فهرست چشم انداز 105 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |    

 چشم انداز ایران - شماره 105 شهريور و مهر 1396

 

چشم‌ها و گوش‌ها

 نقش سرمایه اجتماعی در تحولات

حمیدرضا جلایی‌پور

(اعتماد، 20/4/96)

یک روز پس از حمایت حجت‌الاسلام محمد خاتمی از حسن روحانی، آرای روحانی بیش از 6 درصد رشد کرد و این مردم‌گرایی مخرب نیست، بلکه سرمایه اجتماعی جامعه ایران است که در جریان انتخابات به نفع کاندیدایی که واقع‌نگرانه‌تر درباره جامعه ایران سخن گفته عمل کرد... این انتخابات خلاف نظر تحول‌طلبان نشان داد «عملگرایی» اصلاح‌طلبان همچنان در عرصه سیاسی ایران ثمربخش است... با وجود اینکه 70 درصد تولیدات محتوایی در فضای مجازی متعلق به اصولگرایان و حدود 30 درصد متعلق به اصلاح‌طلبان بود،‌ ولی نکته دارای اهمیت این است که 70 درصد مخاطبان فضای مجازی از همان 30 درصد تولیدات اصلاح‌طلبان استفاده می‌کردند. تولیداتی که بیشتر مردمی و بدون استفاده دولتی تهیه شد و از این‌ها مهم‌تر به‌کارگیری شیوه‌های نوین در کمپین تبلیغاتی فضای مجازی بود.

ضرورت کارنامه قابل‌قبول

باید به این نکته توجه کرد که چهار سال بعد اصلاح‌طلبان با ارائه کارنامه‌ای قابل‌قبول می‌توانند به این رأی اعتماد مردم به اصلاح‌طلبان پاسخگو باشند (در شورای شهر)... حمایت به‌موقع مصطفی تاج‌زاده و محمد خاتمی از لیست اصلاح‌طلبان در خنثی‌کردن فهرست‌های موازی مؤثر بود.

رأی سلبی اقشار فرودست

رأی اقشار ضعیف نسبت به سال 92 شیب رو به کاهش را نشان می‌دهد و اگر ادامه پیدا کند در سال 1400 نگران‌کننده می‌شود. در ضمن به‌یاد داشته باشیم به نظر 6 میلیون رأی از 16 میلیون رأی آقای رئیسی «معیشتی» بوده است.

 

انتخابات 96 با 88 مشابه است، اما...

برنامه دست‌خط

کدخدایی سخنگوی محترم شورای نگهبان: انتخابات 96 شبیه 88 بود اما طرفین به قانون تمکین کردند.

ایشان فراموش کردند که در انتخابات 88، هفت نفر از اعضای شورای نگهبان از دکتر احمدی‌نژاد حمایت کردند و یکی از اعضا در همایش مصلی به نفع ایشان سخنرانی کرد. فراموش کردند در همین همایش مصلی حاج منصور ارضی گفت کاندیدای اصلی ما دکتر احمدی‌نژاد است در غیر این صورت ایران را عاشورایی می‌کنیم و فراموش کردند آقای حسین شریعتمداری در اوایل خرداد 88 در مسجد سید اصفهان (نقل به مضمون) گفت: عاشورا تکرار خواهد شد این بار ابن‌زیاد و یزید است که شکست خواهند خورد، یعنی کاندیدای مورد تأیید شورای نگهبان را با یزید و ابن‌زیاد مقایسه کرد. گویا ایشان محتویات (فایل صوتی) سردار مشفق و اقداماتی که قبل از انتخابات علیه ستادهای موسوی انجام شده بود را فراموش کرده‌اند. ... که حکم تمامی دستگیرشدگان سال 88 در 19 خرداد صادر شده بود...

 

زنجیره شکست‌های اصولگرایان تا...

(اعتماد، 19/5/96)

امیر محبیان تحلیلگر مسائل سیاسی: تا آسیب‌شناسی دقیقی صورت نگیرد بیان نواصولگرایی و عناوین مشابه به تکرار اشتباهات می‌انجامد... لزوم بازنگری در مبانی و حتی نحوه تعریف و تشخیص اصول و اولویت‌بندی‌های آن دیگر در جناح اصولگرا به امری بدیهی تبدیل شده است، اما اراده لازم برای تحقق آن به چشم نمی‌خورد، لذا زنجیره شکست‌ها ادامه دارد... واقعیتی وجود دارد و آن شدت رانش در جریان اصولگرایی به‌ویژه توسط جریان‌های فاقد اصالت است. این جریان‌ها می‌کوشند با راندن السابقون و صاحبان اندیشه، برای خود جا باز کنند. در چنین شرایطی چهره‌های اصیل اصولگرا اگر بر اساس ضعف اراده یا عافیت‌طلبی کنار بکشند فقط فضا برای اندیشه‌های سطحی و رفتارهای بی‌مبنا گشوده‌اند. در این حالت همه قربانی خواهند شد.

 

مجلس عالی اصولگرایان

(اعتماد، 11/5/96)

امیر محبیان تحلیلگر مسائل سیاسی: تا زمانی که تعاملات سیاسی جریان اصولگرا به‌جای بدنه اجتماعی حامی خود به فرصت‌های حکومتی نگاه می‌کند نمی‌تواند رفتار مردم‌سالارانه درستی از خود نشان دهد و همواره در پی مدیریت امور از بالا خواهد بود... ما فعلاً در برزخ عبور از یک روش هدایت جناح و عدم‌تأسیس روش جدید هستیم. ظهور بازیگران کوچک ولی پرآسیب در این خلأ رخ داده است... پیشنهاد من مجلس عالی اصولگرایان است... اشکال آنجا بود که مردم عموماً باور نکردند که اصولگرایان واقعاً دغدغه آن‌ها را دارند یا اگر پذیرفتند به توانایی آن‌ها تردید کردند. واقعیت آن است که اصولگرایان باید خلوص خود را به جامعه اثبات کنند و برای این کار نباید با قسم و آیه و ادعاهای پوچ یا غیرقابل اجرا در پی مردم بیفتند، به‌جای آن ما باید رابطه خود را با خدای خود اصلاح کنیم و شبهات قدرت‌طلبی و فرصت‌طلبی را از وجود خود بزداییم. اگر رابطه ما با خدا اصلاح شد خداوند رابطه ما را با دیگران اصلاح خواهد کرد.

 

ناتوانی در گفت‌وگو

محسن رنانی

یکی از اصلی‌ترین مؤلفه‌های بلوغ عقلانی و روحی، چه در سطح فردی و چه در سطح اجتماعی، «توانایی گفت‌وگو» است. درواقع معتقدم بدون تقویت این توانایی در یک جامعه، آرزوی توسعه آرزویی محال است. این گفت‌وگو 10 ویژگی دارد که در نامه ایشان است.

... همین ناتوانی در گفت‌وگو بوده که حتی مانع انتقال تجربه‌های تاریخی به نسل‌های بعدی نیز شده است...

ایشان در این نامه بدین‌مضمون می‌گویند در زمان دولت موسوی و خاتمی، مردم از من می‌پرسیدند پولمان را در کدام صنعت سرمایه‌گذاری کنیم. در دولت سازندگی می‌گفتند با پولمان چه کالایی را وارد کنیم و در دولت نهم و دهم از من می‌پرسیدند که پولمان را بهتر است دلار، سکه یا زمین بخریم و اکنون می‌گویند اصل پولمان را به کدام کشور ببریم که ضرر نکنیم و سپس حکومت باید مناقشه 88 را پیش از آنکه اقتصاد ایران فرایند «ونزوئلایی شدن» شود حل‌وفصل کند و خطر گره خوردن امواج سیاسی به بحران‌های اقتصادی را کاهش دهد...

چشم‌انداز ایران: مطالعه اصل این نامه توصیه می‌شود.

 

راه‌حل حصر سیاسی است نه حقوقی

(اعتماد، 14/5/96)

عباس عبدی تحلیلگر: حصر یک اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از ادامه وضعیتی بود که تا پیش از آن وجود داشت. به نظر بنده در این مورد خاص نمی‌توان وارد مباحث حقوقی شد، زیرا ماهیت این پدیده سیاسی است و از آنجا که در جامعه ما وجه سیاسی غالب بر امور دیگر است، لذا جایگاه مستقلی برای دیگر حوزه‌ها باقی نمی‌ماند که بتوان مستقل از سیاست درباره یک پدیده از زوایای دیگر وارد بحث و گفت‌وگو شد... با این مقدمه اگر بپذیریم که حصر پدیده غیرمجازاتی و موضوعی سیاسی و با هدف پیشگیرانه انجام شده، راه‌حل موضوع نیز در سیاست است.

 

استثنای برجام و قاعده رهگشا

(اعتماد، 15/5/96)

رئیس‌جمهور روحانی: ما با نوآمدگان جهان سیاست کاری نداریم، اما به کهنه‌سواران اعلام می‌کنیم که می‌توان تجربه برجام را به یک الگو در روابط و حقوق بین‌الملل تبدیل کرد. می‌توان از این استثنا قاعده‌ای ساخت.

 

مواضع مشترک علیه برجام

(شرق، 7/5/96)

احمد غلامی: نوعی هم‌زمانی ناخواسته بین مخالفان دولت روحانی و دولت ترامپ به‌وجود آمده است. ترامپ سعی می‌کند با حمله به ایران و برجام از زیر فشار منتقدان خود که رأی او را تبانی با دولت روسیه می‌دانند، خلاص شود و افکار عمومی را از این ماجرا که برای مردم امریکا بسیار حیثیتی و حیاتی است، منحرف کند. از سوی دیگر مخالفان دولت روحانی نیز با حمله به برجام و شکست آن به‌دنبال التیام جراحت‌های عمیق خود در ناکامی‌های سیاسی هستند.

پیروزی‌های دوپینگی اصولگرایان را ضعیف کرد

سید مصطفی تاج‌زاده: ... اگر اصولگرایان با عدم اقبال مردم در انتخابات مواجه شوند، باز هم بسیاری از مناصب را در اختیار خواهند داشت... زیباترین تعبیر در این زمینه متعلق به آقای وحید جلیلی (برادر سعید جلیلی) است که اعلام کرد پیروزی‌هایی که اصولگرایان به‌دست آوردند، دوپینگی بوده و همین پیروزی‌ها جناح اصولگرا را ضعیف کرده و اجازه نداده است که آن‌ها صاحب یک گفتمان به‌روز و جذاب شوند و با مردم ارتباط خوبی برقرار کنند.

 

دیدگاه‌های اصلاحی سخنگوی سابق شورای نگهبان

نجات‌الله ابراهیمیان: 1 ـ مصوبات شورای بازنگری پس از تأیید و امضای مقام رهبری از طریق مراجعه به آرای عمومی به تصویب اکثریت مطلق شرکت‌کنندگان در همه‌پرسی باید برسد... ظاهراً هنوز قانون عادی راجع به بازنگری برای قانون اساسی نداریم و این خود یکی از موانع است... نباید عدم تمهید مقدمات و قصور در بسترسازی توأم با طمأنینه این تصور را ایجاد کند که قرار است انتخاب و راه‌حل مورد توجه برخی مسئولان در یک بازه زمانی کوتاه به مردم ارائه شود و آن‌ها نیز بگویند بله یا خیر.

... اگر برفرض اعضا شورای عالی قضایی با کارکرد شورایی مشکل داشتند، راه این بود کسانی را بیاوریم که بتوانند شورایی کار کنند نه اینکه شورا را حذف کنیم... سعی کنیم از آزادی‌هایی که قانون اساسی داده بهره‌مند شویم تا مشخص شود مشکلات دقیقاً کجاست؟ آدم‌ها هستند یا سیستم طراحی‌شده؟ اگر مشکلات، آدم‌ها هستند ما باید یک‌جور دیگر حل مسئله کنیم و اگر مشکلات ناشی از طراحی سیستم است آن‌وقت طرحی نو دراندازیم... به نظر در هر اصلاحاتی هر چه بیشتر به سمت مراجعه مستقیم به آرای مردم برویم، ما به اهداف نظام جمهوری اسلامی ایران نزدیک‌تر می‌شویم...

2 ـ تصور و تأکید می‌کنم تا جایی که ممکن است باید به سمت فرمولی رفت که مراجعه مستقیم به آرا در جمهوری اسلامی ایران از اول انقلاب اسلامی ایران کمتر نشود.

3 ـ به نظرم شورای عالی قضایی یک فرمول بسیار پیشرفته‌تر از آن چیزی است که ما بعدها در بازنگری پذیرفتیم و باید یک‌بار دیگر به مدل شورای قضایی فکر کنیم. اصل 113 قانون اساسی به نقش رئیس‌جمهور در اجرای قانون اساسی اشاره دارد. ما اگر کشور را تقسیم به سه قوه بکنیم و یک‌جاهایی هرکدام از این‌ها اگر بخواهند جدا کار کنند، ایجاد هماهنگی میان آن‌ها غیر از این‌که زیر نظر ولایت‌فقیه باشد، شاید یک نهاد واسط دیگری هم بخواهد. این نهاد واسط در برخی از کشورها خود رئیس‌جمهور است که هم رئیس قوه مجریه و هم رئیس کشور است. ما رئیس کشور بودن به معنای این‌که یک سمت اجرایی داشته باشد را نمی‌توانیم از رهبری جامعه توقع داشته باشیم، به این معنا که همیشه در جزئیات مربوط به اجرا دخالت کند؛ اگر هم چنین چیزی پیش‌بینی شود باید ابزار، مسئولیت و وظایفش نیز به‌روشنی در قانون اساسی معلوم و قید شود و آیین و رابطه‌اش با مجلس قانون‌گذاری و دستگاه اجرایی بیاید.

 

4 ـ اگر احزاب و گروه‌ها با آن تعبیری که ما در تعالیم اسلامی داریم در کشور پا نگیرند و در وضعیت فعلی باشند، شاید ما حتی از تأسیسات و نهادهای فعلی قانون‌اساسی‌مان هم نتوانیم بهره ببریم... اشکالی نمی‌بینیم در اینکه رئیس‌جمهور علاوه بر ریاست قوه مجریه به‌موجب فرمول صریحی در قانون اساسی در آینده اختیار فراقوه‌ای نظارت بر اجرای قانون اساسی را داشته باشد...

5 ـ مدلی که ما در قانون اساسی در موضوع نظرات شورای نگهبان بر انتخابات داریم کمی باید بیشتر پرورده شود و ببینیم آیا شورای نگهبان می‌تواند به یک دادگاه انتخاباتی تبدیل شود یا خیر؟... نقد و تحلیل و داوری اندیشمندان و فقها در مورد شیوه کار شورای نگهبان خود ابزار کنترلی مؤثری است.

 

واقعیت‌های جنگ مدرن و بازنگری در استراتژی

واقعیت‌های جنگ مدرن کتاب کوچکی است که توسط انتشارات صمدیه منتشر شده است. در این کتاب حمله امریکا به عراق، لحظه‌به‌لحظه توسط ضداطلاعات ارتش شوروی رصد، شنود، گزارش و به فارسی ترجمه شده است. برخی از مخالفان صدام تحلیل می‌کردند که امریکا بدون هیچ‌گونه مقاومتی، عراق را فتح خواهد کرد، ولی در عمل نشان داده شد که گردان‌ها و گروهان‌های عراقی که ارتباطشان با مرکز قطع شده بود به‌طور مستقل در برابر حمله امریکا مقاومت کرد و حتی امریکا مجبور شد در فلوجه، برای شکستن مقاومت، از بمب فسفری استفاده کند و بساط شکنجه سیستماتیک را در زندان‌های ابوغریب و... بگستراند. اوباما بعد از پنج سال که از حمله امریکا به عراق سپری شد آن حمله را فاجعه خواند و توانست آرای مردم امریکا را به‌دست آورد و رئیس‌جمهور شود و حتی پیدایش القاعده عراق و داعش را نیز به این حمله نسبت داد. متأسفانه جمعی از فرهیختگان ما طی بیانیه‌ای از «بهار بغداد- بهار تهران» دفاع کردند. باشد که با مطالعه این کتاب به یک ریشه‌یابی و بازنگری در راهبرد آن زمان و شاید این زمان بپردازیم.

 

کودتای 28 مرداد و ترس فراگیر در منطقه

(اعتماد، 26/4/96)

یرواند آبراهامیان: این دخالت به‌دلیل «ترس امریکا برای عدم‌کنترل خاورمیانه» و در امتداد «جنگ سرد» و «از دست‌رفتن» منابع نفتی» و همین‌طور «تأثیرپذیری کشورهای منطقه از ایران» بوده است.

 

جریان 14 مارس: ایران برادر بزرگ لبنان است

(اطلاعات، 2/6/96)

رهبران جریان 14 مارس لبنان که مورد حمایت غرب و مخالف محور مقاومت بودند در یک چرخش کم‌سابقه سیاست‌های ایران در مقابل لبنان را ستودند. امین جمیل رئیس‌جمهور سابق لبنان و از رهبران 14 مارس در دیدار با جابر انصاری گفت: جمهوری اسلامی ایران به‌مثابه برادر بزرگ برای لبنان است.

 

ضرورت اصلاحات در کشور

 (قانون، 27/4/96)

حجت‌الاسلام سید مهدی طباطبایی: اگر طریقی که تاکنون در پیش گرفته شده است ادامه یابد و اصلاحات صورت نگیرد، اوضاع وخیم و خطرناک خواهد شد. اگر کشور با رویه فعلی اداره شود، مبانی اسلام و انقلاب به‌خطر می‌افتد.

عامه مردم منشأ خوشبختی و بدبختی

بهار عربی یک بار دیگر ثابت کرد رژیم‌های دیکتاتور سست‌ترین نظام‌های سیاسی به شمار می‌روند؛ بنابراین باید گفت در قرن بیست‌ویکم «دموکراسی» فقط شرط زیست انسانی و اخلاقی نیست؛ «دکترین امنیت ملی» نیز هست.

مطهری در نقد نخبه‌گرایی می‌نویسد: «این چه فکری است که منشأ بدبختی، همیشه توده مردم باشند و منشأ خوشبختی،‌ شخصیت‌های سیاسی یا روحانی و طبقات ممتاز. قرآن خود عامه و توده مردم را منشأ خوشبختی و بدبختی هر دو می‌داند.»

 

مافیای نفت و برجام

(ایران، 7/5/96)

مصاحبه روزنامه ایران با بیژن زنگنه

شما در این چهار سال برای احیای تولید و صادرات نفت خام تلاش‌های بسیاری کردید. اگر برجام نبود وضعیت ما امروز چگونه بود؟

طبق روال تحریم، تولید در حداقل ممکن و صادرات نفت خام ما به‌سرعت به‌سوی نفت در برابر غذا می‌رفت. آن زمان خوش به حال مافیای نفت و دلالان بود.

اگر میزان ریزش پول‌شویی را میانگین 10 درصد در نظر بگیریم، وقتی این درصد را در یک میلیون و 200 هزار بشکه نفت در روز که با نرخ متوسط 60 دلار به فروش می‌رفت، ضرب کنید؛ رقم بسیار بزرگی به دست می‌آید. به این ترتیب حدود 3 میلیارد دلار یعنی 12 هزار میلیارد تومان در سال به دست افراد خاصی می‌رسید. این در حالی است که ما در ایران خانواده‌هایی داریم که برای 400 هزار تومان یا حتی برای خرید یک قوطی شیرخشک زندگی‌شان فلج می‌شود. عده‌ای می‌خوردند و می‌گفتند تحریم نعمت است. بله نعمت است، ولی برای چه کسانی؟ برای شما، نه برای مردم. بله مقاومت کردن یک مسئله مهم است و ما در شرایط سخت مقاومت می‌کنیم

چشم‌انداز ایران: به خوانندگان عزیز توصیه می‌کنیم به روزنامه ایران به تاریخ 7/5/96 مراجعه نمایند.

 

عبدالله انوار: بهتر از کابینه مصدق نمی‌توانیم پیدا کنیم

(انصاف‌نیوز)

انوار: بین انقلاب اسلامی و مشروطه هیچ شباهتی وجود ندارد. چون مشروطه از طریق دو پیشوای اسلامی هدایت شد اما نظر آن‌ها پیاده کردن مذهب نبود اما در انقلاب اسلامی نظر بر پیاده کردن مذهب بوده است. کسانی که با مشروطه در اوایل دوران مشروطیت آشنایی داشتند قصد نداشتند در انقلاب ملی، مذهب را پیاده کنند؛ اما بعد از شکل‌گیری انقلاب اسلامی کسانی که علاقه‌مند بودند تأکید داشتند تا مذهب پیاده شود.

نمی‌دانم آیت‌الله کاشانی تا چه اندازه با انگلیس‌ها همراهی کرده است اما بر ضد دکتر مصدق نقش پررنگی را ایفا کرد. من با آیت‌الله کاشانی صحبت کردم، ایشان انسان صاف و ساده‌ای بود اما او دو پسر داشت که با پدرشان همراهی می‌کردند اما این دو پسر آیت‌الله کاشانی جزو بدترین افراد بودند که بر روی پدرشان هم نفوذ بسیار زیادی داشتند. در ابتدای ملی شدن صنعت نفت هم بسیاری از دستاوردهای ملی شدن نفت را از بین بردند؛ اما گمان نمی‌کنم بعد از روز کودتا خود آیت‌الله کاشانی به خانه دکتر مصدق آمده باشد و به نظر من می‌رسد که این فیلم ساختگی باشد. من یک خاطره‌ای از مصدق و کاشانی دارم، حاجی گلبرگی تاجر بازار بود می‌خواست بین مصدق و کاشانی را آشتی دهد و هردویشان را به منزل خودش در دزاشیب دعوت کرد؛ ابتدا کاشانی به مصدق گله کرد و دکتر مصدق هم یک توماری به او نشان داد گفت، ببینید پسران شما روزانه چه می‌کنند و در وقتی‌که مردم و کشور تحت‌فشار هستند فرزندان شما چه هزینه‌هایی صرف می‌کنند، بعد از شنیدن حرف‌های مصدق لرزه به تن کاشانی افتاد. من می‌توانم این دفاع را نسبت به کاشانی کنم و بگویم که کاشانی ذاتاً انسان خوبی بود اما بچه‌های او تأثیر زیادی روی پدر خودشان داشتند.

ممکن است نسبت به مصدق هزار حرف بزنند اما واقعیت ندارد. این حرف‌ها (پوپولیست) که نسبت به دکتر مصدق زده می‌شود بسیار بی‌پایه و اساس است. آن‌هایی که چنین واکنش‌هایی دارند از ماجرای نفت اطلاع ندارند. شرکت نفت کثیف‌ترین شرکت استعماری بوده است که در ایران پیاده شد؛ یعنی هر کاری که می‌خواستند برای آبادانی خوزستان انجام دهند، به‌عناوین‌مختلف با آن مقابله می‌کردند و شرکت نفت در تمام اوضاع و تخریب‌های مملکت دست داشت؛ زمانی‌که ما برای ملی شدن صنعت نفت قیام کردیم برای منفعت بیشتر چنین حرکتی نکردیم بلکه می‌خواستیم از دست این شرکت استعماری رهایی پیدا کنیم... گمان نمی‌کنم دیگر بتوانیم چنین کابینه‌ای پیدا کنیم چون پاک‌ترین، شریف‌ترین و باسوادترین انسان‌ها با دکتر مصدق همراهی می‌کردند. یکی از اعضای کابینه دکتر مصدق غلامحسین صدیقی از دوستان من بود، همسر دکتر صدیقی به وزارتخانه رفته بود و رئیس دفتر او گفت همسر شما آمده و کاری دارد، دکتر صدیقی گفته بود اگر کار ایشان مربوط به خانه است به وزارتخانه نیایید و اگر کار وزارتخانه است، منتظر باشد تا نوبت او برسد. از دیگر اعضای کابینه دکتر مصدق، دکتر شایگان، مهندس رجبی و دکتر لطفی بودند که دکتر لطفی عدلیه را زیر و رو کردند و یک عدلیه بسیار خوبی را پایه‌گذاری کرده بودند. آمریکایی‌ها و انگلیس‌ها ایران را در سال دوم نخست‌وزیری دکتر مصدق تحریم کردند و ما در آن سال نتوانستیم کمترین میزان نفت را بفروشیم؛ با این وجود کابینه به‌قدری خوب کار کرد که اصلاً تورم نداشتیم. دکتر مصدق و کابینه او اگر امروز حضور داشتند بسیار موفق‌تر عمل می‌کردند چون او بسیار پیش‌رو تر از زمان خودش بود.

 

ما قهرمان می‌سازیم تا هزینه ندهیم

ظریفی می‌گفت: ما قهرمان می‌سازیم تا به‌جای ما مبارزه کند، به‌جای ما بجنگد و به‌جای ما کشته شود. چون نمی‌خواهیم خودمان مبارزه کنیم و یا مسئولیت اعمال خودمان را بپذیریم.

آیت الله محقق داماد: حربه تکفیر ناشی از تقسیم انسان‌ها به مؤمن و کافر است

جماران، 9/ 5/ 1396)

مصطفی محقق داماد با اشاره به اینکه سهروردی، شهید تکفیر بوده است گفت: ریشه تکفیر به یک تقسیم  خاص در ادیان مختلف مربوط می‌شود. این تقسیم اختصاصی به ادیان ابراهیمی ندارد بلکه یکی از علل اصلی کشته شدن سقراط نیز همین تقسیم است. در اسلام، تکفیر در زمان رسول‌الله (صلی‌الله و علیه و آله)  وجود نداشته البته باید دانست که سبّ غیر از تکفیر است. تکفیر بعد از پیامبر اسلام و در زمان خلافت آغاز و رایج شد.

عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی با طرح پرسشی درباره تکفیر، گفت: حربه تکفیر ناشی از تقسیم انسان‌ها به مؤمن و کافر است. ما باید این تقسیم‌بندی را کنار بگذاریم و باید تقسیم مسالم و محارب را بپذیریم. باید با هر کس که مسالم (آشتی‌طلب) است کنار بیایم و با هرکس که محارب و اهل جنگ است، بجنگیم.  جمهوری اسلامی برای پررنگ کردن وجه تمایزش با داعش و امثال آن، باید تقسیم مؤمن و کافر را کنار بگذارد  و تقسیم مسالم و محارب را بپذیرد.

 

 

جوادی آملی: نهج‌البلاغه در حوزه مهجور است

شفقنا: حضرت آیت‌الله‌العظمی جوادی آملی بر توجه به کلام و نهج‌البلاغه در حوزه‌های علمیه تأکید کرد.

اما تجلی حضرت امیر (ع) در نهج‌البلاغه است و این در حالی است که  همین نهج‌البلاغه در حوزه‌های علمیه ما مهجور است.

باید «کلام» درس رسمی حوزه‌های علمیه شود تا بتوانیم طلابی را پرورش دهیم که باسواد باشند و بتوانند نهج‌البلاغه را بفهمند چراکه برای حفظ نظام، باید انقلاب بماند و حوزه انقلابی باشد و انقلابی بودن جز با نهج‌البلاغه ممکن نیست.

 

وقتی حسین راغفر در صداوسیما از فقر می‌گوید

به نظر من در ایران سخن گفتن از فقر نیاز به اعداد و ارقام ندارد. فقر یک چهره بسیار آشکار دارد. بدترین و عریان‌ترین شکل فقر در جامعه ما جلوی ما رژه می‌رود. فقر به معنای سرمای شدید، نداشتن سرپناه مناسب، فروش کلیه و بدن به‌صورت جزئی و کلی برای تأمین حداقل‌های زندگی، فقر به معنای تن‌فروشی برای اینکه قُوت (رزق و روزی) بچه‌ها را تأمین کنند. وقتی آموزش‌وپرورش در کشور خلاف قانون اساسی، پولی و خصوصی می‌شود بخش قابل‌توجهی از جامعه فقیر نمی‌توانند به آموزش دسترسی داشته باشند. به قربانیان نظام اجتماعی برچسب می‌زنیم که این زن خیابانی است، این فرد از اراذل‌واوباش است، کارتن‌خواب متجاهر است، این معتاد خلافکار است. ما خودمان به این‌ها برچسب می‌زنیم؛ اما نمی‌گوییم این‌ها قربانیان نظام اجتماعی ما هستند.

معتادانی که در جامعه شاهدیم جوان‌هایی هستند که در این جمهوری اسلامی به‌دنیا آمدند. ما از سال 1384 به این طرف شاهد پدیده‌های عجیب‌وغریبی هستیم. ما بیشترین تعداد تعطیلی روزنامه‌ها و احزاب سیاسی را در این دوره‌ها شاهدیم. رئیس‌جمهور می‌گویند 22 میلیارد دلار ارز از کشور خارج‌شده و یک ریال آن‌هم بازنگشته. چهار مرتبه رئیس‌جمهور این مسئله را اعلام می‌کند، اما هیچ اتفاقی نمی‌افتد. مسئول سیاست‌های 25 سال گذشته پس از جنگ علت نابسامانی‌های اقتصادی و اجتماعی کشور هستند. بخش خصوصی اگر بخواهد در کشور فعالیت کند باید رشوه بدهد، بنابراین در یک تله اجتماعی قرارگرفته برای اینکه بتواند فعال بشود. اگر این کار را انجام ندهد موجودیتش به خطر می‌افتد.

 

چرا همه را حذف می‌کنیم؟

(اعتماد، 30/5/96)

سردار قاسم سلیمانی: «چرا دائماً از القاب بی‌حجاب، بدحجاب، اصولگرا یا اصلاح‌طلب استفاده می‌کنید؟ پس چه کسی می‌ماند؟ تمام بچه‌ها یکی نیستند، بلکه این پدر خانواده است که آن‌ها را گرد هم جمع می‌کند. امام جماعت باید بتواند با حجاب بدحجاب و بی‌حجاب همه را جذب کند.»... ما به خاطر منافع شیعی به فلسطین کمک نمی‌کنیم 99/99 درصد فلسطین اهل تسنن هستند، ولی ما از آن‌ها دفاع می‌کنیم.

 

دیدار مقام رهبری با مسئولان قوه قضائیه

(12/4/96)

قوه قضائیه باید پرچم‌دار حقوق عمومی در جامعه شود و در هر زمینه‌ای که لازم بود، از حقوق مردم، با قدرت دفاع کرده و با متخلفان و قانون‌شکنان مقابله کند.

احیا و استیفای حقوق عامه و حمایت از آزادی‌های مشروع مردم از وظایف مهم قوه قضائیه است و این قوه باید پرچمدار این موضوعات باشد و با مخالفان و معارضان حقوق عمومی در هر جایگاهی مقابله کند.

باشد که سخنان رهبری الهام‌بخش منصوبان قرار بگیرد.

 

 

سیاست‌مداری سازگار و ثابت‌قدم

(اعتماد، 9/6/96)

عباس عبدی روزنامه‌نگار و تحلیلگر: ظرفیت مرحوم یزدی بیش از این بود که دیده شد، ولی میراث سیاسی مناسبی را به ارث نبرد تا این ظرفیت به فعلیت درآید. از زمانی که دکتر یزدی دبیرکل نهضت‌آزادی شد، کوشید نهضت را به جایگاه شایسته خود در عرصه سیاسی ایران برگرداند و متأسفانه میراث مرحوم بازرگان برای دکتر یزدی به‌گونه‌ای نبود که کوشش‌های دکتر یزدی آن چیزی را که می‌خواست محقق کند... آنچه در مورد مرحوم دکتر یزدی برای من به‌عنوان یک شهروند ایرانی مهم است سعی وافر ایشان در خارج نشدن از مشی آرام و باصبر و حوصله بود. مشی که انگیزه‌های فراوانی برای خروج از آن می‌توانست وجود داشته باشد اتهامات و فشارهای ناروا از این جمله است که حتی پس از فوت آن مرحوم در رسانه رسمی همچنان او را شهروند امریکا می‌نامند و خم به ابروی خود از این دروغ نمی‌آورند.

 

امام‌جمعه هم مانند رهبری شرایطی دارد

(شرق، 19/6/96)

حسن بیادی: اگر امام‌جمعه‌ای بخواهد درباره موضوعی در برابر مردم به دولت نقد کند، باید روی آن موضوع کار کرده باشد. امام‌جمعه هم مثل جایگاه رهبری شرایطی دارد که اگر شرایطش را نداشته باشد نماز جمعه خواندنش هم خطرناک است. (خبرآنلاین)

 

     فهرست چشم انداز 105 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |