضاي امنيتي تصميم‌گيرندگان

(اعتماد، 25/6/96)

امير محبيان: مشكل اصلي كشور ما ضعف در كارآمدي است. هرکجا مديريت كارآمدانه عمل كرده است ما شاهد جهش‌هاي بزرگ بوده‌ايم، اما در موارد بسياري ناتواني بعضي از مديران همه ظرفيت‌هاي ما را به باد مي‌دهد... بعضي‌ها توصيه به رفع اختلافات را معادل قطع رزق و روزي خود مي‌دانند... حصر و امثالهم ماهيت امنيتي دارند و تا فضاي امنيتي ذهن‌هاي تصميم‌گيرنده تعديل نشود تصميمات تغيير نخواهد كرد... پيشنهاد من اين است كه اين مسئله به محور مطالبات تبديل نشود، زيرا فلسفه وجودي حصر به‌خاطر محاسبه خطرات امنيتي است. وقتي آن را محور مطالبات كنيد طبعاً گره‌ها محكم‌تر مي‌شود... بايد سهم مسئوليت‌ها در شكست را با شجاعت پذيرفت و به‌جاي فرافكني دليل شكست به حل مسئله شكست پرداخت... من براي خروج اصولگرايان از اين سرگرداني كه گرفتار آن شده‌اند، جز صداقت جز بازگشت به ارزش‌ها و ايستادگي خردمندانه بر سر آن‌ها، جز تهذيب درون و راندن قدرت‌طلبان دنياگرا از ميان خود نمي‌شناسم.

***

ارزيابي عباس عبدي از شگردهاي انتخاباتي 1396

(شرق، 28/6/96)

عباس عبدي تحليلگر سياسي: در هيچ‌يك از نظرسنجي‌هاي علمي، فاصله رأي آقاي روحاني و قاليباف به هم نزديك نشد تأكيد كرد: به نظرم در ايامي كه محبوبيت آقاي روحاني كم شد، هم فاصله رأي روحاني و قاليباف به كم درصد نشد، اما برخي نظرسنجي‌هاي غيرمعتبر مدعي بودند اين فاصله بسيار كم است... شايد اولين بار بود كه مردم از پيش تصوري از پيروز قطعي نداشتند و احتمال پيروزي طرفين وجود داشت. او با بيان اينكه ظرفيت بالقوه شكست روحاني وجود داشت،‌ اما رقباي او نتوانستند اين ظرفيت را بالفعل كنند... آقاي رئيسي كه سابقه كار سياسي نداشت... يك قاضي نمي‌تواند سياست‌مدار بوده باشد مگر اينكه در دوران قضاوت، سياست‌ورزي كرده باشد كه اين واويلاست... ممكن است فردي مثل من كه در حاكميت و دولت نبوده‌ام به سيستم نقد كنم و مردم قبول كنند، اما از آقاي قاليباف و امثال ايشان مردم قبول نخواهند كرد... برخي از گاف‌هاي رقبا براي شكست آن‌ها كافي بود... رسانه براي كانديداي انتخابات فرصت و تهديد است و اين‌طور نيست كه هميشه فرصت باشد، مثلاً آن مصاحبه دو روز قبل آقاي رئيسي يك فاجعه بزرگ رسانه‌اي بود كه در آن آقاي رئيسي خميازه مي‌كشيد يا آن ديدار با تتلو گاف بزرگي بود كه از طريق رسانه توزيع شد... در انتخابات 96 جرياني كه توانست پيام‌هاي كوتاه را در فضاي مجازي توليد و به‌خوبي توزيع كند، پيروز شد.

***

شكل‌گيري حزب بر اساس دين و ولايت

(شرق، 19/7/96)

ايسنا: آيت‌الله سعيدي گفت: ويژگي‌هاي احزاب سياسي در كشور اسلامي با ديگر كشورها متفاوت است، چراکه از نظر اسلام حزب مجموعه‌اي است كه بر اساس دين شكل مي‌گيرد و براي اهداف مطلوبي حركت خود را دنبال مي‌كند و شكل‌گيري بر اساس دين و ولايت و داشتن نگاه ابزاري به حزب تفاوت‌هاي اصلي حزب اسلامي نسبت به حزب غيراسلامي است.

***

وزارت اطلاعات و صلاحيت احمدي‌نژاد

(شرق، 28/6/96)

علي يونسي، وزير اسبق اطلاعات، به نقل از ناطق نوري: «آقاي باهنر سه بار عليه من مصاحبه كرد و يك‌بار گفت درِ وزارت اطلاعات را بايد گِل گرفت كه آقاي احمدي‌نژاد را براي شهردارشدن تأييد نمي‌كند، درحالي‌كه ما ايشان را براي رياست‌جمهوري در نظر گرفته‌ايم. چطور است كه وزارت اطلاعات ايشان را تأييد نمي‌كند؟ بالاخره وزارت كشور صلاحيت ايشان را تأييد كرد، اما ما چيزي مثبت يا منفي عليه ايشان نداديم.»

***

بازگشت ناطق نوري به سياست؟

(شرق، 10/8/96)

محمدرضا باهنر: از آقاي ناطق نوري درخواست مي‌كنم احساس تكليف شرعي كنند و تشريف بياورند دوباره وارد فعاليت‌هاي سياسي شوند. البته بعضي‌ها احتياط مي‌كنند و مي‌گويند به شرطي كه ايشان به نفع اصولگراها كار كنند بازگردند، اما من اين مسئله را قبول ندارم. (ايسنا)

***

چریک پیر سخن می‌گوید!

(آرمان، 11/7/96)

بهزاد نبوي: ...در دوره اصلاحات خود من از کسانی بودم که معتقد بودم نباید در برخی موارد کوتاه آمد، اما بعدها متوجه شدم رئیس دولت اصلاحات عاقلانه عمل کرد. به‌دلیل همان مواضع عاقلانه است که امروز می‌گوید «تکرار می‌کنم» و مردم هوشمندانه حمایت می‌کنند. مردم پی برده‌اند که وی اصلاح‌طلب، مدافع حقوق آنان و در عین حال شخصیتی معتدل و عاقل است... در آن دوره، 9 روز یک بحران برای دولت ساخته می‌شد اما امروز به نظر می‌رسد برای دولت روحانی هر 9 ساعت یک بحران ساخته می‌شود. مشکل جدیدی که در دولت اصلاحات وجود نداشت این است که در حال حاضر بیش از 50 درصد ثروت کشور در اختیار سه یا چهار نهاد است. این نهادها نه قابل کنترل و نظارت‌اند و نه مالیات می‌دهند. تمام اقتصاد کشور به‌نوعی تحت کنترل آن‌هاست. دیوان محاسبات و مجلس هم حق ندارند از چنین نهادهایی حساب‌کشی کنند. این در حالی است که دولت بخش کوچکی از ثروت ملی یا تولید ناخالص ملی را در اختیار دارد و از این محل باید حقوق همه کارکنان خود، یارانه مردم و سایر هزینه‌های گوناگونش را تأمین کند. تا پیش از امضای برجام فروش نفت محدود و آن‌هم به چند کشوری که حق نداشتند در قبال نفت به ما پول بدهند و روابط اقتصادی خارجی کشور هم به‌طور کامل تعطیل بود و امکان هیچ نوع سرمایه‌گذاری خارجی در ایران وجود نداشت که البته مورد اخیر به دلیل برخی عملکردها حتی بعد از برجام هم تقریباً حل نشده است...

***

شش ابرچالش

(اعتماد، 15/7/96)

دکتر مسعود نیلی، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقتصادی، طی سخنرانی خود در اتاق بازرگانی به شش ابرچالش ساختاری اقتصاد ایران به شرح زیر پرداخت: 1. بحران منابع آب، 2. مسائل محیط زیستی، 3. بحران صندوق بازنشستگی، 4. بودجه دولت، 5. نظام بانکی، 6. بیکاری.

دستیار ویژه رئیس‌جمهور معتقد است، برای حل این مسائل ابتدا باید عملکرد اشتباهمان را بپذیریم. اینکه ما آینده و کمبود منابع را ببینیم رویکردی غیرمطلوب است و مردم رویکردی را می‌پسندند که وعده رفاه و استفاده از منابع را می‌دهد. وی ادامه داد

دولت رفاه که در کشورهای اسکاندیناوی به این شکل اداره می‌شود مبتنی بر گرفتن مالیات است اما دولت رفاه مبتنی بر مصرف منابع طبیعی در کشور، باعث جلب محبوبیت در کشور ما شده است.

***

آیا نقد آرای شورای نگهبان به معنای مقابله با نظام است؟

(انصاف‌نيوز، 5/8/96)

دکتر «علی‌اکبر گرجی»، استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی، در یادداشتی تلگرامی با عنوان «آیا نقد آرای شورای نگهبان به معنای مقابله با نظام است؟» نوشت:

حضرت آیت‌الله يزدي سابقه‌ای طولانی در عرصه سیاست‌ورزی جمهوری اسلامی داشته و دارد. سال‌ها نماینده مجلس شورای اسلامی و نماینده مجلس خبرگان بوده و یک سال هم ریاست این مجلس را بر عهده داشته است.

گرچه در آخرین انتخابات مجلس خبرگان، جناب ایشان نتوانست رأی اعتماد مردم پایتخت را به‌دست آورد، اما هم‌اکنون علاوه بر دبیری جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، از اعضای باسابقه و پرنفوذ شورای نگهبان به‌شمار می‌رود.

آخرین اظهارنظر صریح ایشان در گفت‌وگو با خبرگزاری تسنیم پیرامون نظر فقهی شورای نگهبان درباره انتخاب اقلیت‌های دینی در نقاط دارای اکثریت مسلمان (موضوع آقای سپنتا نیکنام، عضو زرتشتی شورای شهر یزد)، انجام شد.

فرازهای متعدد و آموزنده‌ای در بیانات ایشان وجود داشت که می‌تواند به کار دانشجویان حقوق و سیاست بیاید.

اما یکی از فرازهای آن برای هر حقوق‌خوانده‌ای شگفتی‌زاست: «اینکه فقهای شورای نگهبان راجع به یک اقلیت مذهبی تصمیم گرفته‌اند، این تصمیم قانونی، شرعی، قطعی و غیرقابل تغییر است و بدون تعارف عرض می‌کنم که اگر کسانی دنبال این هستند که مصوبه قانونی را برگردانند، در حقیقت مقابله با اصل نظام جمهوری اسلامی ایران است و نظام قطعاً در برابر آن می‌ایستد و نمی‌تواند تحمل کند که قانون زیر پا گذاشته شود؛ اصل چهار قانون اساسی هم بر این مسئله صراحت دارد».

به‌عنوان کسی که سال‌هاست به تدریس و تعلیم مباحث مربوط به شورای نگهبان مشغول است، پرسش‌هایی درباره این بیانات مطرح می‌شود:

۱ – «اصل نظام» دقیقاً به چه معناست؟

۲ – «مقابله» از نظر حضرت آیت‌الله چه مفهوم، قلمرو و سازوکارهایی دارد؟

۳ – «ایستادگی نظام» چگونه، با چه ابزارها و در برابر کدام‌یک از تقابل‌ها صورت می‌گیرد؟

۴ – برداشت فقهی شش نفر از فقهای شورای نگهبان چه نسبتی با حقیقت شرعیه و نظر شارع مقدس دارد؟

۵ – گرچه، همه‌ ارکان حکومت و شهروندان ایرانی مکلف به تبعیت عملی از نظرات فقهی و حقوقی شورای نگهبان هستند، اما آیا دیگر فقها و حقوقدانان هم ملزم به تبعیت نظری و علمی از این نظرات هستند؟

به بیان دیگر، آیا از منظر آیت‌الله یزدی، مخالفت نظری و انتقاد از دیدگاه‌ها و رویه‌های شورای نگهبان به‌منزله ‌مقابله با اصل نظام جمهوری اسلامی است؟

اگر پاسخ مثبت است، با استناد به کدام قاعده‌ فقهی، قانونی و عرفی و عقلایی؟

***

پرسش‌های حجتی کرمانی از آیت‌الله جنتی

(اطلاعات، 1/7/96)

محمدجواد حجتی کرمانی، نماینده اسبق خبرگان، در یادداشتی در روزنامه اطلاعات به موضوع عضو زرتشتی شورای شهر پرداخت: 1. اول روی سخنم با آقای جنّتی است. اگر ایشان به‌خاطر داشته باشند در مجلس خبرگان دوم در خدمت ایشان بودم. آقای هاشمی ـ رحمه‌الله علیه، در آن ایام در نماز جمعه در مورد حقوق بانوان سخنانی گفته بود که تا حدی سنت‌شکنی تلقی شد ـ البته از سوی عده‌ای ازجمله آقای جنتی. گفت‌وگو در این زمینه در خبرگان دوم درگرفت و حقیر به جانب‌داری از آقای هاشمی داشتم سخن می‌گفتم که آقای جنتی با عصبانیت صحبت‌های مرا قطع کرد و جلسه را هم به هم زد (به صورت‌جلسات مراجعه شود). می‌خواهم به ایشان یادآوری کنم که ایشان تحمل نظر مخالف را نداشته و ندارند.

۲ ـ یک سؤالی از ایشان دارم اولاً: فتوای مرحوم امام رضوان‌الله علیه چیست که ایشان بر مبنای آن فتوا، عضویت آقای سپنتا نیکنام عضو منتخب شورای شهر یزد را که چهار سال بر این کرسی تکیه زده بوده است خلاف شرع دانسته‌اند؟ ثانیاً آیا این فتوا، به‌صورت قانون مدوّن ـ قانون اساسی یا عادی ـ درآمده یا در رساله‌ای آمده است؟ عیناً مرقوم فرمایید از آقای جنتی می‌پرسم: عضویت ‌در شورای ‌شهر «حق» ایرانیان نیست؟ بفرمایید؟ چه بگویم؟ ...گفته‌ها و کارهای برخی از ما عمامه به سرها، عملاً و قولاً سخنان امام خمینی را هم نقض می‌کند و در این مورد حق نه با آقای جنتی است بلکه حق با این هم‌وطن یهودی و آن‌ هموطن ‌زرتشتی ‌است:‌ قولوا الحق‌ ولو علی ‌انفسکم.

اصل مطلب هم مشکل معرفتی ماست ما نمی‌دانیم امروزه حتی دولت‌های مقتدر «وکیل» مردم‌اند و «وکالت» یک زرتشتی آن‌هم در شورای شهر که دولتی هم نیست، بالضروره جایز است.

***

امور اداري غزه را به دولت عباس واگذار می‌کنیم

 (دويچه وله، 26/6/96)

سازمان حماس اعلام کرد، آماده واگذاری اداره نوار غزه به دولت محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین است. پیش‌تر حماس آمادگی خود را برای مذاکره با سازمان فتح بر سر تشکیل دولت وحدت ملی اعلام کرده بود.

سازمان فلسطینی حماس صبح یکشنبه ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) اعلام کرد که کمیته اداری این جنبش را منحل خواهد کرد و کنترل نوار غزه را به سازمان فتح خواهد سپرد.

در بیانیه حماس آمده است: «حماس از دولت وحدت ملی دعوت می‌کند تا برای انجام مأموریت خود به غزه آمده و وظایف خود را در نوار غزه هر چه زودتر انجام دهد؛ و حماس موافق است تا انتخابات سراسری برگزار شود.»

در این بیانیه افزوده‌ شده که حماس این تصمیم را در پاسخ به تلاش‌های مصر برای مصالحه و پایان‌دادن به شکاف داخلی فلسطینیان گرفته است.

***

استقبال فتح از تصميم حماس

(بی‌بی‌سی فارسي، 26/6/96)

جنبش فتح از تصمیم حماس در مورد منحل‌کردن کمیته‌ای که مسئولیت اداره نوار غزه را بر عهده دارد و برگزاری انتخابات استقبال کرده است.

نبیل شعث، از رهبران فتح، گفته که حماس اولین گام مهم برای پایان‌دادن به یک دهه اختلاف با دولت خودگردان فلسطین به رهبری محمود عباس را برداشته است.

حماس گفته که در نظر دارد برای پایان دادن به یک‌دهه اختلاف با جنبش فتح، با رهبران این جنبش گفت‌وگو کند.‌

***

نزديكي حماس و الفتح

1 ـ آيا نزديكي حماس و الفتح به‌واسطه جدايي قطر و تركيه از محور عربستان، امارات و مصر است؟

2 ـ آيا اين نزديكي به‌واسطه دوري حماس از اخوان‌المسلمين است؟

3 ـ آيا اين نزديكي به‌دليل سيطره دولت نظامي مصر و تعامل در مرزهاي مصر و غزه است؟

4 ـ آيا اين نزديكي به دليل خواست عمومي فلسطيني‌هاست كه معتقدند با سوابق مبارزاتي فلسطيني‌ها نبايد اختلافي بين آن‌ها باشد و آيا اين نزديكي...

از خوانندگان عزيز تقاضا داريم با اين پرسش‌هاي ما برخورد فعال كنند.

***

ورود در منازعات منطقه به ضرر فلسطين است

(شرق، 2/8/96)

صلاح عاروري، نماينده حماس: ما جزء محورهاي منازعه منطقه‌اي نخواهيم بود كه يك روز با اين محور و روز ديگر با آن محور متحد باشيم. گروه‌هاي فلسطيني كه قبلاً وارد اين منازعات شده بودند عمل آن‌ها در نهايت به ضرر مسئله فلسطين تمام شده است. ما اين تجربيات تلخ را دوباره تكرار نمي‌كنيم. آيا آن‌ها از ما مي‌خواهند كه مسئله اصلي خود را كه مقاومت است رها كنيم و به جنگ‌های ديگر بپردازيم؟

***

مهاجرت

(هفته‌نامه کرگدن، 30/7/96)

روی دیوارهای ویرانه‌های حلب نوشته‌اند: «وطن هتل نیست که هر وقت خدماتش خوب نبود، ترکش کنیم. ما اینجا خواهیم ماند.»

وطن هتل نیست که هر وقت خدماتش خوب نبود، ترکش کنیم ماندن... گاه ماندن و در شیب دره سر به سنگ زدن، هم شرافتمندانه‌تر است و هم تأثیرات بزرگ‌تر و ماندگارتری به دنبال دارد.

***

تبعات فقدان انديشه مستقل/ نقل از سرمقاله نشريه تعامل/ 13/8/96

سردبير منصور بی‌طرف

علتي براي فروپاشي شوروي

... واقعيت آن است كه تنها فلسفه مي‌تواند يك قوم يا كشور را صاحب انديشه كند و از دل آن تئوري‌هاي اقتصادي، سياسي و به‌تبع آن علوم كاربردي را بيرون دهد. اين سرنا به‌هيچ ‌وجه از دهن‌گشاد آن نواخته نمي‌شود، نمي‌توان از علوم كاربردي به تئوري‌هاي اقتصادي و سياسي دست يافت كه اگر اين‌چنين بود، شوروي سابق به اين ايده دست مي‌يافت و ازهم‌ پاشیده نمي‌شد... اينكه معضلات كشور چه هستند را تمام كارشناسان مي‌دانند، اما اينكه چگونه بايد برطرف شوند، اختلاف‌نظرهاي متعددي است و تقريباً همه به برنامه‌هايي اشاره دارند كه از تئوري‌هاي خارج از ايران ريخته شده است. استناد به اين تئوري‌ها بد نيست، اما اين هم بد نيست كه راه‌حل برون‌رفت از اين بحران‌هاي اقتصادي «از درون خود ما مي‌جوشد!»

***

مناظره جنجالي مجتهدزاده و بروجردي درباره توان موشكي ايران

(تيتر امشب شبكه دو سيما: 6/8/96)

... خود موشك ايرادي ندارد. شيوه بيان و ارائه ما ايراد دارد. چه لزومي دارد روي موشك بنويسيم «مرگ بر امريكا» اين براي ما مسئله درست مي‌كند. وقتي ما بحث‌هاي استراتژيك داريم بايد بدانيم كه بايد همه‌چيز را پنهان كنيم، شاخ و شونه نكشيم. وقتي چند سال پيش افسري، موشك شهاب 14 را معرفي مي‌كرد مي‌گفت؛ دو هزار كيلومتر برد دارد و اسراييل را مي‌زند. چرا اسم آن را مي‌آوري كه براي ما شاخ درست كني.

علاءالدين بروجردي: مأموريتي به شاه داده بودند اين بود كه حافظ منافع امريكا در منطقه باشد. آن موقع در ظفار سربازها عمودي مي‌رفتند افقي برمي‌گشتند.

***

قرار نيست هزار سال با امريكا قطع رابطه كنيم

(شرق، 19/7/96)

ايرنا: سید حسین موسويان گفت: روزي «محسن رفيق‌دوست» ... به من گفت: به‌عنوان وزير سپاه وقت نزد امام خميني (ره) رفتم و از ايشان اجازه خواستم كه وزارتخانه سپاه را در محل سفارت سابق امريكا تشكيل بدهم كه ايشان ضمن مخالفت با من فرمودند: «براي چه مي‌خواهي آنجا بروي؟ مگر قرار است ما هزار سال با امريكا ارتباط نداشته باشيم.»

***

امريكا و كشورهاي سركش نمي‌توانند ايران مستقل را تحمل كنند

(اطلاعات، 13/7/96)

نوام چامسكي، سياستمدار برجسته و زبان‌شناس مشهور امريكايي، درباره دلايل خصومت دولت امريكا و خصومت رژيم اسراييل با ايران گفت: امريكا و اسراييل نمي‌توانند يك نيروي مستقل را در منطقه تحمل كنند. به همين دليل ايران مجهز به توان بازدارنده هسته‌اي نيز براي كشورهاي سركش كه مي‌خواهند در سراسر خاورميانه طغيان كنند غیرقابل‌پذیرش است. امريكا به‌ندرت روزي را بدون تلاش براي ضربه‌زدن به ايران سپري كرده است. بعد از كودتاي 28 مرداد 1332 ديكتاتوري (شاه سابق) كه سازمان عفو بين‌الملل او را يكي از ناقضان برجسته حقوق بشر نام نهاده بود با حمايت امريكا قدرت گرفت... واشنگتن به‌عنوان عامل اصلي در پشت اعمال تحريم‌هاي شديد عليه ايران قرارگرفته كه تاكنون نيز اين مسير ادامه يافته است.

***

نقش امریکا در کودتای اندونزی

... گویا امریکا فقط در کودتای 28 مرداد ایران نقش نداشته و روز سه‌شنبه 19 اکتبر با انتشار اسناد آرشیو امریکا دربارۀ کودتا و سرنگونی سوکارنو، رهبر ضد استعماری اندونزی، ثابت شده است که سفارت امریکا و وزارت خارجه امریکا در کودتایی که ـ‌در آن فاجعه انسانی رخ داد و میلیون‌ها نفر از چپی‌ها قتل‌عام شدند و حتی تشکیلات جزم‌اندیش اسلامی مانند محمدیه با روحیه کمونیست‌ستیزی به عاملین کشتار پیوستندـ نقش داشتند. هرچند این اطلاعات تکان‌دهنده را ژورنالیستی به نام خانم کادین (Kathy Kadane) مدت‌ها قبل در سال 1993 در روزنامه واشنگتن‌پست مطرح کرده بود که یکی از کارمندان امریکایی دفتر سیا در جاکارتا به او اعتراف کرده است که دفتر وی لیست اسامی را به نظامیان و شبه‌نظامیان داده بود...

خلاصه‌ای از یادداشت تلگرامی فرید مرجایی

28 مهر 96 / منبع: https://t.me/FaridMarjai

***

بچه‌بازي ترامپ

(اطلاعات، 13/8/96)

ايسنا: جو بايدن معاون رئيس‌جمهور سابق امريكا به‌شدت از دونالد ترامپ رئيس‌جمهور امريكا و سياست‌هايش انتقاد كرد. وي گفت: ما بايد اين توئيت‌بازي‌ها را متوقف كنيم، زيرا اين كار كاملاً بچه‌بازي است و آقاي ترامپ! زمان آن رسيده كه بزرگ شويد و همانند يكي از رهبران جهان عمل كنيد... حمله روسيه به انتخابات ما، تنها يك رويداد نبود و تلاش‌هاي براي دروغ‌پراكني نفوذ در شبكه‌هاي ما و فاسدكردن نهادهاي سياسي ما ادامه دارد.

***

ترامپ دست از جوك گفتن بردارد

(اطلاعات، 13/8/96)

استيو بنن استراتژيست معزول امريكا: حتي جمهوری‌خواهان منتظر فرصتي براي استيضاح ترامپ هستند چراکه معتقدند به علت ناكامي‌هاي اخير در برخي پرونده‌هاي داخلي جايگاه وي به‌شدت شكننده‌تر شده است. بنن همچنين به ترامپ هشدار داد كه اين موضوع را جدي بگيرد و دست از جوك گفتن و توئيتربازي بردارد.

چشم‌انداز ايران: در انتخابات، فرمانداري‌هاي نيويورك و ويرجينيا شهروندان امريكايي با شعار عدم تبعيض نژادي به ترامپ «نه» گفتند و به كانديداهاي دموكرات رأي دادند.

***

مک‌کین: ترامپ با گواهی پزشکی تقلبی از جنگ ویتنام فرار کرد

(روزنامه اطلاعات، 2/8/96)

ایسنا: سناتور جمهوریخواه، جان مک‌کین، در تازه‌ترین انتقاد از رئیس‌جمهوری امریکا، به مسئله فرارهای دونالد ترامپ از شرکت در جنگ در دوران جوانی اشاره و ترامپ را متهم کرد که با استفاده از ثروت خود، گواهی پزشکی دروغین تهیه کرده بود تا به جنگ نرود. ترامپ پیش‌تر از عنوان «قهرمانی» مک‌کین به دلیل مشارکت فعال در جنگ ویتنام و اینکه پنج سال اسیر بود، انتقاد کرده بود. مک‌کین ۸۱ ساله درباره امریکایی‌های ثروتمندی صحبت کرد که قادرند از خدمت در جنگ معاف شوند آن هم از طریق پزشکی که می‌گوید آن‌ها خار استخوان (استئوفیت) دارند. به گفته وی دونالد ترامپ یک‌بار حین جنگ ویتنام بین سال‌های ۱۹۵۵ تا ۱۹۷۵ از این بهانه برای نرفتن به خدمت سربازی استفاده کرد. ترامپ چهار بار دیگر هم به دلیل اینکه دانشجو بود، از خدمت فرار کرد.

***

تناقض‌نمايي تيلرسون

نخست اينكه تيلرسون گفت: ما خواهان تغيير رژيم در ايران هستيم

دوم اينكه به گمان تيلرسون آن‌ها به تجددطلبان نظر دوخته‌اند.

سوم اينكه امريكا خواهان لغو برجام است.

نتيجه اينكه رئيس بزرگ‌ترین شركت نفتي دنيا كه هم‌اكنون وزیر خارجه امريكا شده نمي‌داند برجام و كلاً تعامل سازنده با جهان به‌جاي تقابل، از مطالبات تحول‌طلبان و تجددخواهان در ايران است! و آيا ايشان متوجه نيست كه اصلي‌ترين بحران كاخ‌سفيد دخالت روسيه در انتخابات امريكاست. حال تيلرسون چگونه اين حق را به خود مي‌دهد كه در اوضاع داخلي ايران دخالت كرده و شعار تغيير رژيم دهد.

باشد كه وزارت خارجه ايران، بر اساس قول رسمي امريكا مبتني بر دخالت و تغيير رژيم در ايران شكايتي به شوراي امنيت سازمان ملل ارسال دارد.

***

تيلرسون و دخالت در اوضاع داخلي عراق

نخست اينكه تيلرسون در عربستان گفت: حشدالشعبي در عراق، بعد از مبارزه با داعش بايد به خانه‌هاي خودشان در ايران برگردند.

دوم اينكه حيدرالعبادي نخست‌وزير عراق در پاسخ به تيلرسون گفت حشدالشعبي ميهن‌پرستان عراقي هستند و كسي هم حق ندارد در اوضاع داخلي عراق دخالت كند. نوري المالكي معاون نخست‌وزير عراق هم گفت امريكا حق ندارد در اوضاع داخلي عراق دخالت كند. نتيجه اينكه رئيس بزرگ‌ترین شركت نفتي دنيا نمي‌داند كه حشدالشعبي بعد از حمله داعش به عراق و در پي فتواي آيت‌الله‌العظمي سيستاني و در دفاع در برابر داعش به‌وجود آمد و این‌ها شهروندان عراقي هستند و بر اساس مصوبه پارلمان عراق این‌ها جزو لاينفك ارتش ملي عراق شدند؟

***

درباره سازمان مجاهدین خلق به رهبری مسعود رجوی

چند سال قبل یک مؤسسه امریکایی به نام رند کورپوریشن (Rand corporation) تحقیقاتی 100 صفحه‌ای درباره سازمان یادشده در بالا انجام داده بود. عصاره این تحلیل این بود که نقطه قوت این سازمان ویژگی اطلاعاتی بودن آن است. بدین معنا اطلاعات طبقه‌بندی‌شده ایران را دارد؛ و سعی دارد این اطلاعات را در اختیار آمریکا بگذارد.

نویسنده یا نویسندگان تحلیل اين مؤسسه هشدار داده بودند که گرچه این اطلاعات طبقه‌بندی‌شده می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد، ولی نباید ساده‌اندیش بود. چراکه درباره عراق ما به دام این ساده‌اندیشی افتادیم. افرادی نظیر چلبی اطلاعاتی به ما می‌دادند که اگر آمریکا به عراق حمله نظامی کند با هیچ مقاومتی روبه‌رو نخواهد شد. درصورتی‌که مقاومت‌های مردم عراق بسیار چشم‌گیر بود و حاصل آن قریب به 5 میلیون آواره و کشته‌های بسیاری بود، همچنین افشاگری شکنجه‌های وحشتناک زندان ابوغریب موجب رسوایی امریکا شد. به‌طوری که اوباما چهار سال بعد از حمله به عراق آن را فاجعه نامید. مؤسسه رند هشدار می‌دهد که مبادا امریکا به دام اطلاعات طبقه‌بندی‌شده جهت‌دار و منظورمند بیفتد.

چند سال است که زمینه‌های ائتلافی بین عربستان و امارات از یک‌سو و اسرائیل و امارات علیه ایران به وجود آمده است. به نظر می‌رسد چنین ائتلافی از ویژگی اطلاعاتی بودن سازمان مجاهدین سود ببرد، ولي روزنامه الریاض السعودیه در تاریخ 26/6/2017 مطلبی به شرح زیر از عاید الشمری نزدیک به وزارت خارجه عربستان و مخالف ایران چاپ کرده است:

«سازمان مجاهدین خلق بعد از گذشت چهار دهه از انقلاب کاملاً پایگاه مردمی و مخاطبان خود در طبقه جوان کشور را از دست داده است. از سوی دیگر وی تأکید می‌کند که هرچند در خارج از کشور این سازمان فعال است و تجمعات چند هزار نفری برگزار می‌کند و از طبقه سیاسی اروپا افرادی را برای سخنرانی دعوت می‌کند اما این‌ها نباید کارگزاران سعودی را فریب دهد، زیرا این صرفاً تشکلی خارج از ایران و فاقد ریشه و نفوذ در ایران است. گفتمان سازمان متکی بر تمامیت‌خواهی است و این در حالی است که این گفتمان در ایران دیگر جایی بین طبقه متوسط و تحصیلکرده ندارد. همچنین او نگاه سازمان و حاکمیت کنونی ایران در خصوص جزایر سه‌گانه و نام خلیج‌فارس را یکسان می‌داند و سپس نتیجه‌گیری می‌کند که تکیه به چنین سازمانی فاقد نتیجه عینی برای منافع بلندمدت اعراب در منطقه است».

چشم‌انداز ایران: باشد که بقایای این سازمان آموزه حنیف‌نژاد را که می‌گفت «یک مثقال عمل، یک خروار جمع‌بندی» را در نظر داشته باشند و بعد از تجربه‌های ننگین همکاری با صدام و نئوکان‌های امریکایی، بیش از این به منافع ملی ایران ضربه نزنند و رسوایی بیشتری برای خودشان به‌بار نیاورند.

 

     فهرست چشم انداز 106 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |