فهرست چشم انداز 104 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |    

 چشم انداز ایران - شماره 104 تير و مرداد 1396

 

بسم رب شهدا و الصدیقین

جامعه امروز ما پس از حمله تروریستی اخیر در موقعیت خاصی قرار گرفته که به نظر می‌رسد نکاتی را باید درباره آن یادآور شد.

امروز ما بیش از هر وقت با دستی پیدا و پنهان مواجهیم که سعی در بر هم‌ زدن نظم جامعه و نابودی آن دارند.

در حالت کلی و در یک موقعیت عادی از دید یک روشنفکر، نقدهای زیادی به وضع موجود وارد است که بعضاً هم درست و به‌جا می‌نماید، اما جامعه امروز ایران با موقعیت خاصی مواجه شده که لازم می‌نماید همبستگی و انسجام بر دامن‌زدن به اختلافات پیشی گیرد.

هرچند این امر نافی نقش روشنفکر و موقعیت منتقد و سازنده او نیست.

مسئله‌ای که متأسفانه چند سالی است بیش از پیش شاهد آن هستیم دوقطبی شدن فضای جامعه و تقابل بسیار جدی دو بخش مهمی که با عنوان‌های روشنفکر و روحانی، منتقد و محافظه‌کار، چپ‌گرا و راست‌گرا از آن یاد می‌شود، مطرح است که البته هریک خود را محق می‌دانند.

البته در حد معمول وجود این فضا و رویکردهای متفاوت در جامعه باعث رشد و پویایی آن می‌شود، اما زمانی که این فضا از حد متعارف فراتر می‌رود موجب استفاده دشمن خارجی از این موقعیت به نفع خود می‌شود.

بدتر از این فضای دوقطبی نگاهی ست که هریک از طرفین به هم دارند و همدیگر را کل یکپارچه می‌بینند و بر آن اساس در مورد هم قضاوت می‌کنند، درحالی‌که هریک طیف وسیعی از اعتقادات و ایدئولوژی‌ها را دارند که ممکن است نه‌تنها با هم منافی که متضاد باشند.

در این میان روشنفکر مسئول و آگاه نقش بسزایی ایفا می‌کند و همان‌گونه که معلم شهید می‌گوید، روشنفکر اگر «بتواند اندام شقه‌شده جامعه اسلامی را که دو شقه‌اش سال‌ها  با تیغ خصم و تدبیرش به جان هم افتاده‌اند و همه حواس، حرکت، توان و فرصت خویش را در کشمکش با هم هدر داده‌اند... اگر بتواند اندیشه‌ها را متوجه میدان اصلی کند و بساط این جنگ‌های زرگری را جمع کرده و مشت حریف را باز کند و این دو جناح یک اندام را با هم هماهنگ سازند.»  (با مخاطب‌های آشنا، ص ۱۴۴)

امید است بتوانیم با هر ایدئولوژی، موقعیت کنونی جامعه ایران را دریابیم و با تدبیر و درایت عمل کنیم و به این باور برسیم اختلاف این دو طیف اختلاف اعضای خانواده با هم است، اختلاف دوست با دوست که در برابر دشمن خارجی با هم متحد و همسو هستند.

اعظم کریمی

  

با سلام 
متن زیر در راستای حمایت از تولیدات محصولات زراعی منطقه مغان جهت بررسی و نقد خدمتتان ارسال می‌گردد.
با سلام و عرض احترام خدمت فرزندان خلف دشت مغان که توسعه و پیشرفت مغان جزو آمال، آرزو و اهداف شبانه‌روزی  زندگی‌شان  می‌باشد.

جهت توسعه اولین فاکتورها عبارت‌اند از :

1.  داشتن امکانات

2.  مدیریت بهینه امکانات

حال پرسش اساسی این است که امکانات و پتانسیل  دشت مغان چیست؟ 

همگان به پاسخ این پرسش واقف‌اند که بالاترین امکانات منطقه دشت مغان کشاورزی و ظرفیت‌ها و استعدادهای کشاورزی است.

حالا پرسش اساسی این است که  امکانات و استعداد کشاورزی دشت مغان در بخش دولتی و خصوصی چگونه مدیریت می‌شود؟ آیا نقشه راه و استراتژی مدون دارد؟

در طول تاریخ معاصر به خصوص در چهار دهه اخیر تولیدات داخلی به دلیل  واردات بی‌رویه توسط گروه‌های مافیای قدرت، رانت و پورسانت آسیب شدید دیده است.

زارعین بخش خصوصی دشت مغان در سال‌های اخیر اقدام به توسعه کشت دانه‌های روغنی از قبیل سویا و بادام‌زمینی کرده‌اند. امید است فرزندان خلف مغان هر جا و در هر منصبی هستند به خصوص نمایندگان محترم مجلس  برای خودداری از واردات بی‌رویه این محصولات تلاش لازم را به عمل آورند تا تولید این محصولات در داخل از توجیه اقتصادی نیفتند. فواید مهم این دو محصول علاوه بر اثرات اشتغال‌زایی و توسعه کسب‌وکار، تناوب زراعی خوب آن‌هاست که می‌توانند در بهبود خاک زراعی دشت مغان به‌عنوان سرمایه زیربنای و ساختاری در بخش کشاورزی خیلی مؤثر واقع شوند. دشت مغان به دلیل شرایط خاص اکولوژیکی می‌تواند در بخش کشاورزی به‌ویژه در صنعت بذر به‌عنوان منطقه ویژه کشاورزی در ایران محسوب شود.

 موسی فریدونی

 

تحلیل یکی از خوانندگان نشریه از حمله داعش در تهران

در این حمله داعش پیروز شده است اگر:

1. به بهانه تأمین امنیت فضای سیاسی کشور را امنیتی کنیم!

2. مبارزه با داعش به وحدت ملی ما لطمه بزند و قومیت‌ها و پیروان مذاهب را نسبت به هم بدبین کند!

3. شکاف بین جناح‌ها زیاد شود و دو جناح به‌جای یافتن راه‌حل، شروع به بهره‌برداری از این حفره امنیتی کنند!

4. به‌جای اتحاد، همدلی، پشتیبانی، مهرورزی و دوستی با یکدیگر به جو تقدیس خشونت، اعدام و جنگ دامن زده شود!

5. این مشکل جدی یعنی حضور داعش را بهانه‌ای کنیم برای ماستمالی‌کردن اشتباه‌های گذشته و آن‌ها را توجیه کنیم.

6. دولت را متهم کنیم و امنیت چهار سال گذشته و پیش‌تر از آن را به‌حساب دوستان خود و این عملیات داعش را به‌حساب سیاست‌های دولت بگذاریم! و برعکس.

7. تلاش کنیم فضای نفرت‌پراکنی را تقویت کنیم و انواع «مرگ بر»ها را گسترش دهیم و برای سیاست خارجی کشور مشکل درست کنیم و فضای سیاسی را غیرعقلانی کنیم!

8. سپاه، بسیج و نیروهای امنیتی را تضعیف کرده و متهم به بی‌توجهی نماییم! باید بدانیم آن‌ها وظایف خود را خوب می‌دانند و حضور داعش هم واقعیتی است که باید با آن برخورد امنیتی ـ نظامی کرد!

به این لیست باز هم می‌توان افزود.

بی‌نام

 

تا چشم گشودم دیدم که از نیم قرن هم زدم و رفتم بالاتر! خیلی وقته که می‌خواستم خدمتتان تماس بگیرم ولی نمی‌شد! شما مرا نمی‌شناسید، ولی من از کتاب‌هایتان شما را می‌شناسم! نمی‌دا نم ایمیلم به شما خواهد رسید یا نه! موفق و پیروز باشید.

پرویز مباشر

جناب آقای مباشر

با سلام و احترام

از اینکه مطالب نشریه و آثار صمدیه را مطالعه کرده‌اید خوشحالم.

خوشحال‌تر هم می‌شوم اگر نقدهایتان را هم برای ما ارسال کنید. دعا کنید بتوانیم با مشکلات زیادی که در پیش است این راه را ادامه دهیم...

ارادتمند ـ لطف‌الله میثمی

 

به‌نام و یاد منشأ همه نعمت‌ها و کرامت‌ها و با سلام و اهدای بهترین تحیت‌ها

برادر بزرگوار و عزیزمان، جناب آقای لطف‌الله میثمی.

مقاله‌ای که از قلب پردردتان نشأت یافته بودم خواندم و بوسیدم و بر چشم نهادم. در مقاله «دوری از دوستان سخت‌تر است.» (شماره 103، اردیبهشت و خرداد 1396) مطالبی بسیار منطقی و روشن را بازگو نموده‌اید، که هر انصاف‌پیشه و هر شرافت‌طلب و هر عزت‌خواهی به نویسنده آن بارها و بارها تمجید و درود می‌فرستد. آری عزت‌طلبی آن‌ها را می‌ستاید. آن‌ها شخصیت‌های ارجمندی بودند که راست گفتند و درست کار کردند بو شجاعت تمام در پای اندیشه‌های درست و پاک خود ایستادند و با مرارت‌های و خصومت‌های نااهلان از پای ننشستند و در پایان حیات پربرکتشان برای همیشه به صدیقان و شهیدان پیوستند. یاد و مکارمشان در قلب‌های شرافت‌طلبان و آزادیخواهان هماره زنده است.

دوستدار آن جناب و همکاران وفادارشان ـ سید محمد رادمنش

 

بخشی از نامه مصطفی محقق داماد به حسن روحانی:

ملت ایران به یاد دارد که ملی شدن صنعت نفت نتیجه رنج و زحمات یک حقوقدان رادمرد و وطن‌پرست از فرزندان این سرزمین است که در سمت رئیس دولت وقت در دیوان داوری لاهه درخشید و آن دفاع جانانه را کرد و ملت را به حقوق خویش واصل ساخت. هرچند که ندانستند قدرش را و به حبس خانگی محکومش کردند تا غریبانه جان سپرد. ولی به قول صدیق گرامی حضرت استاد شفیعی کدکنی:

ندانیم و ندانستند قدرت را و می‌دانند

سخن‌سنجان فرداها که تو فردی و فردایی

جنابعالی خود از تحصیلکرده‌های دوره عالی فقه و حقوق هستید، و یک ‌بار آزمودید که در صدر وزارت خارجه یکی از استادان شناخته‌شده، آگاه، امین و نامدار در رشته روابط بین‌الملل در دولت شما منصوب شد، چگونه هنگامه آفرید و با حفظ ارزش‌ها منافع ملی را چگونه صیانت نمود؛ عظمت آن را ناآشنایان ممکن است درنیابند (عذرهم جهلهم)، ولی کسی که با ماهیت کار آشنایی دارد کاملاً درک می‌کند و ناسپاسی است که قلمی نسازد. سؤال من این است آیا موافق نیستید که چنانچه در ادارات وزارتخانه‌ها، شهرداری‌ها و نهادهای وابسته به دولت از حقوقدانان واجد شرایط گزیده شوند، حقوق ملت در قراردادها و روابط مالی بهتر حفظ می‌شود؟ البته مرادم از حقوقدان، هرکس که حقوق خوانده ولی از حقوق چیزی نفهمیده نیست. حقوقدان مانند فقیه، معنا و مفهوم خود را دارد؛ فقیه کسی است که در فقه صاحب‌نظر و در روش استنباط متخصص است و نه هرکس که اندکی فقه خوانده و خود مقلد و مطیع دیگری است؛ و حقوقدان کسی است که صاحب دکترین حقوقی است و نه هرکس که با هزاران لطایف‌الحیل نمره‌ای دریافت کرده و امر بر خودش نیز مشتبه شده است.

 

دکتر حسن روحانی و معجزه ایرانی بودن

در انتخابات ریاست‌جمهوری 29 اردیبهشت 1396 یک‌سو اصلاح‌گر و انقلابی که با حمایت مصلحان مشهور انقلاب، نظیر سید محمد خاتمی و سید حسن خمینی همراه بود و سوی دیگر کلی‌گرا. ملت شریف ایران اسلامی امتحان بسیار بزرگی را با عقلانیت خود، چنان شکل، رنگ و حرکاتی آفریدند و تأثیری از خود به‌جا گذاشتند که قلم، نقاشی و دوربین عکاسی از خلق مانند آن بازماندند. به این شعر پرنقش و نگار و خیال‌انگیز خواجه شیراز بنگرید:

شب تاریک و بیم موج و گردابی چنین حائل/ کجا دانند حال ما سبکباران ساحل‌ها

در یک‌سو تاریکی است و دریایی پرتوفان و مهیب که امواج خروشانش لحظه‌ای فرونمی‌نشستند و فردی بینوا که در گرداب مخوف این دریایی هول‌انگیز گرفتار آمده و با مرگ دست و پنجه نرم می‌کند و در سوی دیگر ساحلی است آرام با نسیمی مفرح که کاروانیان را فارغ از هر چیز به خوابی عمیق فروبرده است، از رویارویی این دو صحنه با هم تصاویری بدیع و خیره‌کننده خلق شده که در هیچ تابلویی نمی‌توان نقشی مانند آن را سراغ گرفت. ملت بزرگ ایران در انتخابات ریاست‌جمهوری امسال، بحق کاری کردند کارستان، توفیقات روزافزون جناب دکتر روحانی، متعهد و عالم و دیگر مردم صدق و وطن عزیزمان را از درگاه ایزد متعال خواستاریم.

 

مشخصات تفکر خوارج

 غرور و تکبر جاهلانه داشتن و خود را اعلم و اتقای مردمی‌دانستن؛

 تمسک به ظواهر اسلام و شکل پوسته را در برابر محتوا قراردادن؛

تعصب جاهلانه داشتن نسبت به چیزی و سرسختانه از آن دفاع‌کردن؛

جداکردن تعقل از تدین و با حربه دین به جنگ اندیشه رفتن؛

امر به معروف و نهی از منکرکردن، بدون بصیرت به زمان و حدود و نحوه گفتن؛

قشری‌گری و بی‌مزد و مواجب آلت دست افراد مرموز و شیطان‌صفت‌شدن؛

شعار تفرقه سردادن و خشونت را جایگزین محبت‌کردن؛

افراط در عبادت و روی فروع بیش از اصول حساسیت‌داشتن؛

عقب‌ماندن از زمان و با هر چیز نوپدید مخالفت‌کردن؛

کلی‌گرایی و مطلق‌اندیشی و به راه‌های عملی مسائل توجه نداشتن؛

موضع‌گیری در برابر افراد خدمتگزار و مؤمن و انواع اتهام و برچسب‌زدن به آنان؛

ایجاد مانع بر سر راه حرکت اصیل اسلامی، ترویج فرقه‌گرایی و نیروها را به‌جای درگیری با دشمن اصلی به خود مشغول‌داشتن؛

امام‌خمینی درباره مقدس‌نماها در کتاب ولایت‌فقیه، صفحه 198 فرمودند: امروز نفوذ اسلام و مسلمین را می‌گیرند و به نام اسلام، به اسلام صدمه می‌زنند.

غفور محسنی

 

     فهرست چشم انداز 104 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |