فهرست چشم انداز 104 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |    

 چشم انداز ایران - شماره 104 تير و مرداد 1396

 

ایران، قربانی بی‌ثباتی‌های به ارث گذاشته امریکا در منطقه است

منبع: لوبلاگ

۳۰ ژوئن ۲۰۱۷ (۹ تیر ۱۳۹۶)

سنای امریکا تحریم‌های جدید اعمال کرده، وزیر خارجه، تیلرسون، هم اعلام کرده که آمریکا با هژمونی ایران در منطقه مقابله خواهد کرد و روی تغییر مسالمت‌آمیز حکومت در ایران کار خواهد کرد. فراخوان تیلرسون برای تغییر رژیم در تهران، نقض قوانین بین‌المللی و معاهده 1981 ایران و امریکاست که طی آن امریکا متعهد به عدم‌مداخله در امور داخلی ایران شده است. 

ایران کشوری است که از زمان تجاوز صدام تا کنون، احاطه تهدیدهای مستمر بوده است. در جریان تجاوز هشت‌ساله به ایران، صدام از حمایت قدرت‌های جهانی و غربی و منطقه‌ای برخوردار شد به طوری که فقط عربستان 97 میلیارد دلار به او پرداخت کرد.

در سمت شرق، ایران 921 کیلومتر مرز با افغانستان دارد که چند دهه گرفتار جنگی ویرانگر است. افغانستان گرفتار طاعون تروریسم بوده و امروزه هم نیمی از خاک این کشور هم در اختیار طالبان است.

ایران در غرب خود با 1600 کیلومتر مرز مشترک با عراق نیز با تهدید مهم امنیت ملی مواجه است. عراق از سال 2003 بر اثر تجاوز نظامی امریکا دچار جنگ و خونریزی است که موجب حضور صدها هزار آواره عراقی در ایران بوده است. ضمن اینکه در چند سال گذشته تمامیت ارضی عراق نیز مورد تهدید قرار گرفته، بخشی از آن توسط داعشی اشغال‌شده که اخیراً هم مرتکب جنایت تروریستی در تهران شد.

برخلاف ادعای دولت ترامپ درباره اینکه ایران عامل بی‌ثباتی و هژمونی در منطقه است، حقیقت این است که ایران قربانی بی‌ثباتی‌هایی است که امریکا در منطقه به ارث گذاشته، با تهدیدات امنیتی جدی مواجه است و لذا نگرانی‌های مشروع امنیتی دارد. واقعیت محیط امنیتی پیرامونی ایران این است که 60 درصد از مرزهای ایران از کنترل دولت‌های کشورهای همسایه خارج است.

 ...

 ماجرای قطر و خشم عربستان از ترکیه

منبع: دیپلماسی ایرانی

۱۳ تیر ۱۳۹۶

وب‌سایت «الخلیج جدید» نوشته است که به جزئیات اطلاعاتی جدیدی دست یافته که نشان می‌دهد عربستان سعودی و امارات متحده عربی طرحی را برای حمله نظامی به قطر طرح‌ریزی کرده بودند، اما بعد از اینکه ترکیه اعلام کرد نیروهایش را در دوحه مستقر می‌کند و بر شمار نیروهایش می‌افزاید، طرح آن‌ها به بن‌بست خورد که خشم عربستان و امارت علیه ترکیه را نیز برانگیخت.

این منبع ویژه که به گفته الخلیج جدید نخواسته است نامش فاش شود، به این وب‌سایت گفته است که عربستان سعودی و امارات متحده عربی تلاش کردند از موقعیت استفاده کنند و تا زمانی که نیروهای قطری که در کنار نیروهای «ائتلاف عربی» به رهبری عربستان که مشغول نبرد در یمن با حوثی‌ها بود، به قطر بازنگشته بودند طرح خود را عملی کنند و از راه نظامی شیخ تمیم را سرنگون کنند. این منبع در ادامه می‌افزاید، تصویب طرح اعزام نیروهای ترکیه‌ای به قطر در 7 ژوئن در پارلمان ترکیه طرح عربستان و قطر را خنثی کرد، به ویژه سرعتی که رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، در تصویب این طرح صرف کرد و فوراً دست به کار شد و طرح را در پارلمان ترکیه به تصویب رساند و به دنبال آن فوراً نیروهای ترکیه‌ای وارد قطر شدند، عربستانی‌ها و اماراتی‌ها را در وضعیتی سخت قرار داد و آن‌ها احساس کردند اتفاقی پیش‌بینی‌نشده روی داده که همه برنامه‌های آن‌ها را به هم ریخته است. به گفته این منبع عربستانی‌ها و اماراتی‌ها موضع‌گیری ترکیه را به‌مثابه پیچیده‌کردن وضعیت و تغییر معادله و دگرگون‌کردن محاسبات آن‌ها قلمداد کردند، برای همین از ترکیه به‌شدت عصبانی شدند و پیش‌بینی می‌شود به زودی این خشم خود را علنی کنند.

...

آرایش نظامی ساکت ترامپ؛ بوی جنگ در خاورمیانه

منبع: واشنگتن‌پست

۳۰ خرداد ۱۳۹۶

آرایش نظامی خزنده و در خفای «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری امریکا، در خاورمیانه، بوی جنگی جدید را می‌دهد؛ بی آنکه کاخ سفید استراتژی مشخصی برای آن داشته باشد.

به نوشته واشنگتن‌پست، «جان پودستا»، بنیان‌گذار مرکز «امریکن پروگرس» و «برایان کاتولیس»، از کارشناسان این مرکز بر این باورند: تا امروز، تمام جنگ‌هایی که قوای نظامی امریکا در آن‌ها شرکت داشته‌اند، در معرض بحث عمومی گذاشته می‌شد، اما در دولت ترامپ، فورانی از عملیات‌های نظامی امریکا به‌طور خزنده در خاورمیانه به جریان افتاده است و سلاح‌هایی هم در همین منطقه فروخته می‌شود، بدون آنکه سروصدای آن بلند شود. سرنگون‌شدن هواپیمای جنگی سوریه در روز یکشنبه این هفته به دست یک فروند جت امریکایی و نیز حمله ماه گذشته به نیروهای شبه‌نظامی طرفدار «بشار اسد» در سوریه، از مصادیق این حرکت خزنده نظامی امریکا در منطقه خاورمیانه است.

این دو کارشناس معتقدند شگفتی موضوع در این است که نه‌تنها این عملیات‌ها در خفای کامل انجام می‌شود، بلکه هیچ استراتژی منسجمی هم برای آن‌ها تعریف نشده است. البته طرح افزایش عملیات‌های نظامی دولت ترامپ، به این معنا نیست که صدها هزار سرباز امریکایی شهرهای بزرگ کشورهای درگیر جنگ را اشغال خواهند کرد، بلکه این طرح فقط بر افزایش حضور نظامی به‌ویژه افزایش حضور «نیروهای عملیات‌های ویژه» دلالت دارد که البته همین موضوع هم چندان شفاف نیست.

پودستا و کاتولیس می‌گویند: اصلاً معلوم نیست ترامپ با این شیوه‌ای که در خاورمیانه در پیش‌ گرفته، آیا به این فکر کرده است که اگر محاسباتش غلط از آب درآید، چه اتفاقی خواهد افتاد. مسلم‌ترین عواقبی که برای یک محاسبه غلط می‌توان پیش‌بینی کرد، وقوع یک جنگ مستقیم با ایران یا حمله شیمیایی داعش علیه نیروهای امریکایی است. در مجموع، واقعیتی که از همه این تحرکات ترامپ می‌توان استنباط کرد، این است که رئیس‌جمهوری کنونی هیچ اعتقادی به دیپلماسی و سایر ابزارهای لازم برای خاتمه‌دادن به جنگ و ایجاد ثبات درازمدت در میدان‌های رزم ندارد. این در حالی است که امریکا امروز غرق در یکسری مشکلات نوظهور، ازجمله مسائل مربوط به روسیه و سیاست‌های دمدمی ‌مزاج‌گونه ترامپ است.

...

 دولت سعودی هرچه سریع‌تر صیادان دستگیرشده را آزاد کند

منبع: ایرنا

۳۱ خرداد ۱۳۹۶

ایرنا: وزارت کشور روز گذشته در اطلاعیه‌ای با تأکید بر اینکه دو قایق ایرانی که به سمت مرزهای عربستان هدایت شده‌اند، صیادی بوده‌اند، اعلام کرد دولت عربستان هرچه سریع‌تر برای آزادی افراد دستگیرشده اقدام کند.
در این اطلاعیه آمده است: «سه فروند قایق صیادی در روز پنجشنبه
۲۵ خرداد ۱۳۹۶ با داشتن هویت قانونی و مجوز صید، از اسکله بندر بوشهر برای ماهیگیری به سمت عمق آب‌های خلیج‌فارس حرکت می‌کنند که در نیمه‌شب حین صیادی، بر اثر تلاطم دریا و اثرگذاری امواج در آب‌های منطقه، کنترل لازم را از دست داده و هر لحظه ناخواسته به سمتی هدایت شدند. در نهایت یکی از قایق‌ها موفق می‌شود کنترل خود را به دست آورده و شناور را در مسیر اصلی هدایت کند، اما دو قایق دیگر با فشار آب‌های متلاطم، به سمت نوار مشترک مرز دریایی با کشور عربستان رانده شدند؛ درحالی‌که از علم و آگاهی کافی که در نوار مشترک دریایی هستند، برخوردار نبودند و اگر هم به این موضوع واقف بودند، امکان کنترل شناور وجود نداشته است».
در ادامه آمده است: «قایق‌های مذکور صرفاً صیادی بوده و بر اثر امواج دریا جابه‌جا شده‌اند که در حوزه آب‌های دریای عمان و خلیج‌فارس این موضوع کاملاً عادی است و هر ساله ده‌ها شناور صیادی کشورهای همسایه به‌خصوص به دلیل نبود نشانه و علائم در خط مشترک مرزی، ناخواسته ممکن است وارد آب‌های سرزمینی شوند که به‌عنوان نمونه از ابتدای سال جاری تا پانزدهم خرداد
۱۷ شناور صیادی کشورهای همسایه در آب‌های دریای عمان و خلیج‌فارس وارد آب‌های کشور جمهوری اسلامی ایران شدند که با حسن‌نیت به کشور متبوع تحویل داده شدند؛ ولیکن تیراندازی به سمت قایق‌های صیادی، خارج از شئونات انسانی و اسلامی است. در این رابطه ضمن یادآوری مسئولیت حقوقی دولت عربستان، لازم است آن دولت ضمن جبران خسارات وارده و تنبیه عوامل این اقدام غیرمسئولانه، هرچه سریع‌تر نسبت به آزادی افراد دستگیرشده که خانواده آن‌ها به‌شدت نگران وضعیت سلامتی آن‌ها هستند، اقدام کند».

...

 امریکا به فرماندهی عربستان عمل میکند

رامپال که رادیوی او در امریکا شنوندگان زیادی دارد و خود را از محافظه‌کاران منطقی است در مقاله‌ای در Information Clearing House در روزهای گذشته نوشت ما فکر نمیکردیم وضع سوریه از این بدتر شود، ولی با این اقدامات ترامپ وضعیت به بدترین حالت رسیده نیروی ویژه امریکا نزدیک اردن و در مرز عراق و سوریه بدون اجازه دولت سوریه ستادی تشکیل داده و به نیروهای سوری و عراقی هشدار می‌دهند که کسی وارد آن منطقه نشود. تاکنون یک هواپیما و یک پهپاد سوری و یک واحد از نیروهای سوری را منهدم کردند. رامپال می‌گوید: ما عملاً به فرماندهی عربستان سعودی اقداماتی را علیه سوریه و ایران انجام می‌دهیم و بهترین کار این است که امریکا نیروهای خود را از سوریه بیرون بکشد.

رامپال تأکید می‌کند که رسانه‌های امریکا به ما گفته بودند اگر حلب سقوط کند به جان مردم می‌افتند و کشتار راه می‌اندازند ولی ما عملاً دیدیم مردم در آزادی کامل به سر می‌بردند و زندگی عادی میکردند وقتی برای اولین بار مسیحیان ساکن حلب جشن عید پاک را برگزار کردند. رامپال می‌گوید ترامپ اقداماتش با آنچه در مبارزات انتخاباتی گفت کاملاً متفاوت و برعکس آن شده است.

...

 حملات تروریستی در تهران، خطر جنگ ایران و عربستان و ضرورت اصلاح سیاست امریکا در خاورمیانه

۸ ژوئن ۲۰۱۷ (۱۸ خرداد ۱۳۹۶)

منبع: هافینگتن پست

نویسنده: سید حسین موسویان

درحالی‌که اکثریت جامعه جهانی ترور در تهران را محکوم کردند، رئیس‌جمهور امریکا طی موضعی نه‌تنها این ترور را مستقیم محکوم نکرد بلکه به‌گونه‌ای ایران را مستحق این جنایت قلمداد کرد. او گفت ما برای قربانیان ترور ایران دعا می‌کنیم و غمگین هستیم اما کشورهای حامی تروریسم با این ریسک مواجه‌اند که قربانی شیطانی شوند که خودساخته‌اند. جهان بیش از این نمی‌تواند بازی با کلمات ترامپ درباره را تحمل کند و یا اینکه شاهد تغییر سیاست‌های امریکا بر اساس منافع شخصی باشد.  لازم است امریکا برای مبارزه با تروریسم، اقدام واقعی انجام دهد.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران بر انتقام خون قربانیان بی‌گناه این حادثه تروریستی تأکید کرده و عربستان و امریکا را دخیل در این حادثه قلمداد کرده است. درعین‌حال عربستان و ایران هر دو باید مراقب باشند که در دام یک تقابل تمام‌عیار نیافتند.

تروریسم مرز نمی‌شناسد و برای نابودی آن، همکاری جمعی جهانی یک ضرورت است. جهان غرب باید ایران را در مبارزه با داعش متحد خود تلقی کند و نه دشمن. برای مقابله با گروه‌های تروریستی مثل داعش، جهان غرب باید به‌طور جدی با منابع ایدئولوژیکی و مالی و تسلیحاتی آن‌ها برخورد کند. لازمه این مهم این است که امریکا بیش از این به عربستان برای بی‌ثبات‌کردن منطقه، کارت سفید ندهد و این کشور را تشویق کند که دست از بازی حاصل جمع صفر با ایران دست بردارد.

دونالد ترامپ اکنون  این گزینه را دارد که به کاهش تشنج روابط عربستان و ایران کمک کند قبل از اینکه وضعیت به شرایط غیرقابل‌کنترل برسد. شرط لازم برای ایفای چنین نقشی این است که امریکا روابط خود را با قدرت‌های منطقه‌ای بالانس کند، کانال گفت‌وگو با ایران باز کند و همه را به سمت همکاری جمعی ونیز عربستان را برای تعامل با ایران تشویق کند.

 

     فهرست چشم انداز 104 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |