فهرست چشم انداز 106 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |    

 چشم انداز ایران - شماره 106 آبان و آذر 1396

 

گزارش بیست‌وسومین نمایشگاه مطبوعات

8 تا 12 آبان ماه 1396 ـ مصلی تهران

غرفه نشریه چشم‌انداز ایران

هجده سال پیش که اولین شماره دوماهنامه چشم‌انداز ایران به چاپ رسید، تصور نمی‌کردیم راهی چنین طولانی در پیش داشته باشیم. راهی طولانی و ناهموار که تاکنون با ایستادگی بر اصول و تداوم خط‌مشی چشم‌انداز طی شده و حال نتیجه چهار دهه فعالیت در تعمیق دانش راهبردی توسط مهندس میثمی و همچنین تلاش‌های همه همکاران نشریه از آغاز تا اکنون بر روی کاغذ پیش چشم مخاطبان است.

 بعد از چاپ 105 شماره و 14 ویژه‌نامه امسال نیز مانند گذشته در بیست‌وسومین دوره نمایشگاه مطبوعات، میزبان مخاطبانمان بودیم. در طول این هشت روز تلاش کردیم مستمع نظرات خوانندگان همراه مجله باشیم تا از دیدگاه‌های این دوستان در نشریه استفاده کنیم.

نمایشگاه مطبوعات امسال در غیاب برخی روزنامه‌های اصلاح‌طلب مانند شرق، اعتماد و همدلی و حتی برخی نشریات اصولگرا با استقبال قابل‌توجهی روبه‌رو نشد. با این وجود غرفه چشم‌انداز ایران در ساعات حضور مهندس میثمی مورد لطف و توجه همراهان نشریه قرار می‌گرفت. میهمانانی که چه مخاطبان نشریه و چه از صاحبان اندیشه و چه نامداران عرصه سیاست‌ورزی، دقایق یا ساعاتی در غرفه حضور پیدا می‌کردند تا به بحث و گفت‌وگو و تبادل اندیشه بپردازند.

خرید ویژه‌نامه‌ها و شماره‌های قبلی نشریه هم مانند هرسال پررونق بود. آرشیو مولتی‌مدیای نشریه که شامل PDF صد شماره ابتدایی چشم‌انداز و ویژه‌نامه‌های منتشره بود نیز مورد استقبال قرار گرفت. (علاقه‌مندان به تهیه این DVD می‌توانند با دفتر نشریه تماس بگیرند) همچنین دفتری جهت ثبت نظرات بازدیدکنندگان تدارک دیده بودیم که علاقه‌مندان و منتقدان چشم‌انداز ایران مطالب موردنظر خود را در آن نوشتند. در این مکتوبات و دیدارهای حضوری برخی استقامت مجله را ستودند و دوستانی از مشی چشم‌انداز انتقاد کردند. عده‌ای علاقه‌مند به استمرار مصاحبه‌های موضوعی بودند و مخاطبانی از تکراری شدن مطالب ناخرسند بودند. سیستم توزیع نشریه و ظاهر نشریه از چشم همراهان دور نمانده بود که به همکاران در مجله اطلاع دادیم. دوستانی نیز با ارائه موضوعات کمتر کار شده و پافشاری بر مناسب بودن بستر نشریه چشم‌انداز در طرح و بررسی آن موضوعات ما را مورد لطف قرار دادند.

 به سبب اهمیت تحولات اخیر اقلیم کردستان عراق، احسان هوشمند، کارشناس مسائل کردستان، روز چهارشنبه با حضور در غرفه چشم‌انداز ساعتی به بحث و بررسی این تحولات پرداختند. چندی از مخاطبان و حاضران در این جلسه نیز پیشنهاد چاپ ویژه‌نامه شماره 4 «کردستان؛ همیشه قابل‌کشف» را دادند.

گزیده‌ای از نظرات مکتوب مخاطبان:

باآاز همه دست‌اندركاران نشريه وزين چشم‌انداز ايران تشكر مي‌كنم. اين نشريه سال‌هاست با پرنسيب خاص خود حركت كرده و ناملايمات بسياري را گذرانده. پايدار باشيد ـ بلوغتان مبارك (بي‌نام)

با نشريه وزين چشم‌انداز ايران از ابتداي انتشار همراهي دارد. مطالب آن بسيار سنگين و قابل استفاده است. نسل من مي‌تواند ارتباط خوبي با نشريه برقرار كند، ولي اطمينان ندارم كه نسل جديد هم ارتباط خوبي با مطالب نشريه دارد يا خير. به نظر مي‌رسد بايد براي به‌روزكردن سياست‌هاي نشريه، تجديدنظر جدي صورت گيرد و بخشي از آن به جوانان اختصاص يابد. با آرزوي موفقيت براي نشريه و سربلندي و سلامتي. (مولايي 6/8/96)

 

-        چشم‌انداز ايران به‌راستي همان‌طور كه از عنوان فرعي آن پيداست،‌ نشريه‌اي راهبردي است، بي‌اغراق تمام سرمقاله‌هاي مهندس ميثمي بزرگوار را دنبال كرده‌ام و از نگاه عميق و اثرگذارشان بهره‌مند بوده‌ام. شايد بيراه نباشد اگر بگويم سياست و روابط بين‌الملل را مي‌توان در اين نشريه و نگاه ويژه‌اش آموخت. چشم‌انداز مضاف بر این‌ها ديري است كه در حوزه جامعه نيز نگاهي ريشه‌اي را ترويج مي‌كند و به‌خوبي زواياي آشكار و پنهان پديده‌ها را وامی‌کاود. براي همه دست‌اندركاران عزيز آن آرزوي توفيق روزافزون دارم. (مسعود رفيعي طالقاني)

 

-        در اين ايام شريف، اعضاي انجمن دفاع از آزادي مطبوعات ايران با حضور در نشريه چشم‌انداز ايران يك‌بار ديگر بر شجاعت و شهامت، پايمردي و تلاش براي آگاهي‌دهي و اطلاع‌رساني جامعه ايراني صحه گذارده و توفيق شما و ديگر همكاران نشريه را از خداي بزرگ مسئلت داريم.

 شوراي مركزي انجمن دفاع از آزادي مطبوعات (قلي‌زاده، محمدجواد مظفر، عباس صفايي، سید محمود عليزاده، كيوان صميمي، پرويز بشير)

 

-        ما همچنان از ريشه درختيم و مي‌باليم، چون تاريخ به ما در طول زمان يادآوري مي‌كند كه تاريكي و جهل پايدار نيست. اميدوارم هميشه نشريه چشم‌انداز ايران پابرجا و رهرويي روشن براي همگان باشد. (حسام جنتي 7/8/96)

 

-        چشم‌انداز يكي از نشريات مهتر و غني است، ولي از نظر اقتصادي موضع متفاوت ندارد. از همه دست‌اندركاران آن تشكر مي‌كنم. (خیری)

 

-        با سلام و درود بر بنیان‌گذاران اين نشريه وزين كه به‌راستي راه اعتدال و انصاف و دوري از افراط‌وتفریط را پيموده است. انشاالله همواره رسالت مطبوعاتي خود را به دور از فشار ادامه دهيد. (محسن زعفراني)

 

-        در عرصه مطبوعات و رسانه‌هاي عمومي كشور، چشم‌انداز ايران و مشي كاربردي آن مؤثرترين نشريه‌اي است كه با تكيه تاريخ و وضعيت جاري كشور تحليل‌هاي آن در رشد و ارتقاي آگاهي سياسي، اقتصادي، اجتماعي به‌خصوص نسل جوان نقش عمده‌اي داشته و دارد. (جزايري، 8/8/96)

 

-        با سلام. در نشريه سعي بر يك كار علمي با چارچوب و روش‌هاي علوم اجتماعي دارد و در اين راستا زاويه ديد جديدي را به مخاطب ارائه مي‌كند. از جناب مهندس ميثمي براي اين تلاش مستمر سپاسگزارم. (ادهم)

 

-        طلوع چشم‌انداز در روزهاي سختي بود كه پس از باد بهاره، تگرگ می‌بارید و چشم‌انداز ايران، جوجه پاييزه شد و حالا سال‌ها از عمر اين جوجه پاييزه آن روز گذشته و با تراز مثبت و روندي خوب، بارها خزان و تابستان ديده و چند پيراهن بيشتر از بسياري از نشريات پاره كرده. اميدوارم روزبه‌روز تابش آفتاب اميد بر اين سرزمين مستدام باد و نشريه شما هم پربارتر و پربهارتر از هميشه پردوام باد. (بي‌نام)

 

-        نشريه چشم‌انداز يك نشريه حرفه‌اي، داراي چارچوب فكري و استراتژيك و از انسجام برخوردار است. به اميد موفقيت روزافزون آن (ابوالفضل مينويي‌فر)

 

-        سخن بايد از دل برخيزد تا بر دل نشيند. فعلاً سخنان آقاي مهندس ميثمي تنها بخشي است كه بي‌پيرايه و از دل برمي‌خيزد، ولي دلي نمانده است كه گيرنده سخنان اين عزيز باشد. اميد است آيندگان پذيراي او باشند. (عباس نصر)

 

-        مطبوعات ركن چهارم دموكراسي، هماره برقرار باشند در اين سرزمين به شکل تاریخی استبدادزده. (مهرنوش بسته‌نگار، 8/8/96)

 

-        سلام بر شما و خسته نباشيد. از فعاليت تمام دست‌اندركاران دوماهنامه چشم‌انداز كمال تشكر را دارم و از اينكه به مسائل راهبردي جامعه پرداخته مي‌شود و راهگشايي می‌نمایند بسيار ممنونم و به خصوص از صبر و بردباري و تحمل مشكلات از مهندس ميثمي قدرداني مي‌نمايم. (گودرزي)

 

-        جناب ميثمي عزيز و همكاران زحمتكش چشم‌انداز ايران

ضمن سلام و عرض ارادت، از اينكه همچنان پايمردي مي‌نماييد و علي‌رغم همه فشارها و محدوديت به رسالت روشنگري و آگاهي‌بخشي جامعه مي‌پردازيد از شما سپاسگزارم...

نسبت به ارسال منظم نشريه به این‌جانب كمال سپاسگزاري را داشته و برايتان آرزوي توفيق دارم. انشاالله كورسوي آزادي، عدالت و دموكراسي را همچنان روشن نگهداريد. ارادتمند (علي‌اكبر جعفري، نماينده مردم شاهرود و زرنديه در مجلس ششم، 9/8/96)

 

به‌نام خداي قلم

جناب مهندس لطف‌الله ميثمي، مديرمسئول نشريه انديشه‌پرور چشم‌انداز ايران و همكاران نشريه

در شرايطي كه در دنياي رسانه‌هاي نوشتاري ايران، كمبود رسانه راهبردي انديشه‌پرور كه پاسخ‌دهنده و راهنماي بسياري از انسان‌هاي تشنه دانستن با شد و در زمان ما و براي تبار ما باشد احساس مي‌شد و مي‌شود. چشم‌انداز ايران قابل تقدير است به‌ويژه كه فرهنگ مطالعه در وضعيت نامناسب قرار دارد و اين كمبود را نيز در نظر دارد. (صفاران، 9/8/96)

 

اينجانب به‌عنوان يك معلم كوچك از همه صاحبان قلم مسئول كه در خدمت، عقيده، ايمان، آگاهي مردم و منافع ملي قرار دارند و همه عزيزاني كه در رده‌هاي مختلف آنان را ياري مي‌دهند ازجمله مرد بي‌ادعا و بي‌هياهوي تاريخ مطبوعات و يار غارش، يعني همسر گرامي و همه دوستان و همكاران تشكر مي‌نمايم.

 لطف‌الله عزيز سلام و سپاس

هر انسان صاحب انديشه و متعهد در شرايط كنوني كوهي از اندوه و نگراني در مورد ايران و آينده آن در عصر كنوني دارد. ابرهاي تيره بر آسمان ايران سايه افكنده، تيرگي‌ها از هر سو هجوم آورده‌اند، در اين وانفسا، انسان اكنون ديدار جناب مهندس ميثمي و نشريه وزين چشم‌انداز ايران در نمايشگاه نور اميد و احساس پايمردي را در آدمي فروزان و جوشان مي‌كند. به‌راستي او سرچشمه اميد است و با نگاهي به دوردستان آينده ايران‌زمين عصازنان افق را روشن مي‌سازد و ترديدها را از خاطره‌ها مي‌زدايد و در صور درمي‌دمد كه ياران بكوشيد تا جامه ننگ نپوشيم، براي سربلندي ملت سرافراز ايران و عرصه پهناور ايران‌زمين از بذل هرگونه تلاشي دريغ نورزيم كه پيام رهرو سالك، پيشكسوت مبارز نستوه، پوريايي ولي دوران ما حضرت برادر مهندس لطف‌الله ميثمي مي‌باشد. بر او درود مي‌فرستم و از صميم قلب براي او و تلاش‌هاي بي‌شائبه‌اش آرزوي موفقيت مي‌كنم و از همه همرهان راه آزادي و استقلال ايران براي همراهي و هم‌نظري براي پيمودن اين جاده پرسنگلاخ ناهموار دعوت به حركت و استقامت مي‌كنم و صبوري و بردباري برادر بزرگوار جناب ميثمي را الگو قرار مي‌دهم با همه تفاوت‌ها و تنوع‌ها. توفيق يارت باد (كرم ميرزايي، 9/8/96)

 

عشق به ايران در قلب كساني مي‌تپد كه نه در گفتار بلكه در انديشه و رفتار و در راه آباداني و ماندگاري آن گام برداشته‌اند. استاد ارجمند و فرزانه‌ام جناب آقاي لطف‌الله ميثمي بي‌ترديد يكي از اين كساني است كه ايران از او راضي است. (عليرضا؟؟؟؟ 9/8/96)

 

ارغوان

 شاخه همخون جدا مانده من

تو برافراشته باش

براي مهندس ميثمي و به اميد استمرار منش و روش حنيف و سعيد و اصغر و باقي شاهدان دوران. (دانشجوي سابق و از خوانندگان همراه) (بي‌نام)

 

جناب آقاي ميثمي بزرگوار، نشريه شما را مطالعه می‌کنم الحق مطالب قابل استفاده و ارزشمندي وجود دارد كه بنده را به‌وجد مي‌آورد. فقط در خصوص فتنه بزرگ جهان اسلام، اختلاف فی‌مابین مذاهب، جاي بحث و تحقيق آن حقاً خالي است كه انشاالله اميدوارم با همت بلند شما اين چالش حقيقي و برنامه‌ريزي‌شده بتواند راهي به‌سوی سعادت ببرد. موفق باشيد. (بي‌نام)

 

جناب آقاي مهندس ميثمي

حضور شما را در نمايشگاه مطبوعات تبريك عرض مي‌كنم. نشريه چشم‌انداز ايران پس از نزديك به سه دهه انتشار يكي از مهم‌ترین مجلاتي است كه مي‌شناسم. اين نشريه و مطالب آن يكي از پرمحتواترين مجلات ايران است. تحليل‌هاي جنابعالي از مسائل سياسي روز، واقع‌بينانه و راهبردي است. اميدوارم سال‌هاي سال نشريه مانند چراغي پرفروز در فضاي رسانه‌اي ايران بتابد. برقرار و سلامت باشيد. (آذر منصوري، 10/8/96)

 

 

-        آقاي مهندس ميثمي هميشه براي من يك قهرمان ملي بوده و هستند. (معصومه ابتكار، 11/8/96)

 

-        نمايشگاه مطبوعات همیشه برگزار مي‌شود خيلي خوب است ولي من متأسفم كه مسئولان نشريات اجازه مي‌دهند بيش از نياز جامعه نشريه چاپ مي‌شود كه اضافه‌هايش به سطل آشغال ريخته ‌شود كه جنگل و منابع طبيعي و محيط‌زيست از بين مي‌رود. با تقديم احترام ـ طرفدار محيط‌زيست و عضو افتخاري رفتگران طبيعت، 11/8/96)

 

-        چشم‌انداز ايران به‌واسطه پسوند راهبردي خود، همواره در همين راستا گام برداشته. شايد براي شخص بنده، لذت‌بخش‌ترین شماره اين نشريه ويژه‌نامه آيت‌الله پدر طالقاني بود. مهندس ميثمي به‌عنوان تاريخ شفاهي جريان‌هاي پيش از انقلاب، گام بلندي در جهت برطرف‌نمودن نقاط تاريك آن برهه برداشته‌اند. (مهدي قاسمي)

 

-        غرفه‌اي كه خشت خشت آن با آزادمردي و مقاومت روي هم گذاشته شده است. پايدار باشيد (ناصر)

 

-        از زماني كه چشمان مردم ايران به چشم‌انداز گشوده شد بارقه اميد نيك‌نگري و واقع‌بيني نه خيال‌پردازي جوانه زد. كامياب و پيروز و استوار باشيد. (دادخواه)

 

-        خوشحالم كه دوست بزرگوار و استوار، همواره در تنوير افکار عمومی و ارتقاي فرهنگ ايستاده‌اند و مايه اميد ما هستند. (محمد ابراهيم‌زاده، صديقه وسمقي)

 

-        اميدوارم با تلاش و كوشش مردم را در امر دانش و آگاهي همراه تجربه و عمل به كمك شخصيت‌هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي چون عزيز دل لطف‌الله ميثمي به مقصد مطلوب مطالعه برسانيم. (محمدابراهيم نوروزي، اسفراين، خراسان شمالي، 11/8/96)

 

-        در زماني‌كه احزاب و جوامع مدني سازمان‌يافته آن‌چنان‌که بايد و شايد جايگاه و نقشي در روند سياسي كشور ندارند، پس رسالت مطبوعات به‌ويژه ماهنامه و... رسالت سنگيني به‌عهده دارند. (هرميداس باوند)

 

 

-        چشم‌انداز ايران بدون ترديد چشم‌اندازي براي بخشي از مردم ايران ترسيم مي‌كند كه دغدغه آزادي و عدالت و آبادي سرزمینشان را دارند و در راه به‌سامان رساندن آرمان‌هاي پرشكوه و ارزش‌هاي انساني‌شان سر و جان دادند. در عين حال چشم‌انداز ايران تاكنون چشم‌اندازي براي برابري حقوق زنان ايران و راه‌هاي تحقق آن ارائه نداده و بهتر بگويم گويي دغدغه‌اي براي ترسيم چنين چشم‌اندازي ندارد. درحالي‌كه دموكراسي و آزادي سرزمين محقق خواهد شد كه گامي اساسي در برابري حقوق زن و مرد برداشته باشد. (مينو مرتاضي لنگرودي، 11/8/96)

 

-        حضور نشريه وزين چشم‌انداز ايران همواره مايه اميد و دلگرمي براي كار سياسي مطبوعاتي بوده و هست. اميد آن می‌رود كه فضاي سنگين تك‌صدايي باعث دل‌شکستگی بزرگاني مثل شما نگردد.

              من از تو هيچ نخواهم

                     جز آنكه دير بپایی (عضو كميته آموزش حزب نداي ايرانيان)

 

هوالطيف

-        حضور باسعادت سرور گرامي جناب مستطاب آقاي ميثمي، با احترام و ارادت تام و حق‌شناسي از زحمات عالي حقير نسبت به موارد زير نياز به اطلاعات و راهنمايي دارم. رجاء وثق دارد و بذل محبت فرماييد. لطف عالي مزيد. 1 ـ تعريف چشم‌انداز ـ لغوي، اصطلاحي و مفهومي 2 ـ مؤلفه‌ها و شاخص‌هاي چشم‌انداز ايران 3 ـ نقش و كاركرد چشم‌انداز ايران 4 ـ مباني نظري چشم‌انداز 5 ـ چنانچه منابع با مرجع و رفرنس باشد مطلوب است. (داود سليماني، 11/8/96)

 

-        چشم‌انداز انشاالله عمق هويت اجتماعي و سياسي جامعه را همچنان نشانه بگيرد و با آگاهي‌بخشي بتواند تحول عميق‌تري در جامعه ايراني و اسلامي ايجاد كند. ملتمس دعا هستيم (اعظم طالقاني، 11/8/96)

 

-        از تلاش بي‌دريغ و خستگي‌ناپذير استاد ميثمي كمال تشكر و قدرداني را دارم. به‌ويژه در مورد مسائل كردستان مطالب منتشره واقعاً براي من كه يك كرد فارس هستم بسيار جالب و آموزنده بود.

 

-        نه، نه، نگو كه نمي‌آيي

 

-        میز بهار را چيده‌ام. (مرادي، 12/8/96)

 

-        جناب آقاي ميثمي مديرمسئول محترم نشريه وزين چشم‌انداز ايران. اين نشريه از زمان نشر توانسته است زاويه جديدي در نگاه به مسائل جامعه بگشايد. تنوع راهكار و ارائه آراي گوناگون باعث رشد و ارتقاي جامعه عزيز ايران اسلامي مي‌گردد. انشاالله. (نوروزي، 12/8/96)

 

به نام خداي جان و خرد

-        آقالطفي، پاك‌ترين و شريف‌ترين موجودي كه آفرينش كنوني به خود ديده است. دانش راهبردي ـ استراتژيك ايشان چند نسل كنوني ايران را از بيراهه نجات داده است. (حميد آصفي، 12/8/96)

 

-        دست‌مریزاد جناب ميثمي بابت اين همه سال ماندگاري‌تان. در مورد ظاهر نشريه كاش بشود كه ظاهر و صفحه‌آرايي مدرن‌تر و جذاب‌تر باشد. با سپاس (مهرسا لطاني)

 

-        لطف‌الله عصاره جهاد در تاريخ معاصر ايران است و نشريه‌اش عصاره انديشه حق‌طلبي، كه فاما الزيد فيذهب جفاء و عما منفع‌الناس فيمكث في‌الارض. نشريه چشم‌انداز ايران حركت راهبردي 20 سال گذشته اين سرزمين را به تصوير مي‌كشد. دانش تشكيلاتي و عمق قرآني مجاهد كبير، لطف‌الله ميثمي به زيبايي در صفحات آسماني نشريه و زمينش پرتوافكن است و چشم‌نواز كه ديده‌ها را به حقانيت تاريخ و جامعه و هستي باز مي‌كند. (محمدرضا اسلامي خوزاني، 12/8/96)

 

     فهرست چشم انداز 106 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |