فهرست چشم انداز 104 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |    

 چشم انداز ایران - شماره 104 تير و مرداد 1396

 

ارتباط کوشنر با بلک استون برای همه در عربستان آشکار شد

نویسندگان: کلب ملبی و هوی یونگ یو

منبع: بلومبرگ

برگردان: هادی عبادی

وقتی هفته گذشته عربستان سعودی اعلام کرد که 20 میلیارد دلار در زیرساخت‌های اداره شده گروه بلک استون سرمایه‌گذاری می‌کند، بسیاری از افراد به این نکته توجه کردند که این موضوع اندکی پس از مذاکره کوشنر، داماد رئیس‌جمهور، درباره قرارداد 110 میلیارد دلاری اسلحه رخ داد. آنچه نمی‌دانیم این است شرکت بلک استون تا چه میزان برای شرکت خانواده کوشنر مهم است.

از سال 2013، بلک استون برای تأمین هزینه چهار معامله شرکت‌های کوشنر،400 میلیون دلار وام داده و این امر این شرکت را به یکی از بزرگ‌ترین وام‌دهندگان تجاری تبدیل کرده است؛ البته وابستگی‌های آن‌ها از قرض‌دادن فراتر می‌رود. استفان شوارتزمن، یکی از بنیان‌گذاران بلک استون و مدیر اجرایی آن، شورای مشاوره تجاری ترامپ را رهبری می‌کند و در ریاض، رئیس‌جمهور و کوشنر را همراهی می‌کرد. قول سعودی‌ها مبنی بر سرمایه‌گذاری در صندوق مربوط به بلک استون، سهام این شرکت را 8 درصد افزایش داد.

کریستین اندرسون، سخنگوی بلک استون، اظهار داشت: «این شرکت مذاکره با سعودی‌ها را یک سال پیش، حتی پیش از اینکه ترامپ جشن اعلام کاندیداتوری خود را برگزار کند، شروع کرده بود.» بلک استون یکی از بزرگ‌ترین وام‌دهندگان غیربانکی بخش املاک است و معمولاً قراردادهای مشترک طی ملاقات‌های دولتی اعلام می‌شوند. سخنگوی شرکت‌های کوشنر از اظهارنظر در این زمینه خودداری کرد.

اما مراحل توافق‌ها و روابط پیچیده افراد در سطح مدیران باعث افزایش نگرانی‌ها درباره تعارض منافع می‌شود. شوارتزمن، یکی از ثروتمندترین تجار جمهوری‌خواه است و همانند ترامپ ساکن نیویورک و پالم‌بیچ است. بر اساس افشاگری‌های اقتصادی، ایوانکا ترامپ، دختر رئیس‌جمهور و همسر کوشنر، در صندوقی که بلک استون در سال 2010 برای سرمایه‌گذاری‌های کلان ایجاد کرده سرمایه‌گذاری کرده است.

کوشنر اعضای خانواده‌اش را از بعضی از دارایی‌هایش محروم کرده و کاخ سفید می‌گوید او زمانی که لازم باشد، خود را نجات خواهد داد. در مطلبی جداگانه واشنگتن‌پست در روز پنج‌شنبه گزارش کرده که اکنون کوشنر سوژه تحقیقات اف‌بی‌آی درباره احتمال تبانی روس‌ها با کمپین ترامپ است. جمی گورلیک، وکیل کوشنر، به واشنگتن‌پست گفت که موکلش با تحقیقات کنگره همکاری کرده و با هر تحقیقات دیگری نیز درباره هر مسئله دیگر چنین خواهد کرد

گروه مشاوره‌ای

گروه مشاوره‌ای شوارتزمن که شامل مری بارا، مدیر اجرایی جنرال موتورز، آلون ماسک، مدیر اجرایی و یکی از بنیان‌گذاران شرکت تسلا و جمی دیمن، مدیر اجرایی جی پی مورگان می‌شود، تابع قوانین اخلاقی نیست. در عین حال درباره اینکه آیا میان قراردادهای نظامی، سرمایه‌گذاری سعودی‌ها و وام‌ها ارتباطی هست، به‌نظر می‌رسد قدم‌های آینده سرشار از این ارتباطات باشد.

ارتباط شوارتزمن با ترامپ در نسل بعد انعکاس پیدا کرد. جان گری، رئیس جهانی بخش املاک شرکت بلک استون، زمانی با ترامپ دیدار کرد که رئیس‌جمهور منتخب در حال مصاحبه برای پست وزارت خزانه‌داری بود. این در حالی بود که گری از هیلاری کلینتون حمایت کرده بود.

گری 47 ساله و کوشنر 36 ساله حداقل چهار سال است که همدیگر را می‌شناسند. هر دو آن‌ها در مارس سال 2013 در جشن سالگرد «نیویورک آبزرور» دلیل بیشتری برای شادی داشتند، کوشنر به این علت که مالک این روزنامه بود. سال قبل برای گری چنین تمام شده بود که بلک استون 3/13 میلیارد دلار ضمانت سرمایه داشت و این رقم در آن زمان بزرگ‌ترین دارایی خصوصی بخش املاک شناخته می‌شد. او برای عضویت در هیئت‌مدیره بلک استون انتخاب شده بود، امری که نشان می‌داد او آماده بالاترین شغل‌ها در شرکت شوارتزمن است.

بیست‌و‌پنج نفری که حتماً باید به آن‌ها توجه کرد

پیش از این موضوع، روزنامه نیویورک آبزرور گری را در بین 25 نفری قرار داد که حتماً باید به آن‌ها توجه کرد و او را از بین فهرست سالیانه خود «100 فرد تأثیرگذار» انتخاب کرده بود. اغلب اوقات این روزنامه از کسانی تقدیر می‌کرد که مالکان آن با آن‌ها تجارتی انجام می‌دادند، توصیه به توجه به گری هم با آگاهی از قبل بود. سهام در بلک استون در سال 2013 دو برابر شده بود و تا حد زیادی باید از معاملات املاک تحت مدیریت‌گری تقدیر می‌شد. این امر شامل عرضه سهام عمومی شرکت هیلتون می‌شد که تبدیل به پرسودترین دارایی خصوصی ثبت‌شده می‌شد و بعداً نقش مهمی در جست‌وجوی بلک استون ددرباره سرمایه‌گذاران در خارج ایالات‌متحده، به‌ویژه در چین داشت.

همه این موارد در حالی اتفاق می‌افتاد که بلک استون بدون سروصدا در حال تأمین مالی دو پروژه کوشنر بود. در ژوئن 2013، کوشنر و گروه سی آی ام، سرمایه‌گذار املاک واقع در لس‌آنجلس، ساختمان اداری را در منهتن خرید. اگرچه مدارک توسط دویچه بانک ای جی کامل شد و 88 میلیون دلار وام به این گروه تعلق گرفت، طبق اظهارات فردی که با تراکنش آشنا بود، بلک استون نیز در میان وام‌دهندگان بود. سی آی ام و کوشنر در مارس 2016 با فروش 225 میلیونی این ملک به سرمایه‌گذاران شامل «گروه کاو پاورتی» و «بنتال کندی» به‌طور کامل وام را بازپرداخت کردند.

شرکای اعلام‌نشده

در اکتبر همان سال، ترتیبات مشابهی شرکت‌های کوشنر را قادر ساخت تا پنج انبار و ساختمان مشابه «شاهدان یهوه» را بخرند. مدارک نشان می‌دهند «ناتیکیس» به کنسرسیوم کوشنر 249 میلیون وام داد. دوباره بلک استون در میان شرکای اعلام‌نشده قرار داشت.

ساختمان‌هایی که در بروکلین به «دامبو» مشهورند، اولین گام برای فهمیدن رؤیای کوشنر درباره شرکت‌های تکنولوژی و استارت‌آپ‌ها بودند. مراکز «شاهدان» که برای علامت قرمز «برج مراقبت» آن معروف‌اند، بعد از آن زمان ایجاد شدند.

در آگوست گذشته، شرکت‌های کوشنر و شرکای آن‌ها ساختمانی با وامی 376 میلیون دلاری از شرکتی با مسئولیت محدود خریدند که توسط شرکت رهن بلک استون کنترل می‌شود. این قرارداد چند هفته بعد از پیروزی اندک ترامپ بر کلینتون در نظرسنجی‌ها انجام شد. کوشنر با وجود اینکه همچنان نقش مدیر اجرایی را داشت، از طرح‌هایی نام برد که این ملک را «به مکانی با فضای باز و مخصوص دفاتر اداری بزرگ تبدیل می‌کند.»

موفقیت توسعه این امر بسیار بعید است، چراکه به گزارش بلومبرگ اجاره‌نشین‌هایی با دفاتر بزرگ، مدنظر مردم بروکلین نیست. کوشنر به دنبال شرکت‌هایی می‌گردد که به‌زودی به ساختمان برج مراقبت منتقل شوند.

قدرت خرید

از دو چیز اطمینان وجود دارد: اول اینکه سعودی‌ها از معامله اسلحه بسیار خوشحال بودند؛ دوم اینکه تضمین شرکت بلک استون در مورد عرضه اوراق عمومی توسط عربستان، این شرکت را به هدف خود رساند که داشتن قدرت خریدی بیش از 100 میلیارد دلار برای پروژه‌های زیرساختی بود.

بلک استون باید از عربستان تشکر کند چراکه سهامش پس از کاهش در دو سال پیش، بار دیگر در عرضه عمومی با قیمت 31 دلار ارائه شد. این امر بدان معناست که هم ترامپ به مشاوره‌های شوارتزمن گوش می‌کند و هم ارزش خالص دارایی او حدود 500 میلیون دلار افزایش داشته است.

 

     فهرست چشم انداز 104 صفحه اول |  بايگاني سال 1396 |