فهرست چشم انداز 105 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |    

 چشم انداز ایران - شماره 105 شهريور و مهر 1396

 

چشم‌انداز خوانندگان

 

برادر ارجمند و مبارز خستگی‌ناپذیر جناب آقای مهندس میثمی

سلام‌علیکم

نمی‌دانم با چه کلماتی از تلاش‌ها و زحمات و خدمات شما سپاسگزاری کنم. به‌راستی هر شماره نشریه چشم‌انداز ایران با دنیایی از مطالب گوناگون، ما را متوجه مسئولیت بیشتری می‌کند. بحثی که با جمعی از دوستان با عنوان «انکارگری رقبا رمز پیروزی روحانی» دانسته‌اید دربردارنده مطالب مهم، مفید و تفکربرانگیز است. در جایی صحبت از این است که باید به فکر برنامه‌ای برای اقتصاد و توسعه کشور باشیم. ولی در دانشگاه‌های ما با این اساتیدی که وجود دارند چنین چیزی امکان‌پذیر نیست.» من به این گزاره کلی که دانشگاه‌های ما کاملاً فاقد اساتیدی مانند زنده‌یاد دکتر حسین عظیمی است موافق نیستم. اکنون هم در دانشگاه‌ها در زمینه اقتصاد افرادی مانند آقای فرشاد مؤمنی و آقای دکتر محسن رنانی و کسان دیگری که بنده از نزدیک آن‌ها را نمی‌شناسم، داریم و اگر جنابعالی در هر شماره گروهی از دارندگان یک تخصص در زمینه توسعه (فرهنگی، اجتماعی،‌ اقتصادی و سیاسی) را گردهم آورید، قطعاً مطالب ارزنده گفته و نوشته خواهد شد و جمع‌بندی آن‌ها می‌تواند به کمک دولتمردان دلسوز درآید و با توجه به اسناد بالادستی که هست راهکارهایی برای برون‌رفت از وضع موجود به‌دست دهد. اکثر دانشگاهیان ما افراد دلسوز و علاقه‌مند به توسعه و پیشرفت کشور هستند از این توان و ظرفیت باید استفاده بیشتری برای کاستن درد و رنج مردم کرد. ناگفته نگذارم که این دلسوزی ما از شما و کسانی که جوانی خود را در مبارزه و زندان گذراندند و بعد از انقلاب هم سهم‌خواهی نکرده‌اند برمی‌آید.

دوست قدیمی شما ـ سید کاظم اکرمی ـ 3/6/96

 

نهادینه‌کردن صفات خدا

با سلام فراوان 

سخنرانی شما به مناسبت ماه رمضان 96 را در چشم‌انداز ایران خواندم و بسیار آموختم. من 68 سال سن دارم و از بچه‌های مدرسه علوی بوده‌ام.

به نظر بنده، شما دریچه جدیدی را در این سخنرانی باز کرده‌اید که از این زاویه تاکنون کسی (در حد بضاعت من) مطرح نکرده است.

آنچه من از دید شما در این سخنرانی استنباط کردم که ممکن است غلط برداشت کرده باشم، این است که اثبات  وجود خدا  هدف پیامبران نبوده و چیزی که هست اثبات نمی‌خواهد و ما اگر بخواهیم به‌عنوان اشرف مخلوقات زندگی کنیم، بایستی اسامی خداوند را که در قرآن آمده در خودمان عملاً پیاده کنیم مثلاً رحیم باشیم، با مردم و به میزانی که بتوانیم بیشتر این خصوصیات را در عملکرد روزانه زندگی‌مان رعایت کنیم، به درجه بالاتری در طبقه‌بندی لیاقت بندگان اصلح نزد خداوند می‌رسیم.

پیشنهاد بنده این است که شما یک تفسیر قرآن با این دید را آغاز فرمایید یا اگر ممکن است عنوان تفسیر عده‌ای را پریشان کند می‌توان نامش را برداشت‌های من از قرآن بنامید.

برای حقیر افتخار است اگر نظر شما را در این مورد دریافت کنم. با تشکر 

منصور حاجی عظیم

 

تئوری انتخاب، دپارتمان سلامت

چطور انسان‌هایی که به اخلاق باور دارند دست به شرارت می‌زنند؟

هیتلر مشروبات الکلی مصرف نمی‌کرد و سیگار نمی‌کشید و عاشق موسیقی و نقاشی بود. از آزاد دیدن حیوانات ناراحت می‌شد و برای اولین بار در تاریخ اروپا، قوانین حمایت از حیوانات را وضع کرد. وی حامی محیط‌زیست و خانواده بود و به زنان احترام می‌گذاشت.

این ویژگی‌ها در کنار کشتارهای وسیع سردرگم‌کننده است با این حال این تضادها در هیتلر خلاصه نمی‌شود، بی‌رحم‌ترین شکنجه‌گران هم چه‌بسا پدرانی دلسوز باشند و از دیدن زخمی در انگشت فرزندشان ناراحت شوند. پرسش اصلی این است که چطور انسان‌هایی که باور قوی به ارزش‌های اخلاقی دارند و در دیگر بخش دل‌رحم هستند می‌توانند دست به اعمال غیراخلاقی بزنند؟

پاسخ «بندورا»، استاد دانشگاه استنفورد، چنین است «افراد معمولاً دست به اعمال ناپسند نمی‌زنند مگر آنکه جنبه‌های غیراخلاقی آن اعمال را برای خودشان توجیه کرده باشند.» و این حالت را «غیرفعال‌کردن کنترل درونی» نامید.

این اتفاق چگونه روی می‌دهد؟

«بندورا» چند مکانیسم شناختی ـ روانی را که می‌توانند باعث غیرفعال‌شدن کنترل درونی افراد شوند توضیح داد:

1.       توجیه اخلاقی: با تأکید بر اهداف متعالی رفتار غیراخلاقی طوری توجیه می‌شود که قابل دفاع یا حتی ستایش‌آمیز به نظر برسد.

شست‌وشوی مغزی هم مثالی از این روش است. تروریست‌های انتحاری با همین روش اقناع می‌شوند، پاک: ردن زمین از گناه، رفتن به بهشت موعود و...

2.      تلطیف لغوی یا حسن تعبیر: نام‌گذاری یک فعل غیراخلاقی با کلمات متفاوت که چهره آن را می‌پوشاند. فرماندهان در ابوغریب از لفظ «نرم‌کردن» به‌جای شکنجه‌کردن استفاده می‌کردند و رهبران نازی کشتار یهودیان را «پاک‌سازی اروپا» می‌نامیدند. نمونه‌های دم‌دستی‌تر این روش استفاده از «اختلاس» به‌جای دزدی و «شیطنت» به‌جای خیانت‌های جنسی در ازدواج است.

3.       مقایسه با دیگران: در این روش فرد با مقایسه رفتار خود با نمونه‌هایی بدتر از سوی دیگران از عذاب وجدان خود کم می‌کند.

«آن‌قدر در این کشور دزدی می‌شه که از زیر کار در رفتن ما جلویش هیچی نیست.»

4.      جابه‌جایی یا تقسیم مسئولیت فرد در این حالت مسئولیت را به گردن یک منبع خارجی می‌اندازد یا آن را میان جماعت بزرگی تقسیم می‌کند. در قتل‌عام «می لای» یک گروه از سربازان امریکایی 500 غیرنظامی ویتنامی را شکنجه کردند، مورد تجاوز قرار دادند، کشتند و بدن بعضی‌ها را مثله کردند. وقتی 14 نفر از افسران بابت این ماجرا محاکمه شدند مسئولیت را به گردن مافوق انداختند و البته رفع اتهام هم شدند!

5.       انسانیت‌زدایی از قربانی: منطق کلی این روش مادون انسان در نظر گرفتن دیگران است. هر چه کیفیت انسانی قربانی بیشتر خدشه‌دار شود، آسیب رساندن به او سهل‌تر می‌شود.

کاکاسیا خواندن برده‌ها، کم‌عقل دانستن زنان و... درواقع پیش‌درآمدی برای همین رفتارهاست.

6.       مقصر دانستن قربانی: در این روش خود قربانی مسبب اصلی شرارت قلمداد می‌شود.

کارگردانی که بدرفتاری کارفرما را دلیل دزدی خود می‌دانند، متجاوزی که می‌گوید سر و وضع قربانی تحریک‌آمیز بوده، نمونه‌هایی از این مکانیسم هستند.

ناصر اشکیانی

 

با سلام  از ارسال شماره جدید مجله متشکرم و حتماً با علاقه، مطالب را خواهم خواند چه خوب که عکس‌ها رنگی چاپ‌شده  به نظر من حجم مجله به همین صورت خیلی خوبه و اگر نویسندگان، کمی کوتاه‌تر بنویسند با توجه به کمبود وقت خوانندگان و تسلط رسانه‌های مجازی بر مطالب کتبی  بیشتر مورد استقبال خواهد بود.

زهرا بازرگان

 

جناب آقای لطف‌الله میثمی 

سلام عرض شد.

بسیار سپاسگزار که بنده را همچنان در فهرست دوستان نشریه خود دارید  و هر شماره زحمت ارسال نسخه تازه را به خود می‌دهید. اگر هر بار فرصت قدردانی و تشکر نیست به گردن روزگار نابکار است وگرنه علاقه بنده به شما و همکاران قلبی است.

به امید موفقیت همگان

ارادتمند  ـ بابک تختی ـ امریکا

 

سلام بسیار ممنون

درباره سرمقاله 104 نشریه باید گفت نیروی مولد بسیار ضربه خورده آیا به این زودی جمع می‌شود؟ باید نسبت نیروی مولد و دولت بوروکرات را نقد و بررسی کرد.

ت ـ ر

 

سلام جناب مهندس میثمی عزیز

برای فرستادن شماره تازه چشم‌انداز سپاسگزارم. از هر دو بحث انتخابات و نیز شریعتی و نظرات اهل نظر در آن استفاده کردم. مجموعه خوبی است. دست‌مریزاد!

دوستار ـ مهدی 

 

سرور گرامی و ارجمند جناب آقای مهندس میثمی

با سلام و احترام و سپاس از نقش آموزشی و روشنگری که با انتشار دوماهنامه چشم‌انداز ایران در سطح جهانی دارید و عذرخواهی از اینکه کوششی در ابراز قدرشناسی خاموش و قلبی‌ام به جنابعالی و همکاران وارسته و فرهیخته نشریه نداشته‌ام. نشانی ایمیلم را اعلام می‌کنم که هم بیشتر از پیش از فعالیت‌ها و راهنمایی‌های شما بهره‌مند شوم و هم چه‌بسا از هزینه گزافی که برای ارسال نشریه به نشانی پستی خارج از کشور من متحمل می‌شوید جلوگیری کنم.

برای جنابعالی و همکاران و همراهان صادق و صمیمی شما، سلامت و توفیق روزافزون از خدا می‌خواهم.

با احترام ـ دکتر سعید مینوکده ـ امریکا

 

     فهرست چشم انداز 105 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |